Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 179 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Επόμενο

Να βάλω λάμπες πορείας (μεσαία σκάλα) Xenon σε ΜΚ3 ή όχι ?
ΝΑΙ, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. 45%  45%  [ 17 ]
ΝΑΙ, είναι όμως πιθανό να υπάρχει πρόβλημα. 16%  16%  [ 6 ]
ΟΧΙ, θα υπάρχει πρόβλημα. 24%  24%  [ 9 ]
ΟΧΙ, διότι δεν το προτείνει η Toyota. 16%  16%  [ 6 ]
Σύνολο ψήφων : 38

Συγγραφέας Μήνυμα
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 27, 2010 2:05 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Σας ευχαριστώ όλους για την κατάθεση της άποψής σας.
Σιγά-σιγά άρχισε να ξεδιαλύνει το τοπίο στο μυαλό μου (τουλάχιστον όσον αφορά τις Xenon).
Αφού διάβασα τις απόψεις σας, το έψαξα πάλι & ξαναδιάβασα & ξαναθυμήθηκα γιατί δεν πρέπει να μπαίνουν ως after market προϊόν :
1. Νομοθεσία (για να είναι νόμιμες απαιτείται σύστημα αυτόματης ρύθμισης & πλύσης των φώτων).
2. Εγγύηση 3+3.
3. Μεγάλη πιθανότητα τύφλωσης των απέναντι όχι μόνο αν δεν είναι καλορυθμισμένη η σκάλα (που πιστεύω ότι μπορώ να το προσέχω), αλλά ακόμη κι αν είναι βρώμικα τα κάτοπτρα (δεν μπορώ να είμαι συνέχεια απ' έξω & να καθαρίζω).
4. Ασφάλεια (προβλήματα υπερφόρτισης & φωτιάς στην καλωδίωση που έχουν αναφερθεί).

Τώρα όμως διάβασα & για μια άλλη εναλλακτική λύση στις "Osram Night Breaker Plus" & "Philips" (που λίγες υπάρχουν σε H11).
Πρόκειται για τις λάμπες HIR (Halogen Infrared), για τις οποίες λένε τα καλύτερα λόγια...
Θα ψάξω λοιπόν να δω αν υπάρχουν σε H11 & θα ενημερώσω.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 28, 2010 10:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
2nd gear (καμπίσιος)

είχα βάλει τις Osram Night Breaker Plus και σε λιγότερο απο 5 μήνες κάηκαν (με ελάχιστη χρήση). Συνεπώς είμαι κατά. Xenon δεν βάζω γιατί ακόμα και να γκαλιμπραριστούν καλά, το έντονο φως ''καίει'' το μάτι και δεν βλέπει τα σημεία με χαμηλότερο φωτισμό.

Αυτές οι 3ης γενιάς λάμπες της philips έχουν περισσότερη διάρκεια ζωής απο τις osram?

ευχαριστώ

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 29, 2010 3:17 am 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
yiannakas έγραψε:
είχα βάλει τις Osram Night Breaker Plus και σε λιγότερο απο 5 μήνες κάηκαν (με ελάχιστη χρήση). Συνεπώς είμαι κατά. [...]
Αυτές οι 3ης γενιάς λάμπες της philips έχουν περισσότερη διάρκεια ζωής απο τις osram? [...]
Είχες βάλεις τις "Osram Night Breaker Plus" ή τις απλές "Osram Night Breaker" (1η γενιά) ?
Οι 2ης γενιάς "Plus" θεωρητικά έχουν +50% διάρκεια ζωής σε σχέση με της 1ης & 500-800 ώρες ζωής.
Αν έβαλες τις "Plus" & κάηκαν σε 5 μήνες τότε... --r

Οι λάμπες της Philips που βρήκα με καλή απόδοση να υπάρχουν σε H11 είναι οι "Philips CrystalVision Ultra", αλλά δεν ξέρω ποια είναι η θεωρητική διάρκεια ζωής τους.
Στο e-bay για H11 βρήκα μόνο τις απλές "Philips CrystalVision", όχι τις "Ultra".
Οι θεωρητικά αποδοτικότερες Philips είναι οι "X-treme Power", αλλά δεν τις βρήκα (νομίζω δεν υπάρχουν) σε Η11.

Βρήκα & μια λίγο οικονομικότερη αντίστοιχη λύση, τις "Ring Xenon Max".
Θεωρητικά είναι παρόμοιες σε απόδοση με τις "Osram Night Breaker", αλλά έχουν διάρκεια 400-500 ώρες ζωής.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 29, 2010 4:46 am 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

evankouros έγραψε:
[...] Τώρα όμως διάβασα & για μια άλλη εναλλακτική λύση στις "Osram Night Breaker Plus" & "Philips" (που λίγες υπάρχουν σε H11).
Πρόκειται για τις λάμπες HIR (Halogen Infrared), για τις οποίες λένε τα καλύτερα λόγια...
Θα ψάξω λοιπόν να δω αν υπάρχουν σε H11 & θα ενημερώσω.

Αρχικά δεν έβρισκα πουθενά HIR σε H11 κι είχα απογοητευτεί... :(
Βρήκα μια λύση με προσθήκη adaptor από 9006 σε H11 (& το αντίστροφο), αλλά ανεβάζει αρκετά το κόστος...
Μετά από επίμονο ψάξιμο βρήκα επίσης έναν Κινέζο ο οποίος υποτίθεται ότι έχει H11 HIR (βλ. Products -> HIR Bulbs -> H11), αλλά δεν δίνει τιμή & δεν ξέρω πόσο αξιόπιστος μπορεί να είναι, ειδικά από τη στιγμή που είναι ο μοναδικός που βρήκα...

Σχετικά με την προσθήκη after market Xenon, αν θέλετε δείτε το http://www.danielsternlighting.com/home.html (Daniel Stern = ο boss του ΝΒΑ, που θεωρείται ειδικός σε ό,τι έχει να κάνει με λάμπες αυτοκινήτων) & τις συμβουλές για after market μετατροπή σε Xenon :
1. HID
2. HID Conversions
3. Disadvantages

Τα όσα διάβασα (&) από αυτόν με βοήθησαν στην απόφαση να μην βάλω after market kit Xenon.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 29, 2010 11:43 pm 
Χωρίς σύνδεση
2nd gear (καμπίσιος)

[/quote]Είχες βάλεις τις "Osram Night Breaker Plus" ή τις απλές "Osram Night Breaker" (1η γενιά) ?[/quote]

Τελικά φίλε μου είχες δίκιο, ήταν οι απλές

ευχαριστώ

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 30, 2010 5:23 am 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

yiannakas έγραψε:
evankouros έγραψε:
Είχες βάλεις τις "Osram Night Breaker Plus" ή τις απλές "Osram Night Breaker" (1η γενιά) ?

Τελικά φίλε μου είχες δίκιο, ήταν οι απλές
ευχαριστώ

Παρακαλώ. Επειδή σχεδόν έχω καταλήξει στις "O_N_B Plus", ελπίζω να αντέχουν πραγματικά περισσότερο... (-)-(
Ψάχνομαι ακόμη μόνο για τις HIR σε H11... (**)

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Θέμα δημοσίευσης: Λάμπες HIR
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 01, 2010 9:10 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Ενημερωτικά λοιπόν, για όποιον ενδιαφέρεται για αποδοτικές λάμπες HIR (θεωρούνται οι κορυφαίες αλογόνου με κοντινή απόδοση στις Xenon HID), ενημερώνω ότι :

1. Υπάρχουν σε :
1.1 -> HIR1 / 9011 που αντικαθιστούν τις 9005/HB3 (συνήθως μεγάλη σκάλα)
1.2 -> HIR2 / 9012 που αντικαθιστούν τις 9006/HB4 (συνήθως μεσαία σκάλα)

2. Το Ελληνικό RAV4 MK3 "φοράει" H11 low beam (πορείας - μεσαία σκάλα), όχι τις 9006/HB4 που φοράει το Βορειοαμερικάνικο. Άρα, με μια ματιά, δεν ταιριάζουν.

3. Αφού το έψαξα όμως, κατέληξα ότι η διαδικασία & το κόστος που απαιτείται για να μπουν HIR Low Beam (πορείας) λάμπες στο RAV4 MK3 είναι :
3.1 -> Αγορά ένα ζευγάρι λάμπες HIR2 / 9012 (αντί των H11 που δεν υπάρχουν) -> ~60 € (με μεταφορικά).
3.2 -> "Φάγωμα" λίγο το πλαστικό για να γίνουν οι HIR2 / 9012 σαν τις 9006.
3.3 -> Αγορά ένα ζευγάρι adaptors (wiring harness kit) από 9006 (θηλυκό) σε H11 (αρσενικό) -> ~40-50 € (με μεταφορικά).
3.4 -> Κούμπωμα τις HIR2 / 9012 (που τις "μετατρέψαμε" εύκολα σε 9006) στους adaptorες στη "θηλυκή" υποδοχή για 9006 & την άλλη (αρσενική) άκρη τους εκεί που κούμπωνε η "μαμά" λάμπα H11.

