Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Γενικά Θέματα για RAV4

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 15 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Rav4 2003 εκτός δρόμου
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 08, 2018 5:23 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

Αν καταλαβαίνω καλά είναι για μοντέλα 2006-2012, οπότε δεν ταιριάζει με το δικό σου που είναι 2003.

ΜΚ2 (χωρίς ηλεκτρονικά)-μεταλλική ποδιά-ελατήρια ψηλώματος 3,5cm + προσθήκες 3,5cm-αποστάτες αμορτισέρ-fedima extreme (mud ελαστικά)-διακόπτης απενεργοποίησης ABS- δίσκος συμπλέκτη και πλατώ από celica GT4.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 04, 2019 7:40 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σας μετά από καιρό πάλι θα ήθελα να σας ρωτήσω γίνεται να μπει άλλο διαφορικό πάνω στο ήδη υπάρχον

Τελευταία επεξεργασία από nick-captain και Τρί Μαρ 05, 2019 1:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 05, 2019 10:28 am 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

Όπως σου έχω πει και στο messenger στα ποοοοολλα μηνύματα πού έχουμε ανταλλάξει, κάνε για αρχή τα απλά βάζοντας καλύτερα και λίγο μεγαλύτερα ελαστικά εάν και εφόσον αποφασίσεις να φτιάξεις το rav. Ψηλώσε το με ome ελατήρια και αποστάτες, φτιάξε μια ποδιά και βγαις στο βουνό να κάνεις τις βόλτες σου. Δώσε κάποια χρήματα για έξτρα εξοπλισμό (ιμάντες , ναυτικά κλειδιά , φτυαρι κλπ) και κοίτα να το μάθεις και να το χαρείς.

Όταν δεις ότι δεν σε φτάνει η καταλήξεις τελικά το τι είδους χρήση θέλεις να κάνεις εκτός δρόμου στο αυτοκίνητο τότε παίρνεις κάτι που να έχει και αργές σχέσεις και το κάνεις όπως θέλεις. Μέχρι τότε, θα έχεις αποκτήσει μια σχετική εμπειρία και πείρα στην εκτός δρόμου οδήγηση.

Όπως σου έχω ξανά πει εάν θέλεις να ασχοληθείς με το βουνό και να κάνεις πιο σοβαρό offroad μπαίνοντας σε πιο δύσκολα κομμάτια τότε μην ασχοληθείς καθόλου με το rav. Τα αργά δεν χρειάζονται συνέχεια αλλά σε αρκετές περιπτώσεις μπορεί να σου χρειαστούν.

Το rav είναι καταπληκτικό αυτοκίνητο, με τρομερή οδική συμπεριφορά και αξιοπιστία το οποίο μπορεί να κάνει πάααρα πολλά εκτός δρόμου (κάνει πράγματα τα οποία πολύ ιδιοκτήτες δεν τα γνωρίζουν καν) αλλά δεν είναι τζιπ πράγμα που το κάνει να κρατά πιο ήπιο προφίλ στην εκτός δρόμου οδήγηση.

Υ.Γ. Το rav που έχετε έχει διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης και δεν θα σου συνιστούσα να μπεις στην διαδικασία τοποθέτησης αλλού. Ναι μπαίνει από το GT-4 για το οποίο βγάζουν αρκετά ενδιαφέρων διαφορικά τα οποία θα κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά από το εργοστασιακό του rav αλλά ΔΕΝ αξίζει να δώσεις πάνω από 1000€ για ένα τέτοιο διαφορικό. Μπαίνει και το εργοστασιακό του GT-4 το οποίο σαφώς είναι πιο οικονομικό από το να πάρεις quafe η cousco αλλά το εργοστασιακό του GT-4 δεν θα σου προσφέρει κάτι τόσο μεγαλύτερο από το εργοστασιακό του RAV4.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 07, 2019 7:16 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

StuparArt έγραψε:
Όπως σου έχω πει και στο messenger στα ποοοοολλα μηνύματα πού έχουμε ανταλλάξει, κάνε για αρχή τα απλά βάζοντας καλύτερα και λίγο μεγαλύτερα ελαστικά εάν και εφόσον αποφασίσεις να φτιάξεις το rav. Ψηλώσε το με ome ελατήρια και αποστάτες, φτιάξε μια ποδιά και βγαις στο βουνό να κάνεις τις βόλτες σου. Δώσε κάποια χρήματα για έξτρα εξοπλισμό (ιμάντες , ναυτικά κλειδιά , φτυαρι κλπ) και κοίτα να το μάθεις και να το χαρείς.

