Διαφήμιση

Αναζήτηση

Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Γενικά Θέματα για RAV4

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1452 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 146  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγραεριοκίνηση
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 07, 2011 10:38 am 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Μπορείς να την πείς και δημόσια "aris", προς Θεου υπάρχει ελευθερία λόγου και ενημέρωσης. Επίσης πιστεύω πως είναι μια καλή ευκαιρία όταν τελειώσεις με την εγκατάστασή να κανονίσουμε να τα δουμε το αυτοκίνητο απο κοντά και να το συγκρίνουμε, όσο μπορούμε, με τα δικά μας (vialle) και φυσικά να δούμε ποιο προϊόν είναι καλύτερο για τους συμφορουμήτες μας. (wink)

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 07, 2011 10:51 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)
Άβαταρ μέλους

ρε συ αρις πες που θα κανεις τη μετατροπη να τελειωνουμε.δεν ημουν περιεργος κ εγινα. --r --r --r

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 07, 2011 4:45 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

manosRAV έγραψε:
Μπορείς να την πείς και δημόσια "aris", προς Θεου υπάρχει ελευθερία λόγου και ενημέρωσης ii- ii- ii- ii- ii- ii- --00 --00 --00 --00 . Επίσης πιστεύω πως είναι μια καλή ευκαιρία..........

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 07, 2011 8:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
sakattak έγραψε:
manosRAV έγραψε:
Μπορείς να την πείς και δημόσια "aris", προς Θεου υπάρχει ελευθερία λόγου και ενημέρωσης ii- ii- ii- ii- ii- ii- --00 --00 --00 --00 . Επίσης πιστεύω πως είναι μια καλή ευκαιρία..........

??q

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 07, 2011 10:20 pm 
Χωρίς σύνδεση
2nd gear (καμπίσιος)

ok αφου δεν παιζει θεμα διαφημησης............. αποκαλυπτήρια(-)<-> (-)<-> (-)<-> (-)<-> (-)<-> (-)<-> (-)<-> (-)<-> (-)<-> (-)<-> (-)<-> (-)<-> (-)<-> (-)<->

http://www.spathisautogas.gr/ εδω ειναι το site. ο συγκεκριμενος ειναι αντιπροσωπος με τον θεωδορου gas στην θεσ/νικη. ανακεφαλαιωση.......... 6 γενιας υγραεριοκινηση (ετσι το λενε αυτοι τυπικα.. αν και μου εξηγησαν και οι ιδιοι οτι αυτο ειναι ελληνικη π@π@ρια,τις διαφορες τις αναλυσαμε σε παραπανω post).και εχουμε και λεμε εγκατασταση χωρις πνευμονα με δικο του εγκεφαλο και ρυθμιστη,ξεκιναει με βενζινη γυρναει αυτοματα σε υγραεριο αλλα και χειροκινητα οταν θελω.και ανα τακτα διαστηματα ψεκαζει βενζινη για λιπανση+την λιπαντιερα που θα βαλω για ακομη πιο σιγουρια.πρωτο service sta 3000 τζαμπα και μετα καθε 25000.και συμπληρωμα στην λιπαντιερα καθε 10000 αν το ξεχασουμε δεν τρεχει τιποτα γιατι ψεκαζει ηδη βενζινη,ταπα στον προφυλακτυρα πισω(χτυπα ξυλο αν σε τρακαρουν 60-70 ευρω για να μπει καινουργια).και την φιαλη τυπου βαρελι στο προσθετο χωρο κατω απο το πορτ-μπαγκαζ 60lt με ωφελιμο 42 η 48lt δεν θυμαμαι καλα, λογω ασφαλειας.οποιος θελει εκεινη την μερα ας ερθει να το δει.α μην ξεχασω την φιαλη στην ντυνουν εκει με μοκετα,και ολα τα χαρτια πιστοποιησης για κτεο και αλλαγη της αδειας κυκλοφοριας.κτεο 60 ευρω την πρωτη φορα λογω της αλλαγης και μετα καθε 2 χρονια 45ε.να προσθεσω αν καποιος θελει μεγαλυτερη φιαλη οκ δεν αλλαζει η τιμη αλλα μπαινει μονο στο πορτμπαγκαζ οποτε ξεχναμε και την αποθηκαρα που εχουν τα mk3.ο εγκεφαλος του gas ρυθμιζεται μεσω pc.και μου ειπαν οτι εχω ακριβως την ιδια καυση με το να ειχα βενζινη.παραδειγματικα μου ειπαν οτι αθηνα-θεσ/νικη το αμαξι θα δουλεψει με υγραεριο και θα καψει μονο 3% βενζινη για λυπανση.και η τιμη μαζι με φπα 1667ευρω +75 προαιρετικα για την λιπαντιερα.

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 07, 2011 10:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
2nd gear (καμπίσιος)

manosRAV έγραψε:
Μπορείς να την πείς και δημόσια "aris", προς Θεου υπάρχει ελευθερία λόγου και ενημέρωσης. Επίσης πιστεύω πως είναι μια καλή ευκαιρία όταν τελειώσεις με την εγκατάστασή να κανονίσουμε να τα δουμε το αυτοκίνητο απο κοντά και να το συγκρίνουμε, όσο μπορούμε, με τα δικά μας (vialle) και φυσικά να δούμε ποιο προϊόν είναι καλύτερο για τους συμφορουμήτες μας. (wink)

οκ με την προυποθεση οτι θελω αυτοκολλητο του club ()_ ()_ ()_ ()_ ()_ ()_ ()_ ()_

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 08, 2011 12:00 am 
Χωρίς σύνδεση
2nd gear (καμπίσιος)
Άβαταρ μέλους

aris έγραψε:
και μου ειπαν οτι εχω ακριβως την ιδια καυση με το να ειχα βενζινη

Αν αυτό σημαίνει ίδια κατανάλωση υγραερίου με αυτή της βενζίνης, τότε - προσωπική μου γνώμη - φύγε όσο είναι καιρός.
Δε μπορεί ο κάθε εγκαταστάτης να τάζει λαγούς με πετραχίλια και να καταλύει τους νόμους της φυσικής. Η βενζίνη έχει 25% θερμογόνο δύναμη μεγαλύτερη από το υγραέριο, άρα δεν είναι ποτέ δυνατόν να παράγεις το ίδιο έργο, με την ίδια ποσότητα βενζίνης και lpg. Δε σου λέω να καις +25%, αφού η τεχνολογία έχει προχωρήσει και με το lpg μπορείς να πετύχεις μεγαλύτερη συμπίεση, αλλά όχι και κάτω από 15%.
Απλά και μπακαλίστικα παίζουν με τις ρυθμίσεις και ρίχνοντας φτωχότερο μίγμα, πετυχαίνουν μικρότερες του 5% καταναλώσεις και εσύ ψάχνεις μετά να βρεις, γιατί έπαθες ζημιά στον κινητήρα. Υπάρχουν σχετικές συζητήσεις σε πολλά site από πολύ πιο καταρτισμένα μηχανολογικά άτομα από εμένα (4tforum, lpgforum).
Όλες οι εταιρείες που παράγουν το ίδιο μοντέλο αυτοκίνητο με βενζίνη και lpg, δηλώνουν κατανάλωση πάντα +25% στο μοντέλο με lpg. Ψάχτο στο διαδίκτυο. Συμβαίνει με όλες. Δε μπορεί όλοι αυτοί να είναι μακάκες.
Τες πάντων, η απόφαση του κάθενος είναι δική του. Απλά προσοχή. Απλή φυσική είναι όλα.

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 08, 2011 7:52 pm 
Χωρίς σύνδεση
2nd gear (καμπίσιος)

magellan έγραψε:
aris έγραψε:

Αν αυτό σημαίνει ίδια κατανάλωση υγραερίου με αυτή της βενζίνης, τότε - προσωπική μου γνώμη - φύγε όσο είναι καιρός.
Δε μπορεί ο κάθε εγκαταστάτης να τάζει λαγούς με πετραχίλια και να καταλύει τους νόμους της φυσικής. Η βενζίνη έχει 25% θερμογόνο δύναμη μεγαλύτερη από το υγραέριο, άρα δεν είναι ποτέ δυνατόν να παράγεις το ίδιο έργο, με την ίδια ποσότητα βενζίνης και lpg. Δε σου λέω να καις +25%, αφού η τεχνολογία έχει προχωρήσει και με το lpg μπορείς να πετύχεις μεγαλύτερη συμπίεση, αλλά όχι και κάτω από 15%.
Απλά και μπακαλίστικα παίζουν με τις ρυθμίσεις και ρίχνοντας φτωχότερο μίγμα, πετυχαίνουν μικρότερες του 5% καταναλώσεις και εσύ ψάχνεις μετά να βρεις, γιατί έπαθες ζημιά στον κινητήρα. Υπάρχουν σχετικές συζητήσεις σε πολλά site από πολύ πιο καταρτισμένα μηχανολογικά άτομα από εμένα (4tforum, lpgforum).
Όλες οι εταιρείες που παράγουν το ίδιο μοντέλο αυτοκίνητο με βενζίνη και lpg, δηλώνουν κατανάλωση πάντα +25% στο μοντέλο με lpg. Ψάχτο στο διαδίκτυο. Συμβαίνει με όλες. Δε μπορεί όλοι αυτοί να είναι μακάκες.
Τες πάντων, η απόφαση του κάθενος είναι δική του. Απλά προσοχή. Απλή φυσική είναι όλα.

κοιτα δεν ειμαι τεχνικος υγραεριοκινησης σωστα τα λες,αλλα ισως ειναι και αυτος ο λογος που ενα τακτα διαστηματα ψεκαζεται η βενζινη γιατι απο οτι εχω ακουσει 4,5,γενια ξεκιναει με βενζινη γυρναει σε υγραεριο και μενει εκει εκτος αν το γυρισεις χειροκινητα,τι να πω ο ενας θαβει τον αλλο 4,5,6,7 γενια πονοκεφαλος μεχρι να βγαλεις ακρη εμενα με επεισε παντως και ο μηχανικος εκει και +οτι η zavoli ειναι απο τις πολυ καλες εταιριες στο υγραεριο,τεσπα... κοντος ψαλμος αλληλουια οταν το κανω θα μαθουμε και τι γινεται.

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 08, 2011 7:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
2nd gear (καμπίσιος)

magellan έγραψε:
aris έγραψε:

αν δεν σου ειναι κοπος παρτους ενα τηλ να δεις και εσυ τι θα σου πουνε(μπορει να μου διαφευγει εμενα κατι η να μην το γνωριζω) δεν ειναι κακο,απο την καλη ενημερωση δεν επαθε κανεις τιποτα ()(_)cool ()(_)cool

Κορυφή 
 Προφίλ  

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 08, 2011 10:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)
Άβαταρ μέλους

αρις αν ειναι ο Σπαθης κι εγω εκει το εβαλα εχω ΜΚΙΙ εχω κανει 14000χλμ 5ης γενιας μου ειπε οτι ειναι.μεχρι τωρα ειναι ολα καλα αν θες κατι ρωτα.

Κορυφή 
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1452 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 146  Επόμενο

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Γενικά Θέματα για RAV4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com

OnLine Χρήστες