Άρα σύνολο κόστους για τοποθέτηση HIR Η11 πορείας στο RAV4 MK3 είναι ~100-110 €.
Σημειώνω ότι το κόστος (με τη μεταφορά) για 1 ζευγάρι "Osram Night Breaker Plus" σε H11 από το e-bay είναι ~35-40 €.
--()

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 4:12 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Επειδή λοιπόν ήθελα να βάλω τις HIR αλλά να μην κάνω καμιά "πατάτα" :oops: στη "μετατροπή", έστειλα e-mail σε 2 ειδικούς επί των λαμπτήρων :
1. http://www.danielsternlighting.com/home.html
2. http://www.hirheadlights.com/
Στο e-mail περιέγραφα την διαδικασία μετατροπής που έγραφα στο προηγούμενο post μου & ζητούσα τη γνώμη τους για κάτι κινέζους που υποτίθεται ότι πουλάνε "H11 HIR" (-)-( .

Οι απαντήσεις τους ήταν :
Daniel Stern Lighting έγραψε:
evankouros έγραψε:
I've got a (European - bought in Greece) "RAV4 MK3 facelift 2009" (mod. 03/2010) and I want to upgrade the Low Beam bulbs (H11).
Use Osram H11 Night Breaker bulbs. You should be able to find them locally.
evankouros έγραψε:
I've also read very good comments about HIR (Halogen Infrared Reflecting) bulbds.
There are no HIR bulbs in the H11 format.
evankouros έγραψε:
The only solution I managed to find so far (in order to install HIR) is :
1. Buy a pair of HIR2 / 9012 (instead of the original H11).
2. Make the necessary trimming on the plastic to make the HIR2 / 9012 like 9006.
3. Buy two adaptors (wiring harness kit) for 9006 Female to H11 Male (with extra -not wanted- cost).
A 9006 or 9012 bulb will not physically fit in place of an H11, and even if you were to somehow cram it into the headlamp, the filament would be in the wrong place. This is not a valid idea.

evankouros έγραψε:
In my opinion, the best solution is H11 HIR bulbs (that most probably simply don't exist).
Right, they don't.
evankouros έγραψε:
Another solution though could be replacing the original H11 bulbs with "Osram Night Breaker Plus" H11 bulbs.
Yup, that's what you want to do.
evankouros έγραψε:
The H9 swap is not universal; it works well in projector-type low beams but is not safe in reflector-type low beams or in fog lamps of any type.
evankouros έγραψε:
Note that googling I found some chinese companies that claim to have H11 HIR bulbs
They're lying.

hirheadlights - Fine Motoring έγραψε:
Hello- I don't know of any way to adapt HIR9011s or 9012s to fit H11 housings, and those Chinese bulbs are junk. There are no real HIR H11s AFAIK.

Όπως γίνεται αντιληπτό, ούτε αυτοί που πουλάνε τις λάμπες δεν προτείνουν "μετατροπές", ακόμη κι αν είναι τόσο απλές όσο το να κόψεις λίγο το πλαστικό σε μια λάμπα & να τη συνδέσεις με adaptor...
Για τις δε HIR H11 από κινέζους, προφανώς πρόκειται για "σκουπίδια"...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ που έβγαλα : H11 σε "Osram Night Breaker Plus" ή κάτι αντίστοιχα καλό, χωρίς καμία μετατροπή.
Υπό εξέταση η δυνατότητα τοποθέτησης δυνατής Η9 αλογόνου... (**)

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Λάμπες αναβάθμισης
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 29, 2011 10:51 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

evankouros έγραψε:
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ που έβγαλα : H11 σε "Osram Night Breaker Plus" ή κάτι αντίστοιχα καλό, χωρίς καμία μετατροπή.

Ενημερώνω ότι τελικά τις OSRAM έβαλα σε εξουσιοδοτημένο service Toyota με συνολικό κόστος 40 €.
Όπως έγραψα & στο "1ο service RAV4 MK3 f/l_1 CVT στη Θεσσαλονίκη" :
evankouros έγραψε:
[...] διαφορά [απόδοσης] υπάρχει.
Βέβαια το να πω με σιγουριά ότι είναι +90% όπως διαφημίζουν δεν μπορώ.
Αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνο συγκρίνοντας δίπλα-δίπλα το δικό μου με κάποιο άλλο που φοράει τις "μαμά" λάμπες.
Σημειώνω ότι όπως ενημερώθηκα από τον Μιχάλη, οι "μαμά" H11 είναι οι "LongerLife" της Philips (link1 - link2). Αυτές λέγεται ότι έχουν τη διπλάσια αντοχή από τις κοινές λάμπες, αλλά προφανώς δεν έχουν ιδιαίτερα καλή απόδοση (ούτε ισχυρίζεται κάτι τέτοιο η Philips).

Το μόνο που σκέφτομαι να τοποθετήσω τώρα είναι τα DRL's για λόγους ασφαλείας... :)

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Θέμα δημοσίευσης: Τοποθέτηση Φώτων Ημέρας (DRL's)
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 08, 2011 5:04 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

update :
Τοποθέτησα σήμερα DRL's της Philips στην "Toyota Άγγελος" στη Θεσ/νίκη.
Το kit DRL's που προτίμησα να τοποθετήσω είναι τα "Philips DayLight 8 LED solutions 12824WLEDX1 DRL 12 V 6 W".

Οι βασικοί λόγοι που με ώθησαν σε αυτή την επιλογή μου είναι :

1. :arrow: Με βάση επίσημη ιστοσελίδα της Philips, διαπίστωσα ότι τα συγκεκριμένα DRL με τα 8 LED (όπως επίσης & ένα άλλο kit με 4 LED) είναι προτεινόμενα για το RAV4 MK3 facelift που έχω.

2. :arrow: Κύριο χαρακτηριστικό του kit με τα 8 LED είναι ότι πρόκειται για το λεγόμενο "dual" DRL, το οποίο λειτουργεί αυτόματα την ημέρα, αλλά & τη νύχτα (με μικρότερη ένταση φωτός).

Το κόστος αγοράς του kit ήταν 135 € (περίπου τόσο τα βρήκα & στο internet).
Το κόστος τοποθέτησης με είχαν ενημερώσει στην Toyota Άγγελος ότι δεν το γνώριζαν, διότι για πρώτη φορά θα το τοποθετούσαν.
Πολύ επαγγελματικά όμως, δεσμεύτηκαν ότι όσο χρόνο κι αν έπαιρνε, δεν θα με χρέωναν περισσότερο από το κόστος μιας ώρας (48 € + ΦΠΑ).
Έτσι & έγινε, ασχέτως αν συνολικά η τοποθέτηση (με διάφορες "μικροπατέντες" που χρειάστηκε να γίνουν & διαβούλευση γι' αυτές επί του αυτοκινήτου) διήρκεσε ~2 ώρες :shock: ...
Φυσικά είναι λογικό ότι σε επόμενη τοποθέτηση του kit σε RAV MK3, έχουν πλέον αποκτήσει την κατάλληλη εμπειρία πάνω στο "πειραματόζωο" RAV μου... :lol:

Οι πρώτες εντυπώσεις για τη λειτουργία του θα δημοσιευτούν αφού το "περπατήσω" λίγο...
...θέλω να δω αν μου δίνουν οι απέναντι κατά τη διάρκεια της ημέρας το "παράσημο της ανοιχτής παλάμης" :oops: :lol:
...όπως επίσης αν το πραγματικά δυνατό φως που βγάζει είναι αρκετό για να φωτίζει όπως τα φώτα της μεσαίας σκάλας (πορείας)... μπας & μπορώ να κάνω κι οικονομία στις εκπομπές καυσαερίων (καταναλώνουν πολύ λιγότερη ενέργεια)... :wink: (παίδες... πλάκα κάνω... μόνο δοκιμή θα κάνω μια φορά... δεν πρέπει να παίζουμε με την ασφάλειά μας... --* )

Σημειώνω ότι στο internet κυκλοφορούν πάρα πολλά kit DRL's, με πολύ χαμηλότερο κόστος.
Όμως σε καμία περίπτωση δεν συζητούσα για την αγορά/τοποθέτηση ενός "no name" (π.χ. κινέζικου) προϊόντος.
Ένα όμως πολύ ενδιαφέρον kit dual DRL's που βρήκα με αρκετά χαμηλότερο κόστος (78,60 € με τη μεταφορά - link), είναι της εταιρείας RING.
Οι κριτικές που διάβασα είναι πολύ καλές, η δε εταιρεία RING φαίνεται πως έχει μεγάλη γκάμα προϊόντων σχετικών με τον φωτισμό οχημάτων.
Τελικά όμως προτίμησα να βάλω πιο "επώνυμο" προϊόν.

Σημειώνω επίσης ότι χάρηκα που στο συνεργείο γνώρισα τον "πανταχού παρών & τα πάντα πληρών" Δημήτρη με το πολύ "περιποιημένο" & πεντακάθαρο MK3 του... :D

Τελευταία επεξεργασία από evankouros και Παρ Απρ 08, 2011 9:21 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 179 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com