Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΑΞΕΣΟΥΑΡ » Προϊόντα Καθαρισμού

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 10 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 03, 2015 10:30 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Στο παρελθόν είχα γράψει στο TCH ότι αυτό που μπορεί κάποιος να κάνει για να μαζεύονται ευκολότερα στη θέση τους οι ζώνες ασφαλείας (δυσκολεύεται η επαναφορά τους με την πάροδο του χρόνου λόγω βρωμιάς) είναι να τις καθαρίζουν σε όλο το ορατό μήκος τους με σαπουνόνερο (κατά προτίμηση χλιαρό/ζεστό).

Σήμερα όμως που έκανα service στο Scenic, φεύγοντας είπα να ρωτήσω τον -καλό/παλιό- μάστορα αν ξέρει κανένα κόλπο.
Προς μεγάλη μου έκπληξη :shock: είχε ένα καταπληκτικό sprey, με το οποίο τις ψέκασε & άρχισαν άμεσα να μαζεύουν σα να ήταν καινούριες!
Μου είπε μάλιστα πως ούτε αυτός το πίστευε όταν ο πωλητής του είπε ότι το sprey θα κάνει δουλειά, αλλά μετά παρήγγειλε μια κούτα! :P

Πρώτα τις τράβηξα όσο έξω πήγαιναν. Μετά άρχισε αυτός να τις ψεκάζει (όσο πιο κοντά στο σημείο που "εξαφανίζονται") κι εγώ τις άφηνα να επιστρέφουν στη θέση τους. Μετά δούλεψα την κάθε ζώνη 2-3 φορές μέσα-έξω (για να πάει παντού το υγρό) κι αυτές άρχισαν -μετά από δεν θυμάμαι κι εγώ πόσα χρόνια- να μαζεύουν εντυπωσιακά καλύτερα! --l

Site κατασκευαστή: Silikonspray Siprem Silikon Premium von Normfest
Site πώλησης στην Ελλάδα (το μόνο που βρήκα με γρήγορο googleάρισμα): SIPREM SILIKON PREMIUM 400 ml V12 (4,99 €)

Απ' ό,τι κατάλαβα πρέπει να είναι ένα πολύ "ψιλό" sprey σιλικόνης (παρατηρήστε ότι δείχνει ζώνη ασφαλείας), που κάνει όμως για πολλές δουλειές (με αυτό ψέκασε & τα λάστιχα περιμετρικά στα παράθυρα). Αν κάποιος βαριέται να ψάξει το συγκεκριμένο, θεωρώ πολύ πιθανό να καταφέρει να κάνει τις ζώνες να δουλεύουν εφαρμόζοντας την ίδια μέθοδο με κάποιο άλλο sprey σιλικόνης. :wink:

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 05, 2015 5:12 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

evankouros έγραψε:
Απ' ό,τι κατάλαβα πρέπει να είναι ένα πολύ "ψιλό" sprey σιλικόνης (παρατηρήστε ότι δείχνει ζώνη ασφαλείας), που κάνει όμως για πολλές δουλειές (με αυτό ψέκασε & τα λάστιχα περιμετρικά στα παράθυρα). Αν κάποιος βαριέται να ψάξει το συγκεκριμένο, θεωρώ πολύ πιθανό να καταφέρει να κάνει τις ζώνες να δουλεύουν εφαρμόζοντας την ίδια μέθοδο με κάποιο άλλο sprey σιλικόνης. :wink:

+1000 :-

Χρησιμοποίησα στο RAV μου (στο οποίο ειδικά η ζώνη του οδηγού αργούσε εκνευριστικά να επανέλθει) σπρέι σιλικόνης της Wurth.
Εικόνα

Είναι αρκετά ακριβό (γύρω στα 9-10Ε από ότι θυμάμαι) αλλά δεν το αγόρασα τώρα αφού το είχα από το προηγούμενο αυτοκίνητο και το χρησιμοποιούσα κυρίως για τα διάφορα λάστιχα. Ποτέ δεν είχα σκεφτεί τη χρησιμότητά του στις ζώνες ασφαλείας αν και στο δοχείο δείχνει και τις ζώνες ασφαλείας.
Πραγματικά έκανε φοβερή δουλειά και οι ζώνες επανέρχονται σαν παλαβές --l . Πολύ καλό tip Βαγγέλη!

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 05, 2015 6:20 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

Δεν αφηνει σημαδι στα ρουχα?

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 05, 2015 7:21 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

bros400pgm έγραψε:
Δεν αφηνει σημαδι στα ρουχα?

Όχι με το σπρέι που χρησιμοποίησα εγώ τουλάχιστον. Εξάλλου το σπρέι πέφτει στην εξωτερική πλευρά της ζώνης που δεν ακουμπά πάνω μας :wink:

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 05, 2015 11:49 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
@ "theo":
Ωραία, χαίρομαι που το καρατσεκάρισες με sprey που μπορούμε να βρούμε πολύ πιο εύκολα στο εμπόριο! :D

@ "bros400pgm":
Ούτε το sprey που postαρα άφησε σημάδια. Το γράφει & στα specs του. Γενικά νομίζω πως δεν λερώνουν όλα αυτά τα sprey σιλικόνης που χρησιμοποιούμε για αναζωογόνηση σε λάστιχα/τσιμούχες στα αυτοκίνητα. 8-)

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 10, 2015 2:34 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

update:
Πήρα & δοκίμασα σε ζώνες (RAV4 MK1 & Corolla '99) μ' ένα sprey σιλικόνης του Lidl. Μια χαρά δουλειά έκανε, ελπίζω & να μην λερώνει! :P

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 10, 2015 4:41 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

Φορα ασπρο πουκαμισο (-tv-) (-tv-) (-tv-)

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 11, 2015 9:54 am 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Οσονούπω! :P

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 17, 2015 1:12 am 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)
Άβαταρ μέλους

evankouros έγραψε:
update:
Πήρα & δοκίμασα σε ζώνες (RAV4 MK1 & Corolla '99) μ' ένα sprey σιλικόνης του Lidl. Μια χαρά δουλειά έκανε, ελπίζω & να μην λερώνει! :P

Σου έμεινε καθόλου; Κερνάω μπίρες! (wink)

(είπε ο kalapodi και κοίταξε τον evankouro με νόημα... :mrgreen: )

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 17, 2015 3:51 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Έμεινε, είχα πάρει καβάτζα. :wink:
Βάλε τις μπύρες κι έρχομαι! (-)-))

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 10 Δημοσιεύσεις ] 

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΑΞΕΣΟΥΑΡ » Προϊόντα Καθαρισμού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση