Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 9 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 21, 2018 4:10 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Καλησπέρα σας κύριοι ... ζητώ τα φώτα σας από τυχών ομοιοπαθείς...
Έχω ένα ΜΚ3 του 06 αυτόματο και τώρα τελευταία μου κάνει ένα βουητό όμοιο με αυτό που ακούγεται όταν εμπλέκεται η τετρακίνηση την ώρα που ξεκινάω με τους τροχούς υπό γωνία στην άσφαλτο.
Οι απορίες είναι η εξής, εμπλεκόταν η τετρακίνηση και πριν αλλά δεν έκανε θόρυβο άρα έχω θέμα με τον συμπλέκτη της;
Μήπως εμπλέκεται για κάποιο άλλο λόγο;
Γενικά σας κάνει συντονισμό ή βουητό όταν εμπλέκετε;
Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποια ζημιά ευρέως γνωστή επειδή την έχω ζορισει λίγο τώρα τελευταία;
Όλα αυτά χωρίς βέβαια να την κλειδώσω.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 16, 2018 10:38 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Καλησπέρα,

Φίλε μου έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, το οποίο έγινε πιο έντονο την τελευταία εβδομάδα.

Βγάινοντας απο την πυλωτή, όπως είναι σταματημένο το αμάξι, ξεκινάω για να βγώ έξω με στροφή δεξιά και γίνεται αυτό το βουητό & συντονισμός/τρέμουλο του αμαξώματος (περισσότερο εμπρός). Μόλις το αμάξι πιάσει ευθεία και ανεβάσω λίγο ταχύτητα, σταματάει.

Μοιάζει πολύ με το θόρυβο όταν βάζουμε το LOCK και ξεκινάμε. Για δοκιμή, σήμερα το ξεκίνησα στο ίδιο σημείο με το LOCK ενεργοποιημένο. Ο θόρυβος και ο συντονισμός του αμαξώματος, είναι πάρα πολύ πιο έντονος, σε σημείο που πιστεύω οτι έχω κάποιο πρόβλημα.

Να σημειώσω ο ίδιος θόρυβος, αλλά πολύ πιο ήπιος, άρχισε και παρουσιάζεται σε δρόμο με καμπύλες, οπου η 'μούρη' του αμαξιού πέφτει μπροστά, οπότε και δέχεται περισσότερη πίεση εμπρός.

Το μυαλό μου πάει σε κάποια βάση στήριξης του κινητήρα, το οποίο θα πάω να δώ την επόμενη εβδομάδα.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 24, 2018 4:11 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Καλησπερα....Νομίζω το περιέγραψες πολύ καλύτερα από μένα..φίλε μου..ακριβώς ότι λες μου κάνει...αν το δεις και σου πουν τι είναι πες μου κι εμένα γιατί δεν έχω προλάβει να πάω ακόμα... πάντως μου το κάνει πιο έντονα στις δεξιές στροφές παρά στις αριστερές.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 24, 2018 6:06 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Pakakos83 έγραψε:
Καλησπερα....Νομίζω το περιέγραψες πολύ καλύτερα από μένα..φίλε μου..ακριβώς ότι λες μου κάνει...αν το δεις και σου πουν τι είναι πες μου κι εμένα γιατί δεν έχω προλάβει να πάω ακόμα... πάντως μου το κάνει πιο έντονα στις δεξιές στροφές παρά στις αριστερές.

Ακριβώς το ίδιο, στις δεξιές είναι πολύ πιο έντονο. Ακόμη δεν πρόλαβα να πάω να το κοιτάξω, πιστεύω την εβδομάδα που έρχεται.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 17, 2018 10:47 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Λοιπόν, μετά απο δύο επισκέψεις στο συνεργείο, δεν μπορέσαμε να βγάλουμε διάγνωση, και αυτό διότι ο θόρυβος ακούγεται μόνο το πρωϊ όταν ο καιρός είναι κρύος. Υπάρχει μια υποψία για ημιαξόνιο.

Θα ξαναγίνει έλεγχος σύντομα θα αφήσω το αμάξι απο την νύχτα στο συνεργείο, για να το δούνε το πρωϊ πριν το ζεστάνω.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 18, 2018 11:45 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Καλημερα... ευχαριστώ πολύ που με ενημερωσες...έπειδη μου το κάνει κι εμένα πολύ έντονα όταν είναι κρύο κι επειδή είμαι κοντά στο συνεργείο θα κανονίσω να το πάω ένα πρωί νωρίς ώστε να είναι πιο εύκολη η διάγνωση...επίσης μου είπαν να κοιτάξω κάτω από το κάθισμα του οδηγού μήπως κάποιο αντικείμενο ακουμπάει στον αισθητήρα των G για το vsc που βρίσκεται στο συγκεκριμένο σημείο επειδή έχει ξανατυχει παρόμοιο πρόβλημα και ένα μπουκάλι γυάλινο ακουμπουσε στις δεξιές με αποτελεσμα να ενεργοποιεί το vsc και να φρενάρει με θόρυβο τους διαγωνιους τροχούς ελάχιστα..βέβαια εμένα δεν έχει ηλεκτρονικά οπότε το αποκλείουμε αυτό το ενδεχόμενο...θα δείξει...

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 23, 2018 11:01 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Τελικά έγινε η διάγνωση πρωϊ πρωϊ με την αυγούλα, και είχα δίκιο...

Αλλοιωμένη βάση μηχανής, δεξιά.

Ο μηχανικός πρότεινε, επειδή είναι σημαντικό εξάρτημα και τα after market τα συγκεκριμένα δεν είναι καλής ποιότητας, να παραγγείλουμε απο την Toyota την original βάση η οποία είναι πολύ πιό ακριβή (240 ευρώ).

Την παραγγείλαμε αλλά δεν μπορούσαμε να την έχουμε αυθημερόν, και θα πάμε λίγο πίσω λόγω εορτών.

Όταν έρθει και πάω για την αλλαγή, θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 04, 2019 5:13 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Χίλια ευχαριστώ για την ενημέρωση φίλε μου...να'σαι καλά και καλή χρονιά να έχεις...ελπίζω να είναι αυτό και να τελειώσεις..όπως κι εγώ...γιατί μέχρι στιγμής φανταζομουν διαφορικό πισω,άξονα μετάδοσης κτλ...θα το πάω κι εγώ μάλλον την επόμενη εβδομάδα για έλεγχο και θα τους πω να κοιτάξουν αυτό...

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 07, 2019 5:18 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε.

Σήμερα έγινε η αλλαγή της βάσης. Το αμάξι ηρέμησε, οι θορυβοι που ανέφερα προηγουμένως, σταμάτησαν εντελώς. Ολα οκ!

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 9 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση