Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 4 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: RAV4 Mk4 Hybrid - άρθρο δοκιμής
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 04, 2017 7:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)
Άβαταρ μέλους

Το άρθρο των 4Τ είναι για τα μπάζα (ακατάσχετο παραλίρημα), αλλά οι φωτογραφίες και τεχνικές λεπτομέρειες αξίζουν προσοχής.

Πάντως μου έκανε εντύπωση που του άρεσε η ανάρτηση (όχι το δυνατότερο σημείο των RAV4, παραδοσιακά) και τον ενόχλησε ο θόρυβος (όχι το πιο σύνηθες παράπονο για υβριδικά, πόσο μάλλον με CVT!)

Αισθητικά, πιστεύω πως του λείπει η ρεζέρβα-σύμβολο στο πίσω μέρος.

Τα 5λτ/100χλμ κατανάλωση τα βρίσκω υπέροχα, τα 40k euro τιμή αγοράς πάλι καθόλου.

Ξέρει κανείς αν κυκλοφορούσε στην Ελλάδα αν θα φορολογούνταν μαζί με τα υπόλοιπα 2.5λιτρα ή θα έμπαινε στην κατηγορία υβριδικών; (γι' αυτήν την εβδομάδα, από την επόμενη ποιός ξέρει τί θα ψηφίσουν)

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Θέμα δημοσίευσης: Re: RAV4 Mk4 Hybrid - άρθρο δοκιμής
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 05, 2017 3:55 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εντάξει, είσαι πολύ αυστηρός. Το άρθρο δεν είναι δοκιμή αλλά οδοιπορικό. Για αυτό και δεν είναι επικεντρωμένο τόσο στο αυτοκίνητο.
Εγώ οδήγησα Auris υβριδικό και μου φάνηκε όντως θορυβώδες.Το yaris υβριδικό από την άλλη, όχι. Ίσως να είχα περισσότερες προσδοκίες από το auris, για αυτό.
Όσο για το CVT για τα δικά μου γούστα είναι φρίκη. Αν κάποιος με μισούσε θα με υποχρέωνε να οδηγώ μόνο αυτοκίνητα με CVT.
Το καινούριο RAV4 οπτικά πάντως μου αρέσει πολύ. Αν άλλαζα το δικό μου και δεν με ένοιαζαν τα 2000cc θα το αγόραζα χωρίς δισταγμό. Τώρα όμως που υπάρχουν 1,6d 4wd Xtrail και CRV θα αλλαξοπιστούσα (μάλλον με το X-trail)... :(

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 15, 2017 11:55 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Σύντεκνε Μιχαλιό, θα διαφωνήσω για το CVT (γούστα είναι αυτά), θα συμφωνήσω με την... αλλαγή πίστης. 8-)

Αλέξανδρε, τι το ψάχνεις για την φορολόγηση; Δεν σου φτάνει το πόσο έχουμε καεί μέχρι σήμερα; ---a

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 22, 2017 6:07 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

evankouros έγραψε:
Αλέξανδρε, τι το ψάχνεις για την φορολόγηση; Δεν σου φτάνει το πόσο έχουμε καεί μέχρι σήμερα; ---a

Ψάχνω εκείνον τον μυθικό αλγόριθμο του Υπουργείου που υποτίθεται θα έκανε τον υπολογισμό τελών κυκλοφορίας πιο δίκαιο!

Οδηγώ έναν από τους πιο αποδοτικούς κινητήρες που κυκλοφορούν στον δρόμο αυτήν την στιγμή (αν συνυπολογίσεις ιπποδύναμη, βάρος κινητήρα και κατανάλωση, κτλ), καίω υγραέριο που δεν μπουκώνει τα πνευμόνια των συμπολιτών μου και το αμάξι μου κόστισε μόνον 21k euro όταν το αγόρασα. Και κυκλοφορούν τυπάδες με αμάξια >40k euro με downsized τουρμποσυμπιεσμένους κινητήρες οι οποίοι όμως καιν παραπάνω, σε βενζίνη και ντίζελ (που μολύνουν περισσότερο), αλλά παρόλα αυτά έχουν πολύ λιγότερα τέλη κυκλοφορίας από μένα.

Είτε περιβαλλοντικά το δεις είτε από πλευράς φορολόγησης πλούτου, το παρόν σύστημα είναι πανηλίθιο. Υποσχέθηκαν να το αλλάξον και (πάλι) γαργάρα το έκαναν και για φέτος. Στο τέλος θα του έχω βγάλει άδεια... αντίκας κι αυτοί ακόμη θα υπόσχονται!

Και για να γυρίσω στο θέμα του hybrid, απλά ανησυχώ ότι τα ίδια θα κάνουν και με τα ηλεκτροκίνητα, είναι παλαβοί (κι έχουν τοποτηρητές πάνω από το κεφάλι τους που προστατεύουν την Γερμανική αυτοκινητοβιομηχανία, το οποίο χειροτερεύει την κατάσταση).

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 4 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση