Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΑΞΕΣΟΥΑΡ » Εσωτερικής Εμφάνισης

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 9 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 12, 2018 3:06 pm 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σε όλους,

ψάχνω διαχωριστικό για σκύλο για τον χώρο αποσκευών.

Αλλά ψάχνω κάτι ιδιαίτερο: πέραν από την μπαριέρα στα μαξιλαράκια των πίσω επιβατών, να δημιουργεί και καθέτως χώρο περιορισμού για τον σκύλο, αντικαθιστώντας την ανάγκη για κλουβί μεταφοράς. Κάτι δηλαδή σαν αυτό, αλλά για RAV4 Mk3.

Αλλά να μπορεί η μπάρα διαχωρισμού μέσα στον χώρο αποσκευών να μετακινείται και δεξιά-αριστερά ανάλογα με τις ανάγκες (και επειδή το κουτάβι μεγαλώνει), ίσως να έχει και λίγο ρύθμιση καθ' ύψος, γιατί έχω το σηκωμένο πάτωμα χώρου αποσκευών λόγω υγραεριοκίνησης...

Ιδανικά θα ήθελα 2 κάθετες μπαριέρες να είναι ο σκύλος στο κέντρο και τα μπαγκάζια στοιβαγμένα δεξιά-αριστερά μέχρι πάνω (έτσι ώστε να βλέπω πάνω από τον σκύλο), αλλά μάλλον ζητάω πολλά.

Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω κάτι τέτοιο; Πριν αρχίσω να το κυνηγάω εξωτερικό ή αρχίσω να καλοπιάνω με τσίπουρα στον σιδερά του χωριού... 8-)

Εμπειροτεχνικές / καινοτόμες ιδέες ευπρόσδεκτες.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 12, 2018 6:55 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

Μάλλον αυτό με τα τσίπουρα θα δουλέψει και θα αποδώσει καλύτερα :mrgreen:

Ενδιαφέρων αλλά πολύ δύσκολο να βρεθεί κάτι για το rav.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 13, 2018 3:02 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Βρέθηκε και για το RAV4 Mk3, αλλά είναι ακριβό να πάρει η ευχή... (περίπου 270 ευρώ + αρκετά μεταφορικά, γιατί είναι 2 κομμάτια).

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 13, 2018 5:12 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

Χαχα μου αρέσει που έγραψα ότι είναι δύσκολο να βρεθεί για rav. --lol

Πολύ όμορφο αν και έχω μια περιέργεια για το πόσο καλά κρατάει το μεσαίο χώρισμα. Βλέπω ότι είναι με ρυθμιζόμενα ποδαράκια (καλό αυτό) αλλά τα σημεία στα οποία πιάνει και ιδικά το πάνω μέρος δεν μου αρέσουν. Κάτι μου λέει ότι οι βαλίτσες (η όποιο άλλο βάρος) σε μια καλή στροφή θα μπορούσαν να παρασύρουν το ενδιάμεσο χώρισμα και ενδεχομένως αυτά τα ποδαράκια που συγκρατούν να κάνουν και ζημιά - σημάδια κατά την μετακίνηση.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 20, 2018 10:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Αλέξανδρε, πριν παραγγείλεις οτιδήποτε, έλεγξε αν είναι συμβατό με το σηκωμένο πάτωμα λόγω γκαζοφιάλης.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 20, 2018 12:14 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Τελικά το έφτιαξα μόνος μου, να ξέρετε.

Σανίδα θαλάσσης 2εκ από το Praktiker, μου την έκοψαν και στο σχήμα που ήθελα. Αγόρασα και γωνίες και βιδάκια και έφτιαξα ένα ωραίο αντεστραμμένο "Π", μέσα στο οποίο μπαίνει ο σκύλος.

Το βάζω κατά βάση στο κέντρο (γι' αυτό είναι Π και όχι κουτί, δεν έχει οροφή για να βλέπω πιο καλά). Αλλά γλιστράει και δεξιά αριστερά ανάλογα με το που θέλω να στοιβάξω τα μπαγκάζια...

Οι σημειώσεις μου στο κινητό από τις μετρήσεις στο πορτ μπαγκάζ:

https://drive.google.com/a/act.edu/file ... p=drivesdk

Οι γωνίες βγαίνουν μόνες τους αν κοπεί η σανίδα στις συγκεκριμένες διαστάσεις (είναι περίπου συμμετρικά οι γωνίες, αν θέλετε κάνετε την μια λίγο πιο απότομη/όρθια κιόλας, ταιριάζει ακόμη καλύτερα με το κλείσιμο της θύρας του χώρου αποσκευών).

Μπαίνει βαθιά πίσω από τα καθίσματα του Mk3 και αξιοποιεί όλον τον χώρο. Για αρσενικό Golden Retriever που θα γίνει μέχρι 35 κιλά το σχεδίασα, (μέγεθος θηλυκού λυκόσκυλου), έτσι ώστε να μπορεί να ξαπλώσει και να γυρίσει στο ταξίδι.

Σχετικά ελαφρύ, το σηκώνει ένα άτομο χωρίς να κοψομεσιαστεί. Για να μην πηδήξει ο σκύλος έξω μόλις ανοίξεις (μιας και δεν έχει πορτάκι) δένεται με το λουρί του από τις χειρολαβές ή στα μαξιλάρια των πίσω επιβατών (το λουρί του έχει carbine στην άκρη).

Συνολικό κόστος περίπου 50 ευρώ. Πέραν από το ότι δεν έβρισκα κάτι βολικό, τα έτοιμα κλουβιά ξεκινούσαν στα 150 ευρώ και τρώνε σχεδόν όλον τον χώρο τοποθετημένα πλαγίως. Αυτό μπαίνει σε βάθος και τρώει περίπου το 1/3 μόνον του χώρου. Αντίστοιχα αλουμινένια κλουβιά από το εξωτερικό ξεκινούσαν από τα 300 ευρώ και πάνω...

Μπόνους: μάθαμε με τον πρωτότοκο τον γιο και λίγη ξυλουργική, εμπλέξαμε και τον παππού με ποτηροτρύπανα για να κόψουμε λαβές, κτλ.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 25, 2018 1:31 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Άξιοι!!! :-

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΩΟ!!!

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 11, 2018 2:04 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα, ορίστε και μερικές φωτογραφίες της κατασκευής εν χρήσει. Πολύ απλή, αλλά "less is more" που λεν στα αγγλικά, τουλάχιστον για τις δικές μας ανάγκες.

Στην πρώτη φωτογραφία, το λουρί τον κρατάει δεμένο με το πίσω προσκέφαλο, για να μην μπορεί να πηδήξει έξω σέρνοντας μαζί του όλη την κατασκευή.

Το σκυλί μπορεί και αράζει χωρίς να ζορίζεται, γυρνάει άνετα 360 μοίρες (το γαντζάκι από το λουρί του περιστρέφεται για να μην τυλίγεται) κι όταν κάθεται χαζεύει προς τα μπρος και από το πίσω τζάμι. Είναι όμως μεγαλόσωμος, μικρά σκυλιά δεν θα μπορούν να χαζεύουν.

Γενικά είμαι ικανοποιημένος, ιδιαίτερα από πλευράς ορατότητας (καθρέφτης καμπίνας) και κόστους κατασκευής.

Σκοπεύω να βελτιώσω:

- την σταθερότητα με ένα ξύλινο πηχάκι στην κορυφή, χωρίς να περιορίσω την ορατότητα

- θα κόψω λίγο τις πίσω γωνίες, γιατί βρίσκει στην κορνίζα της πίσω θύρας αν το γλιστρήσεις τέρμα αριστερά ή τέρμα δεξιά στον χώρο αποσκευών (2-3 πόντους διαγώνιο φάλτσο θέλει)

- για το δέσιμο του σκύλου θα βάλω μόνιμο carbine με πλαστικοποιημένο ατσαλόσυρμα μπουγάδας (να μην μπορεί να το μασήσει)

Συνημμένα:
Σχόλια αρχείου: Φωτογραφία της κατασκευής με τον χώρο αποσκευών (πολύ) φορτωμένο. Προσοχή στο λουρί: περνάει και μέσα από το σίδερο του πίσω προσκέφαλου, για να μην μπορεί ο σκύλος να παρασύρει το κλουβί του.
rsz_img_20181209_154916.jpg
rsz_img_20181209_154916.jpg [ 22.94 KiB | 284 προβολές ]
Σχόλια αρχείου: Ο σκύλος μπορεί και βγάζει κεφάλι μέσα στην καμπίνα (εμέις το θέλαμε αυτό, άλλοι μπορεί βέβαια όχι). Δεν μπορεί να πηδήσει μέσα στην καμπίνα, είναι δεμένος.
rsz_img_20181209_120513.jpg
rsz_img_20181209_120513.jpg [ 33.61 KiB | 284 προβολές ]
Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 21, 2019 1:24 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Ωραίες δουλειές! :-

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΩΟ!!!

Κορυφή