Όταν δεις ότι δεν σε φτάνει η καταλήξεις τελικά το τι είδους χρήση θέλεις να κάνεις εκτός δρόμου στο αυτοκίνητο τότε παίρνεις κάτι που να έχει και αργές σχέσεις και το κάνεις όπως θέλεις. Μέχρι τότε, θα έχεις αποκτήσει μια σχετική εμπειρία και πείρα στην εκτός δρόμου οδήγηση.

Όπως σου έχω ξανά πει εάν θέλεις να ασχοληθείς με το βουνό και να κάνεις πιο σοβαρό offroad μπαίνοντας σε πιο δύσκολα κομμάτια τότε μην ασχοληθείς καθόλου με το rav. Τα αργά δεν χρειάζονται συνέχεια αλλά σε αρκετές περιπτώσεις μπορεί να σου χρειαστούν.

Το rav είναι καταπληκτικό αυτοκίνητο, με τρομερή οδική συμπεριφορά και αξιοπιστία το οποίο μπορεί να κάνει πάααρα πολλά εκτός δρόμου (κάνει πράγματα τα οποία πολύ ιδιοκτήτες δεν τα γνωρίζουν καν) αλλά δεν είναι τζιπ πράγμα που το κάνει να κρατά πιο ήπιο προφίλ στην εκτός δρόμου οδήγηση.

Υ.Γ. Το rav που έχετε έχει διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης και δεν θα σου συνιστούσα να μπεις στην διαδικασία τοποθέτησης αλλού. Ναι μπαίνει από το GT-4 για το οποίο βγάζουν αρκετά ενδιαφέρων διαφορικά τα οποία θα κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά από το εργοστασιακό του rav αλλά ΔΕΝ αξίζει να δώσεις πάνω από 1000€ για ένα τέτοιο διαφορικό. Μπαίνει και το εργοστασιακό του GT-4 το οποίο σαφώς είναι πιο οικονομικό από το να πάρεις quafe η cousco αλλά το εργοστασιακό του GT-4 δεν θα σου προσφέρει κάτι τόσο μεγαλύτερο από το εργοστασιακό του RAV4.

Aδερφε χαιρομαι που πλεον μπορεις να συνδεθεις στο forum κ να απαντας...Παντα με καλη διαθεση κ παντα ευγενικα αν μπορεις απαντα κ στα ερωτηματα σχετικαα με τις διαφορες που βλεπεις στο rav σου μετα τις επεμβασεις σου, στο ποστ σου ''StuparArt: Rav4 Mk2 f/l (Project)'' μιας κ δεν μπορουσες να συνδεθεις..
Με καιει το θεμα πριν προβω σε κινησεις που ισως μετανιωσω στο rav μου ιδια χρονολογιας με το δικο σου..Ευαχαριστω εκ των προτερων

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 07, 2019 1:11 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

thch23: συνεχίζω να αντιμετωπίζω διάφορα θέματα κατά την σύνδεση η κατά την αποστολή του πόστ. Δεν ξέρω για ποιόν λόγο συμβαίνει αυτό. Μου βγάζει ότι η σύνδεση μου στην σελίδα δεν είναι ασφαλής και κάποιες φορές η δεν θα πάρει το πόστ βγάζοντας ένα μήνυμα για την ip μου η θα κάνει να την φορτώσει αρκετή ώρα με αποτέλεσμα στο τέλος να με πετάξει έξω.

Έχω δοκιμάσει να συνδεθώ και από άλλες συσκευές και ip αλλά το πρόβλημα παρέμενε. Απ' ότι βλέπω όντος μπορώ και γράφω τις τελευταίας ημέρες και για αυτόν τον λόγο θα προσπαθήσω να δώσω συνέχεια στο θέμα που ανέφερες όπως και να απαντήσω στα ερωτήματα σού.

Πάντα φιλικά και με καλή διάθεση Νίκος.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 15 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Γενικά Θέματα για RAV4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com