Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Γενικά Θέματα για RAV4

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1917 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 188, 189, 190, 191, 192
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγραεριοκίνηση
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 24, 2018 6:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)
Άβαταρ μέλους

Μάγκες από Θεσσαλονίκη, με το που έπαψαν να υποστηρίζουν το Vialle οι τοπικές αντιπροσωπείες Toyota, μείναμε με επιλογή την Ford Στάθης στην Χρυσαυγή Λαγκαδά.

Είχε αρχίσει να γεμίζει με μεγάλη δυσκολία (20-25 λεπτά για ένα ντεπόζιτο, αντί για 3-4 λεπτά) οπότε αναγκάστηκα να πάω.

Έχουν αρκετή κίνηση και οι μάστορές τους το ξέρουν το σύστημα καλά. Μετά τα τερτίπια της Toyota και της Volkswagen με το Vialle (πέραν από τα δικά τους τα Ford) όλοι σ' αυτούς παν, και έχουν γίνει εξπέρ.

Moυ επέτρεψαν να κάτσω με τον μάστορα να χαζεύω, είδα την πολυβαλβίδα της Vialle που βγήκε μαζί με την αντλία. Μεγάλη ιστορία και πρέπει να ξέρεις, δεν είναι να βάλει χέρι αρχάριος (είναι και θέμα ασφαλείας με το υγραέριο). Η περίφημη πολυβαλβίδα, την οποία οι Ολλανδοί προμηθευτές δίνουν 450-500 ευρώ και η Toyοta χρέωνε 1000+ τελικά δεν είναι και καμιά σπουδαία ιστορία. Όσο το σύστημα είναι εξελιγμένο πολύ ηλεκτρονικά, τόσο μηχανολογικά τα έχουν φτιάξει όλα το ένα πάνω στο άλλο και μάλιστα με υλικά τα οποία μόνον ανθεκτικά δεν είναι (εκείνη την περίφημη μεμβράνη των 80+ ευρώ όταν την είδα μου ήρθε να βάλω τα γέλια...)

Τέσπα, η βλάβη μου αυτή με την μεμβράνη ήταν, ήταν παλαιότερα επισκευασμένη η δική μου (κράτησε χρόνια έτσι), τελικά βρήκαν και μου έβαλαν μια από σχεδόν καινούριο σύστημα που είχαν παροπλισμένο στο ράφι. Είχε όμως 2+ ώρες δουλειά η αφαίρεση, αποσφαλμάτωση κι επανασυναρμολόγηση, οπότε πλήρωσα αρκετά εργατικά. Χαλάλι, δεν κάθησε στιγμή ο μάστορας, ήθελε τεχνογνωσία, επιμονή και πολύ ιδρώτα η όλη ιστορία. Το πρόβλημα πάντως λύθηκε, είπα να σας το γράψω εδώ για μελλοντική αναφορά για όσους φορούν Vialle.

Επίσης είχα θετική εμπειρία, σε αντίθεση με αυτήν του Φιλήμονα (fagath), του οποίου την γνώμη εμπιστεύομαι. Οπότε μάλλον κάτι άλλαξε στο μαγαζί (φρέσκο management?) ή απλά έπεσε σε περίπτωση. Εγώ το γύρισα λίγο το μέρος, δουλεύουν ασταμάτητα με διάφορες μάρκες και αρκετό υγραέριο. Τους έρχονται και όλες οι δύσκολες αποσφαλματώσεις από την περιοχή Θεσσαλονίκης πλέον, έχουν ψηθεί καλά στο Vialle (έπιασα αρκετή κουβέντα με τους τεχνικούς τους).

Ο εφιάλτης των τεχνικών δείχνει να είναι τα ηλεκτρονικά προβλήματα στο σύστημα Vialle για τους κινητήρες TSI της Volkswagen (2ος παράλληλος εγκέφαλος Vialle πάνω στον 1ο παράλληλο εγκέφαλο Vialle που καβαλάει πάνω στον αυθεντικό της Volkswagen). Θεωρούσαν το δικό μας σύστημα "γατάκι" μπροστά στον εφιάλτη τον άλλο... 8-)

Y.Γ. Για τα πειραχτήρια που σίγουρα ακονίζουν την γλώσσα τους: ναι, βγάζει το Vialle τα προβλήματά του, αλλά έχει κρατήσει και τον κινητήρα τζάμι (χωρίς προβλήματα από την αυξημένη θερμοκρασία καύσης του υγραερίου) για >160k χιλιόμετρα υγραεριοκίνησης στο αμάξι μου. Έχω τσεπώσει >10000€ από την όλη ιστορία (-2000€ η αγορά του συστήματος και -900€ σε επισκευές δηλ. >7000€ καθαρό όφελος) και συνεχίζει να γράφει το κοντέρ... :wink:

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 25, 2018 10:25 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Πές τα!

Πές τα!!!!

Καλοταξιδο.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΩΟ!!!

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 05, 2018 4:09 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

http://www.capital.gr/oikonomia/3314090 ... e-to-lathr[url][/url]emporio-ugraeriou-kinisis

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΩΟ!!!

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 11, 2018 10:56 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

gatsoulos έγραψε:
http://www.capital.gr/oikonomia/3314090/alla-kolpa-me-to-lathr[url][/url]emporio-ugraeriou-kinisis

:shock: :shock: :shock:

Νά γιατί βλέπουμε τόση "ποικιλία" στην συμπεριφορά του κινητήρα μας από υγραεράδικο σε υγραεράδικο... Αυτό επίσης ίσως εξηγεί γιατί η πριγκηπέσα το σύστημα Vialle βγάζει θέματα με ανεφοδιασμό από ορισμένα πρατήρια.

Ξέρει κανείς αυτό το "κατώτερης ποιότητας" βιομηχανικό υγραέριο πόσο πραγματικά κατώτερης είναι;

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 21, 2018 11:19 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

Μετα απο ερωτημα του Αλεξανδρου: εχω λοιπον εδω και 58.000 χλμ το liquid Si Vialle, τοποθετηθηκε Δεκεμβριο 2015 με 1250 ευρω και αποσβεστηκε στο χρονο πανω με 25,000 χλμ. Στη χρονια πανω εκαψε τον εγκεφαλο και αντικατασταθηκε με νεο εντος εγγυησης. Περιεργως και σε ενα φιλο ΜΚΙΙΙ με το ιδιο συστημα και τον ιδιο εγκαταστατη εκαψε εγκεφαλο λιγο πριν τα δυο χρονια εγγυησης και τον αλλαξε επισης δωρεαν. Ο Καντερες που ειναι ο εγκαταστατης μας ειπε οτι κανουν προβληματα στον εγκεφαλο και δεν τα βαζει πια. Επισης εβαλε στην φυσα του εγκεφαλου μια ασφαλεια απο την vialle που τη βαζει τωρα πια και παλια δεν την εβαζε σε εμας, σε 5 μερες θα την παραγγειλω και εγω.
Βαζω παντα μονο απο τα φθηνοτερα υγραερια του νομου Αττικης αλλοτε ΕΤΕΚΑ ΕΛΙΝ ΒΡ και ποτε απο εταιρικα shell που μου στοιχιζει 2 λεπτα παραπανω το χλμ! Βαζουν μου φαινεται και μικροτερη ποσοτητα στη Shell ή καιγεται πολυ πιο γρηγορα το ακριβο τους υγραεριο. Τα μετραω με το προγραμμα fuelio. Μικροδισταγμους παρουσιασε μετα απο 2 χρονια που φυγαν με το καθαριστικο βενζινης της ΤΟΥΟΤΑ. Ουτε σερβισε του κανω ουτε φιλτρα του βαζω, τα λεω γιατι τωρα ολοι οι αλλοι ιδιωτες εγκαταστατες ζητουν σερβισε καθε 10.000 και αλλαγη φιλτρου, ζηταν 1.800 ευρω και σου λενε και οτι δε το συστηνουν και να βαλεις κανενα αλλο! Ομως στο γεμισμα σταματαω την παροχη αντλιας οταν πεσει η ταχυτητα γεμισματος και σχεδον ποτε οταν σκασει η αντλια και διακοψει αυτοματα. Επισης ποτε δεν εχουμε προβλημα να παρει μπροστα το αυτοκινητο τοσο εγω οσο ο φίλος μου με το ΜΚΙΙΙ.

Τελευταία επεξεργασία από anton και Κυρ Σεπ 23, 2018 1:56 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 21, 2018 11:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

Οταν ομως εχει λιγα λιτρα υγραεριου μεσα πιθανα κατω απο 5 λιτρα και θελω να τρεξω στην Εθνικη κανει μεγαλους δισταγμους, οπως επισης οταν μου τελειωνει το υγραεριο κανει μεγαλους δισταγμους, δε γυρνα αυτοματα μαλλον πρεπει να ρυθμιστει καπως απο τον εγκαταστατη αυτο αλλα γενικως δε το αφηνω να μεινει απο υγραεριο οποτε το διαπιστωσα μετα ετος τουλαχιστο αυτο. Επισης γεμιζει πιο αργα απο τα αλλα αυτοκινητα στο υγραεριο σχεδον στη μιση ταχυτητα απο τα αλλα απο την αρχη μου φαινεται ηταν πιο αργο και τωρα ισως χειροτερευσε αλλα δεν ειναι ενοχλητικο. Δηλαδη στο πρατηριο γεμιζουν 1,5 αυτοκινητο τουλαχιστο στο χρονο που κανω να γεμισω εγω, αλλα δεν προλαβαινουν να γεμισουν 2

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 22, 2018 12:05 am 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

παλια εβαζα ΕΚΟ κινιτρον 95+ βενζινα ενω τωρα βαζω μονο χωρις καθαριστικα γιατι αυτα σαπουνιαζουν, οποτε απο φθηνο ελευθερο πατηριο 95αρα βενζινα ή απο ΕΤΕΚΑ φθηνη ή απο Avin του σουπερ μαρκετ Μαρινοπουλος, οποτε ξοδευω σε συνδυασμο με το φθηνοτερο υγραεριο του νομου, τωρα πια εξακριβωμενα με το fuelio καιω περιπου τα μισα για τις μετακινησεις μου.
ΒΑζω λαδια Motul specific lpg 5-40 βεβαια απο τοτε που εβαλα υγραεριο καιει 1,5 λιτρο τα 15.000 χλμ ενω παλια δεν εκαιγε καθολου. Επισης μου χανεται και ολιγον αντιψυκτικο ενω παλια δεν συμπληρωνα ποτε. Πιθανα λογω αυξημενων θερμοκρασιων υγραεριου

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1917 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 188, 189, 190, 191, 192

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Γενικά Θέματα για RAV4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com