Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Γενικά Θέματα για RAV4

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 15 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Rav4 2003 εκτός δρόμου
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 04, 2018 12:43 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα στην ομάδα και καλώς σας βρήκα, έχω το συγκεκριμένο αμάξι και θα ήθελα να μάθω τι ,off road δυνατότητες έχει καθώς και τι τροποποιήσεις μπορώ να το κάνω.

Συνημμένα:
received_259599321385797.jpeg
received_259599321385797.jpeg [ 10.45 KiB | 515 προβολές ]
Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Rav4 2003 εκτός δρόμου
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 04, 2018 1:39 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

nick-captain έγραψε:
Καλημέρα στην ομάδα και καλώς σας βρήκα, έχω το συγκεκριμένο αμάξι και θα ήθελα να μάθω τι ,off road δυνατότητες έχει καθώς και τι τροποποιήσεις μπορώ να το κάνω.

Στο συγκεκριμένο μοντέλο η καλύτερη βελτίωση που έχω δει και έχω οδηγήσει, είναι η αλλαγή ελατηρίων με MAD, τα οποία σηκώνουν το αμάξι 35mm, σε συνδυασμό με μακρύτερα αμορτισέρ KYB gas-a-just πίσω. Δεν είναι μονόδρομος τα συγκεκριμένα, υπάρχουν διάφορες επιλογές, απλά σε αυτό το σετ έχω οδηγήσει το συγκεκριμένο μοντέλο.

Η συμπεριφορά του ήταν άψογη, πολύ πιο σταθερό και στιβαρό, ειδικά στις εκτός δρόμου διαδρομές.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 04, 2018 9:27 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)
Άβαταρ μέλους

Οι αναρτήσεις και τα ελατήρια που προτείνεται είναι για χιόνι και βαθιά λάσπη?

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 05, 2018 3:12 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

Πρώτ' από όλα *welcome*

Τώρα. για χιόνι και λάσπη χρειάζεσαι οπωσδήποτε mud ελαστικά αλλιώς δεν πας πουθενά. Δεν εννοώ να πας σε χιονοδρομικό κέντρο από άσφαλτο αλλά για διαδρομές μέσα στο βουνό.
Φυσικά και ψήλωμα όπως αναφέρθηκε πιο πάνω με ελατήρια και ίσως προσθήκες.

ΜΚ2 (χωρίς ηλεκτρονικά)-μεταλλική ποδιά-ελατήρια ψηλώματος 3,5cm + προσθήκες 3,5cm-αποστάτες αμορτισέρ-fedima extreme (mud ελαστικά)-διακόπτης απενεργοποίησης ABS- δίσκος συμπλέκτη και πλατώ από celica GT4.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 05, 2018 3:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)
Άβαταρ μέλους

Για ελαστικά σκέφτηκα bf goodrich είτε 50/50 είτε 80/20

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 05, 2018 5:12 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

Για βαθιά λάσπη το 50/50 ούτε να το συζητάς.

Σκέψου τι είναι αυτό που σε ευχαριστεί και που θέλεις να κάνεις με το αυτοκίνητο, (τι είδους διαδρομές-κάθε πότε κλπ) και τότε θα αποφασίσεις για λάστιχο.

Εγώ ας πούμε, έχω δύο τετράδες ελαστικών: Μία με All terrain που είναι για καθημερινή χρήση και σχετικά εύκολους χωματόδρομους και μία με mud λάστιχα για εκδρομές και απαιτητικές διαδρομές στο βουνό.

Το αυτοκίνητο αλλάζει συμπεριφορά και στις δύο περιπτώσεις (αλλαγή στην κατανάλωση, ευστάθεια λόγω ψηλώματος, τα λάστιχα είναι πιο επισφαλή όσον αφορά το κράτημα κλπ).

Αν σκέφτεσαι για απαιτητικές διαδρομές στο βουνό, ο συμπλέκτης σου δεν θα τα βγάλει πέρα. Αρα θα χρειαστείς αλλαγή με κάποιον πιο ενισχυμένο.

Αν πάλι θέλεις απλές διαδρομές σε πατημένους χωματόδρομους και καλό πάτημα στην άσφαλτο, ένα All terrain ελαστικό τύπου Yokohama geolandar g015 ή Bridgestone dueler 694 ή ακόμα και το Michelin latitude cross, θα σε καλύψουν αρκετά καλά.
Το Goodrich 50/50 δεν στο προτείνω γιατί είναι πιο άγριο σαν all terrain και γλιστράει περισσότερο και η απόδοσή του στη λάσπη σε σχέση με τα προαναφερθέντα ελαστικά δεν έχει διαφορά.

ΜΚ2 (χωρίς ηλεκτρονικά)-μεταλλική ποδιά-ελατήρια ψηλώματος 3,5cm + προσθήκες 3,5cm-αποστάτες αμορτισέρ-fedima extreme (mud ελαστικά)-διακόπτης απενεργοποίησης ABS- δίσκος συμπλέκτη και πλατώ από celica GT4.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 05, 2018 10:53 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)
Άβαταρ μέλους

Μια ολόκληρη μεταλλική πόδια είναι για ενίσχυση , λέω να κοιτάξω για αρχή όπως λέτε να πάω σε πατημένα μέρη.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 07, 2018 2:24 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

Σαφώς και χρειάζεται προστασία από κάτω, είναι σημαντικό αλλά θα είναι λίγο δύσκολο να βρεις ποδιά.

Επειδή την έψαξε πρόσφατα ένας φίλος από το forum μας (Stupart), η εταιρεία που είχε κατασκευάσει τις ποδιές για το Rav4Club - είχε δοθεί το πατρόν από τη δική μου και είχε γίνει ομαδική παραγγελία αρκετά χρόνια πριν - δεν τις φτιάχνει πια και μάλιστα ταλαιπωρήθηκε αρκετά ο εν λόγω φίλος με κάποια συνεργεία που του υποσχέθηκαν λαγούς με πετραχήλια και τελικά δεν έγινε τίποτα.

Υπάρχει βέβαια και μία λύση ακόμα: η δική μου ποδιά είναι παραγγελία από την ASFIR που έβγαζε ποδιές για το αυτοκίνητό μας. Επειδή όμως εγώ την έβαλα το 2005, δεν γνωρίζω αν υφίσταται ακόμα στο εμπόριο. Θα πρέπει να το ψάξεις. Φυσικά αλλάζει και το κόστος. Το Club τις είχε φτιάξει με 200-250€ αν θυμάμαι καλά και η δική μου μού κόστισε 350€.

Πάντως, αν ξεκινήσεις από βατούς ή σχετικά βατούς χωματόδρομους, πέραν του ψηλώματος και των ελαστικών all terrain, δεν θα χρειαστείς για αρχή τίποτ' άλλο.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 07, 2018 10:40 pm 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)

Με G015 και 225/70/16 θα πας παντού, όπου τουλάχιστον μπορεί να πάει ένα RAV4. Ούτε ψήλωμα χρειάζεται ούτε τίποτα. Το ψήλωμα που παίρνει από το λάστιχο της συγκεκριμένης διάστασης είναι υπεραρκετό.
Αν τώρα φτάσεις σε ένα σημείο που δεν μπορεί να περάσει... αυτό είναι καλό... αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω... :wink:

Το BF Goodrich KO2 είναι πολύ καλό λάστιχο. Θεωρώ πως λόγω "αγριότερης" σχεδίασης θα τα καταφέρνει καλύτερα στη λάσπη. Εκεί που τα καταφέρνει σίγουρα καλύτερα είναι στην αντοχή και στη φθορά στους κακούς χωματόδρομους με φυτευτές πέτρες κ.λ.π. Το κακό είναι ότι είναι πολύ βαρύ. 2,5 κιλά βαρύτερο ανά ελαστικό σε σχέση με το G015. Επίσης έχει, όπως είναι φυσικό, αυξημένη κατανάλωση και θόρυβο.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 08, 2018 12:52 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)
Άβαταρ μέλους

Στην Αθήνα βρήκα την παρακάτω πόδια που μπαίνει μπροστά :https://www.ctd.gr/product/24065/proionta-eidi-aytokinitoy-body-kits-podies-mixanis-toyota-rav4-2.02.4-06>12-set-podia-mixanis-me-bides-/

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 15 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Γενικά Θέματα για RAV4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com