Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Γενικά Θέματα για RAV4

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 6 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 14, 2018 3:07 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Ειμαι νέο μέλος και πολυ κοντά στην αγορά ενός RAV4 10/2009 5D luxury 6χυτο.
Ήθελα να ρωτήσω που γράφει τον αριθμό πλαίσιου το αυτοκίνητο ?
Επίσης από την άδεια ο αριθμός πλαισίου αρχίζει από JTMBE...αυτό σημαίνει ότι το αμαξι κατασκευάστηκε στη Ιαπωνία ?
Το αμαξι δεν εχει αλλάξει ελαστικά από τότε που αγοράστηκε και Εχει κάνει με βαση τα χαρτιά 32000 χιλιόμετρα,2 αντιπροσωπεία και 2 εκτός.Μου είπε ο ιδιοκτήτης ότι χάνει λίγο λάδι το πίσω αμορτισέρ αλλά εχει περάσει ΚΤΕΟ χωρις να του πουν το παραμικρό.
Το αυτοκίνητο το εχει η αντιπροσωπεία της Toyota και εκείνοι με την σειρά τους λένε ότι δεν εχει κανένα θέμα.
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με συμβουλέψει ή να μου προτείνει κατι ?
Ζήτω συγνώμη για το εκτενές μήνυμα μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 15, 2018 3:11 pm 
Χωρίς σύνδεση
2nd gear (καμπίσιος)

Καλως ηρθες στην παρεα.Με το καλο κ η αγορα του RAV.O αριθμος πλαισιου βρισκεται κατω απο το καθισμα του συνοδηγου.Υπαρχει ενα πλαστικο καλυμα το οποιο αφαιρειτε.Το RAV κατασκευαζετε μονο Ιαπωνια.Οκτω χρονια κ δεν εχει αλλαξει λαστιχα?Αν εχει οντως 32.000KM θα πρεπει να ειναι εμφανισιακα σαν καινουργια ομως θελουν αλλαγμα λογω των πολλων χρονων.Εαν εκανε τα service σε εξουσιοδοτημενο ζητα απο το συνεργειο το ιστορικο του αυτοκινητου.Εκει ειναι ολα καταχωρημενα.Επισης υπαρχουν κ καποιες ανακλησεις οπως πενταλ γκαζιου,μια μπαρα στη πισω αναρτηση,διακοπτες ηλεκτ.παραθυρων στην πορτα του οδηγου,τοποθετηση ενος προστατευτικου πλαστικου στο πισω καθισμα κοντα στις ζωνες ασφαλειας,δες αν εχουν γινει εαν βεβαια αφορουν το δικο σου μοντελο.Ετσι κ αλλιως αυτα γινονται κ τωρα.Οσον αφορα τα service η toyota οριζει καθε χρονο η'' 15.000KM οποιο ερθει πρωτο αρα το αμαξι επρεπε να εχει κανει τουλαχιστον 8 service.Eπειδη εχει πολυ λιγα χλμ το αμαξι θα πρεπει να φαινετε κ να ειναι σαν καινουργιο.Ψαξτο λιγο γιατι γινονται πολλα με γυρισμενα κοντερ.Εαν εχει το επισημο ιστορικο της toyota και τα χλμ ανταποκρινονται καπως ...... ??q Τα πισω αμορτισερ θελουν αλλαγμα κ τα δυο.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 15, 2018 3:41 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Ευχαριστω για την ανταπόκριση σου. Το αμαξι εχει κάνει 2 service αντιπροσωπεία και 2 εκτός. Τα δυο πρώτα χρονια τα αμαξι έκανε 5000 km. Και τα υπόλοιπα 25000 μεσα στην εξαετία.
Το μονο θέμα εμφανισιακά που εχει ειναι το καπό το οποίο εχει αρχίσει να "μπιμπικιαζει"
Και να ειναι σχετικά άγριο στην αφή. Μου είπε ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου ότι δεν το είχε σε σκιερό μέρος και πολλές φορές το έβρεχε και δεν το σκούπιζε. Εχει επίσης καμια 10 λακουβακια στην οροφή από χαλάζι. Μπορώ να βρω κάποιο άρθρο σχετικά με τα πράγματα που θα έπρεπε να αλλαχθούν λόγω της ανάκλησης ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 16, 2018 11:51 am 
Χωρίς σύνδεση
2nd gear (καμπίσιος)

Είναι λίγο περίεργο αυτό με τα service.Εαν είναι από TOYOTA Hellas είχε 6 χρόνια εγγύηση κ αν δεν ακολουθούσε το πρόγραμμα έχανε την εγγύηση. Για τις ανακλησεις μπες στην TOYOTA κάνε εγγραφή δώσε το VIN κ θα σου βγάλει τις ανακλησεις.Επισης ρώτα στο συνεργείο πού είναι το αμάξι κ με την συγκατάθεση του ιδιοκτήτη θα σου πούνε εφόσον βέβαια είναι εξουσιοδοτημένο.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 17, 2018 9:01 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Η αντιπροσωπεία ανέλαβε να αλλάξει τα πίσω αμορτισέρ,ήθελαν αλλαγή μου είπαν.
Μίλησα με την ΤΟΥΟΤΑ(κεντρικά) για το θέμα με τις ανακλήσεις και μου είπαν πως το αμαξι εχει έντολη ανάκλησης για τον διακόπτη των παραθύρων.
Τα service δεν έγιναν στο εξουσιοδοτημένο λόγω κόστους. Νομίζω ότι το αμαξι ειναι καθαρό. Το ψάχνω ακόμα βέβαια. Όσο για τα λάστιχα βρήκα στο forum κάποιες συζητήσεις όποτε θα τις λάβω σοβαρά υπόψιν μου. Ευχαριστώ

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 05, 2018 10:41 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

να δεις τα χαρια του ΚΤΕΟ αν συμφωνουν τα χιλιομετρα

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά