Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΑΞΕΣΟΥΑΡ » Ελαστικά, Ζάντες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 55 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ελαστικά 215/70/16 για MkIII
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 16, 2015 4:29 pm 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)
Άβαταρ μέλους

Μόλις διαπίστωσα ότι μάλλον δεν υπάρχει θέμα ειδικά για αυτήν την διάσταση για τα MkΙΙΙ (υπάρχει για τα MkII) και είπα να το ξεκινήσω.

Το γνωστό σήριαλ: μετά τα καλά λόγια που ακούω για τα Pirelli Scorpion Verde All Season (PSV-AS) είπα να τα αγοράσω για να αντικαταστήσω τα φθαρμένα μου Michelin Latitude Cross (μετά από περίπου 75000 χιλιόμετρα και 3 παρά κάτι χρόνια άρχισαν να ψιλο-γλιστρούν, καλά πήγαν δεν έχω παράπονο).

Το πρόβλημα είναι ότι δε βρίσκονται στην αγορά πουθενά, ακόμη κι από γάτο λαστιχά που χώνεται πολύ με τις εισαγωγές.

Τα βρήκε κανείς ή να πάω να κλέψω του Evankourou?

(θα του αφήσω το MkIII του πάνω σε τάκους πολυτελείας, γι' αποζημίωση 8-) )

Κυκλοφόρησε μήπως τίποτα καινούριο κι ενδιαφέρον σε αυτήν την κατηγορία; (+- 75-25% άσφαλτο-χώμα).

Πέραν από τις κλασσικές προτεραιότητες (κρατήματα, χαμηλός θόρυβος και κατανάλωση, ανθεκτικότητα στην φθορά, λογική τιμή) εγώ έχω και αδυναμία στην ανθεκτικότητα στα κοψίματα από πέτρες. Οι γιοι μου λατρεύουν τις διαδρομές στο Σειχ Σου, το περιαστικό δάσος της Θεσσαλονίκης. :wink:

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά 215/70/16 για MkIII
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 17, 2015 2:19 am 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)

Για δες και σε Nexen..εγω που έβαλα εμεινα πολυ ευχαριστημένος

αν θες να σου δωσω και τηλ να ρωτήσεις τιμες στειλε μου πμ..

Εικόνα

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 17, 2015 2:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

dimitrios έγραψε:
evankouros έγραψε:

* Υ/Γ:
Έριξα μια ματιά στο site της Nexen, δυστυχώς δεν δίνουν διαθέσιμη διάσταση τη 215/70/16. Από 17" & πάνω δείχνουν στο NEXEN NFERA RU1.

αυτα τα nfera ru1 φοραω εγω. ειμαι πολυ ευχαριστημενος, τα φοραω τωρα 3000 χλμ περιπου.
πολυ αθορυβα!

Ευχαριστώ Dimitrie, ναι είμαι ανοιχτός στα πάντα.

Αλλά κρίνοντας απο την παραπάνω συνομιλία σας με τον Evankouro δεν υπάρχουν σε 215/70/16, τουλάχιστον τα NFERA RU1. Σωστά δεν τα λέω ή κάνω κάπου λάθος; (επαλήθευσα κι αυτό που λέει ο Evankouros, το NFERA RU1 ακόμη μόνο από 17'' και πάνω το αναφέρουν στον ιστότοπό τους).

Και για αντοχή στα κοψίματα δεν λεν τίποτα. Έστω κι αν δεν είναι για τις δικές μου ζάντες (και άρα τυπικά είμαστε εκτός θέματος) για πες μας, πώς τα βλέπεις ως τώρα; Τα πήγες σε τίποτα πέτρες ξυράφια να περάσουν... στίβο μάχης ή όχι ακόμη;

Στο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό τα Michelin Latitude Cross απλά δεν υπάρχουν, είναι κορυφαία. Με έχουν κακομάθει με την ξενοιασιά και την ανθεκτικότητα στην φθορά που προσφέρουν, γι' αυτό κυνηγάω συγκεκριμένα τα PSV-AS για ανανέωση, για να μην μετανιώσω την αλλαγή... :wink:

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 21, 2015 3:11 am 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Αλέξανδρε, για τα PSV-A/S ρώτα & σ' αυτούς που τα είχα βάλει, όχι μόνο στον Σάκη. Πες τους ότι πας από 'μένα, τους ξέρω χρόνια κι αυτούς & τον πατέρα τους. Αν θέλεις τους παίρνουμε τηλέφωνο ή/& πάμε παρέα μια βόλτα.

Αν τελικά βάλεις τα Pirelli από αυτούς ή κάποιο άλλο κατάστημα της αλυσίδας Driver, να ζητήσεις να σου πιστωθούν οι πόντοι για τα ΑΒ. Με μια 4άδα λάστιχα 16" παίρνεις 400 πόντους στην ΑΒ PLUS κάρτα σου, που αντιστοιχούν σε 2 6ευρες επιταγές έκπτωσης στα ΑΒ.
http://www.pirelli.com/tyre/gr/el/car/g ... /AB-Driver
http://www.ab.gr/pirelli

Απ' όσο έχω ακούσει όλοι οι λαστιχάδες (& όχι μόνο) αντιμετωπίζουν πρόβλημα παραδόσεων (ελέω capital controls). Πού θα πάει όμως, ψάξε-ψάξε όλο & κάτι θα βρεις. Κι αν δεν βρεις αυτά, πάρε πάλι τα MLC που είσαι ευχαριστημένος.

BTW, δεν σου αρκεί να βουτήξεις τα λάστιχα μου, θέλεις & τις (17") ζάντες τους. :P

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 21, 2015 11:41 am 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)

Όπως έχω ξαναγράψει τον Σεπτέμβρη, (αν θυμάμαι καλά) που έψαχνα και εγώ τα Pirelli δεν υπήρχαν και δεν θα τα έφερναν. Είχα επικοινωνήσει και με την Pirelli με email και μου είχαν απαντήσει πως θα φέρουν μετά τα τέλη Οκτωβρίου... Στον λαστιχά που επικοινωνούσε είχαν πει πως μέχρι τον Νοέμβρη δεν βλέπουν να φέρνουν.... Οπότε σκέφτηκα πως δεν πρόκειται να φέρουν και έβαλα άλλα....

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 21, 2015 7:49 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

https://www.elastikaleader.gr/elastiko- ... 70-16/?t=O
καλες τιμες και τα εχει μαζεμενα

να παρεις το παλιο σου ελαστικο βελτιωμενο με C στην κατανάλωση!
https://www.elastikaleader.gr/elastiko- ... 104h-60608

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 22, 2015 10:31 am 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
anton έγραψε:
να παρεις το παλιο σου ελαστικο βελτιωμενο με C στην κατανάλωση!
https://www.elastikaleader.gr/elastiko- ... 104h-60608

Δεν θυμάμαι τα 215/70/16 MLC τι ετικέτα είχαν παλιά (τα 225/65/17 σίγουρα είχαν χειρότερη), πάντως μια χαρά είναι C/C/71dB. Αφού έχουν την ίδια & τα PSV-A/S σ' αυτή τη διάσταση, θα έπαιρνα όποια έβρισκα οικονομικότερα. :wink:

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 27, 2015 1:54 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Σας ευχαριστώ και τους 3 σας για τα πολύ χρήσιμα σχόλια.

Τελικά κατέληξα στα 2 γνωστά, μόνον που η μη διαθεσιμότητα και υψηλή τιμή του PSV-AS σε σχέση με την (δραματική!) βελτίωση των MLC στην έκδοση XL έγειραν την ζυγαριά, μάλλον οριστικά και αμετάκλητα προς τα δεύτερα:

Ορίστε η σύγκριση.

Κακώς τα έχουν περασμένα ως θερινά, έχουν snow sipes! (δεν είναι και τα καλύτερα χιονολάστιχα βάση της δικής μου εμπειρίας, πάντως θερινό μόνον λάστιχο δεν το λες με τίποτα).

40 ευρώ διαφορά τιμής το κομμάτι είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ, αυτό και μόνον θα έγερνε την ζυγαριά (απλά δεν ήξερα για τα XL, νά 'σαι καλά Anton). Ελπίζω μόνον να κρατούν τα XL το καταπληκτικό treadwear και την αντοχή στα κοψίματα των non-XL.

Την διαφορά 20 ευρώ το κομμάτι ανάμεσα στα XL και non-XL θα την κάνω απόσβεση (ίσως και διπλάσια) σε 75k+ χιλιόμετρα που αντέξαν τα απερχόμενα... χώρια το ότι είναι καλύτερα όσον αφορά την ενίσχυση για υψηλότερο φορτίο.

Θα τα αλλάξω μέσα στους επόμενους μήνες και θα ενημερώσω με εντυπώσεις (αν και δε νομίζω να έχουν και πολύ διαφορά από τα non-XL). Θα είναι το 3ο σετ Michelin Latitude Cross που φοράω, ούτε κινητή διαφήμισή τους να ήμουν (οι δύσκολες πλένουν με Essex, τ' απορρυπαντικό μου εγώ δεν τ' αλλάζω, κτλ 8-) ).

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 27, 2015 11:26 am 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

Εισαι σιγουρος οτι κανουν για χιονι; Γιατι δεν βλεπω το M+S mud and snow δηλαδη. snow sipes αφου εχουν εγκοπες χιονιου, γιατι δεν ειναι M+S?

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 27, 2015 6:28 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

anton έγραψε:
Εισαι σιγουρος οτι κανουν για χιονι; Γιατι δεν βλεπω το M+S mud and snow δηλαδη. snow sipes αφου εχουν εγκοπες χιονιου, γιατι δεν ειναι M+S?

Καλό ερώτημα, κι εγώ ακριβώς το ίδιο είχα όταν τα πρωτοείδα. Όπως μου είπε και ο λαστιχάς που μου τα είχε περάσει την πρώτη φορά, "ε, κάνουν και μια φιλότιμη προσπάθεια να γατζωθούν στο χιόνι, έχουν μερικά διάσπαρτα snow sipes". Δες τα στην μεγένθυνση: τα χιονολάστιχα είναι τίγκα στα snow sipes, αυτά απλά έχουν πιο αραιά sipes διάσπαρτα, όσο για να μην πατινάρουν εντελώς.

Σε προσθιοκίνητο RAV4 Cityscape σαν το δικό μου δεν τις γλιτώνεις τις αλυσίδες πάντως.
Για εκκίνηση σε ανηφόρα με πακτωμένο παγωμένο χιόνι ούτε λόγος να γίνεται, πρώτα θα σκάψουν μετά θα ξεκινήσουν (αν ξεκινήσουν, μόνον με φόρα ανεβαίνει το Cityscape κάτι τέτοια). Μαντεύω πως ακόμα και τα (κατά πολύ ικανότερα) τετρακίνητα RAV4 απλά θα καθυστερήσουν να βάλουν τις αλυσίδες φορώντας τα MLC, δεν είναι εξειδικευμένα χιονολάστιχα. Απλά λάστιχο με snow sipes με τίποτα δεν το λες θερινό, πρόκειται για λάθος στην βάση δεδομένων του συγκεκριμένου online μαγαζιού.

Βασικά είναι περίεργο λάστιχο: το τοποθέτησαν ανάμεσα στα AT και στα ασφάλτινα (35% - 65% το παζαρεύουν), ανάμεσα στα χιονολάστιχα και στα θερινά (αλλά δεν του βάλαν ονομασία ούτε M&S ούτε All-Season), γενικά είναι ελβετικός σουγιάς. Για μένα που δε θέλω να κάθομαι να πολυασχολούμαι με τα λάστιχά μου και να κάνω ότι μου καπνίσει αυθόρμητα (αντιπυρικές, χιονοδρομικά, κτλ) χωρίς να φοβάμαι ότι θα με προδώσουν ή θα γίνουν κρόσια είναι μεγάλη ευκολία. Για άλλους που θέλουν βέλτιστη απόδοση σε κάτι συγκεκριμένο ίσως να μην είναι η κατάλληλη επιλογή. Για παράδειγμα για κόσμο που ανεβοκατεβαίνει σε χιονοδρομικά ακόμη κι όταν δεν πρόλαβε να περάσει το grader να καθαρίσει τον δρόμο είναι κακή επιλογή (αυτοί χρειάζονται εξειδικευμένα χιονολάστιχα, ψυχραιμία και... προσευχή :mrgreen: ).

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 55 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΑΞΕΣΟΥΑΡ » Ελαστικά, Ζάντες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com