Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Γενικά Θέματα για RAV4

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Έλξη σκάφους
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 07, 2018 8:18 am 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Ευλογωντας τα γενια μου θα επαναλαβω οτι αλλο ενα κλασσικο αυτοματο κιβωτιο παλαιου τυπου (αμερικανια :mrgreen: ) που εχει συγκεκριμενες σχεσεις μεταδοσης, αλλο ενα αυτοματοποιημενο χειροκινητο (π.χ. MMT) κι αλλο ενα CVT. Στην απουσια δισκου-πλατω κι αλλαγων ταχυτητων συγκεκριμενης σχεσης μεταδοσης εγκειται η μεγαλη διαφορα του CVT. Οταν ζοριστει σε ανηφορα θα κατεβασει πολυ τη σχεση ταχυτητας και θα ανεβασει τις στροφες. Θα ακουστει, αλλα θα φερει σε περας το εργο (στα ορια του λογικου κι επιτρεπτου βεβαια).

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Έλξη σκάφους
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 07, 2018 11:35 am 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)

StuparArt έγραψε:
Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι γνώστης των αυτόματων σασμάν διότι δεν μου αρέσουν κιόλας αλλά από κάποια βιντεάκια που έχω δει (και θα σταθώ μόνο στα rav) μου έδειξαν πως κάνουν πιο εύκολη εκκίνηση σε έντονα ανηφορικά σημεία σε σχέση με τα χειροκίνητα. Το rav ως γνωστών δεν έχει αργές σχέσης και αυτό που καταφέρνει το αυτόματο σασμάν τουλάχιστον από στάση και σε δρόμο με μεγάλη κλίση είναι να συμπεριφερθεί σαν αυτοκίνητο με αργά τουλάχιστον στο πρώτο και κρίσιμο σημείο της εκκίνησης. Για φθορές και ζόρια που θα τραβά εκείνη την ώρα το σασμάν δεν ξέρω αλλά πιστεύω πως για τον δίσκο είναι πιο εύκολο διότι δεν θα χρειαστεί ο οδηγός να τον πατινάρει.

Έτσι ακριβώς. Άλλο πράγμα βέβαια να σου τύχει μία δυσκολία και άλλο να το ζορίζεις συνεχώς. Σε κάθε περίπτωση αυτή είναι η αίσθηση που αποκομίζουμε όλοι μας. Όμως μέσα του το κιβώτιο περνάει πολύ ζόρικα και εμείς δεν παίρνουμε "χαμπάρι". Αν είσαι τυχερός και το καταλάβεις θα το αφήσεις να κρυώσει και είτε θα ξαναπροσπαθήσεις είτε θα εγκαταλείψεις. Αν όμως επιμείνεις και καούν τα λάδια του κιβωτίου έχεις ακινητοποιηθεί για τα καλά.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Γενικά Θέματα για RAV4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com