Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΑΞΕΣΟΥΑΡ » Εξωτερικής Εμφάνισης

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 5 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 09, 2019 11:34 pm 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα,

είχα μια όχι και τόσο ευχάριστη καλοκαιρινή ιστορία, είπα να την μοιραστώ μαζί σας.

Πριν λίγο καιρό έσπασε το πλαϊνό τζάμι του οδηγού και χρειάστηκε αντικατάσταση.

Είδα τιμές, το καινούριο ήταν ακριβό (>220€ με τα περαστικά και ΦΠΑ, ο φαναρτζής δεν έβρισκε μεταχειρισμένα) οπότε συμφώνησα για μεταχειρισμένο.

Βγήκε 140€ με τα περαστικά και ΦΠΑ.

Δεν κράτησε και πολύ. 3 μήνες πέρασαν και χρειάστηκε ν' αφήσω το αμάξι παρκαρισμένο και ακίνητο για 4 μέρες όσο λείπαμε ταξίδι. Γυρνώντας πάω να κατεβάσω παράθυρο, ακούγεται ένα κρακ, και γίνεται μπάχαλο (γέρνει το παράθυρο, κατεβαίνει ο ηλεκτρικός γρύλος τραβώντας μόνον το μισό, κτλ).

Τί είχε γίνει: τα χάλια υλικά του immitation δεν άντεξαν τις υψηλές θερμοκρασίες της λαμαρίνας, και έλιωσε η κόλα (και το πλαστικό!) της βάσης σχήματος "Π" που έχουν προσαρμοσμένα τα κρύσταλλα πάνω τους, από το εργοστάσιο. Με τα λάστιχα κολημμένα στο τζάμι, το κρύσταλλο ζορίστηκε να κατέβει αρχικά, προκαλώντας ντόμινο. Ξεκολλώντας το ένα από τα 2 "Π" άλλαξε την γωνία που τραβούσε ο γρύλος το άλλο, διαλύθηκαν οι πλαστικές βάσεις (πάλι καλά που δεν έσπασε και το κρύσταλλο). Είμαι σίγουρος πως συνέβη αυτό, γιατί άνοιξα από πάνω και είδα με τα μάτια μου την λιωμένη κόλλα που ένωνε κρύσταλλο με πλαστική βάση, καθώς και την 1 από τις 2 βάσεις σπασμένη στην μέση.

Μια και ήταν αργά σάββατο απόγευμα (τα πάντα κλειστά), χρειάστηκε να το κλείσω όπως όπως να μπορώ να το παρκάρω τουλάχιστον μέχρι δευτέρα να το πάω συνεργείο.

Από λάθος (κεκτημένη ταχύτητα) έκανα να το ανοίξω στην Χαλκιδική, έπεσε μέσα στην πόρτα όλο το κρύσταλλο και δεν ανέβαινε. Με υποτυπώδη εργαλεία (και τον γιο μου όλο διάθεση να βοηθήσει), βγάλαμε το εσωτερικό πάνελ της πόρτας, κάναμε πατέντες-βάσεις και ανεβάσαμε τον ηλεκτρικό γρύλο τουλάχιστον να κλείσει και να ασφαλίσει να μπορούμε να το παρκάρουμε χωρίς κίνδυνο διάρρηξης.

Δευτέρα φεύγω για σφήνα ραντεβού στην Toyota Άγγελος (Δ. Θεσσαλονίκη): βρήκαν κατευθείαν μεταχειρισμένο αυθεντικό κρύσταλλο Toyota και το πέρασαν μέσα σε 3 ώρες. Σύνολο: 110€, τα υλικά αντέχουν και παρκάρισμα στην Σαχάρα (και το σέρβις ήταν άψογο, ως συνήθως).

Συμπέρασμα: αν το είχα κάνει αυτό εξαρχής, θα είχα πληρώσει 1 τζάμι αντί για 2, και θα είχα και λιγότερους πονοκεφάλους (αλλά δεν θα είχα μάθει να βγάζω το πάνελ από την πόρτα κάτω από σκιά δένδρου στην Χαλκιδική με... νυχοκόπτη για εργαλείο!) 8-)

Συμπέρασμα 2: θα φροντίζω από δω και μπρος πάντα να υπάρχει η θραύση κρυστάλλων στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 10, 2019 10:49 am 
Χωρίς σύνδεση

Μήπως έφταιγε η τοποθέτηση και όχι το κρύσταλλο; Δεν ξέρω αλλά έτσι όπως το περιγράφεις εγώ σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω.
Εννοείται ότι πρέπει να έχεις θραύση κρυστάλλων στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο. Απορώ πως ειδικά εσύ δεν είχες.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 10, 2019 3:21 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Ναι, έχεις δίκιο Μιχάλη, μου ξέφυγε: καινούριος ασφαλιστής, είχε βάλει μέσα της Παναγιάς τα μάτια (μέχρι και να μου κάνουν αέρα σε περίπτωση τράκας αν δεν δουλεύει το air condition) και το UFO παρέλειψε την θραύση κρυστάλλων... Εννοείται πως τ' άκουσε άσχημα, αλλά ευθύνομαι κι εγώ που δεν το πρόσεξα.

Σχετικά με την τοποθέτηση δεν αποκλείεται κι αυτή να μην ήταν κορυφαία, αλλά εδώ μιλάμε σίγουρα και για ξεκάθαρη ανεπάρκεια (όχι αστοχία!) υλικού: είδα την κόλλα που ενώνει τις πλαστικές βάσεις με το κρύσταλλο εντελώς λιωμένη από τις θερμοκρασίες κλιβάνου που επικρατούσαν στο εσωτερικό της πόρτας... (μια μαύρη κόλλα, λιωμένη σαν πίσσα).

Αυτές οι βάσεις έρχονται μαζί με το κρύσταλλο από το εργοστάσιο και πρέπει να μένουν για πάντα κολημμένες, πρώτα πρέπει να σπάει το κρύσταλλο και μετά να φεύγουν αυτές (πάνω σε αυτές βιδώνει ο γρύλος των παραθύρων, αυτές τρων όλο το ζόρι).

Ίσως να μην πειράζει τόσο αν είναι immitation το παρμπρίζ ή το πίσω τζάμι, αλλά για τα πλαϊνά τα τζάμια που πατάν στους γρύλους προσωπικά από δω και μπρος βάζω μόνον αυθεντικά.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 10, 2019 8:10 pm 
Χωρίς σύνδεση

Α μάλιστα, δεν έρχεται μόνο του το κρύσταλλο. Δεν το είχα καταλάβει αυτό.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 26, 2019 12:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Καλορίζικο το τζάμι!
Αξια ανεκτίμητη το ότι πήρε εμπειρίες ο γιός!!! :-

Λόγω ηλικίας θα αρχίσει να ζητάει το εργαλείο,οπότε να ψάχνεις για μεταχειρισμένα από τρακαρισμένα,άλλωστε έχετε πολλές μάντρες εκει πάνω με πολύ πράμα.

Στην ασφάλεια δεν έβαλα ποτέ τίποτα επιπλέον εκτός απ τα βασικά,δεν τα χρειάζεται το εργαλείο...!!! :lol:

Χαιρετισμούς από Κυκλάδες :lol:

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΩΟ!!!

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 5 Δημοσιεύσεις ] 

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΑΞΕΣΟΥΑΡ » Εξωτερικής Εμφάνισης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση