Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΑΞΕΣΟΥΑΡ » Ελαστικά, Ζάντες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 800 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 76, 77, 78, 79, 80
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά 225/65/17 RAV4 ΜΚΙΙΙ
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 11, 2020 10:02 am 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)

Όταν λες μικρή χρήση σε χωματόδρομους τι εννοείς;
Να κάνεις 100μέτρα ή μπορεί και να διανύσεις 10-20χλμ έστω και δύο φορές το καλοκαίρι προκειμένου να πας σε κάποια παραλία;
Αν είσαι περισσότερο προς το πρώτο τότε εγώ θα πρότεινα τα Goodyear EfficientGrip SUV 225/65R17 102H τα οποία είναι και πάρα πολύ "ήσυχα" (μόλις 67dB). Διαφορετικά και αφού μας μιλάς για νορμάλ χρήση σε άσφαλτο θα επέλεγα τα Michelin Latitude Cross 225/65R17 102H. Τα Michelin CrossClimate SUV 225/65R17 106V που σου πρότεινε ο kalapodi είναι πολύ καλά ελαστικά επίσης, απλά το θέμα είναι να εκμεταλλευτείς και τον "ημιχειμερινό" χαρακτήρα που έχουν.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 11, 2020 10:03 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

kalapodi έγραψε:
Τότε εγώ προτείνω Michelin CrossClimate.

Είναι καλά στο στεγνό και στο βρεγμένο, καλά στην οικονομία καυσίμου, καλά από άνεση και θόρυβο κύλισης, ανθεκτικά στα κοψίματα στις πέτρες και κορυφαία στο χιόνι. Tα μόνα από τα all weather που έχουν πιστοποίηση νιφάδας απ' όσο ξέρω, πολύ καλύτερα από τα M&S (mud & snow). Δεν ξέρω πόσο αντέχουν σε χιλιόμετρα, γιατί έχω μόνον ένα 6μηνο που τα φοράω.

Εναλλακτικά προτείνω Michelin Latitude Cross: πολύ καλά σε στεγνό και βρεγμένο, κορυφαία στην ανθεκτικότητα στα κοψίματα από πέτρες (ερπύστριες μιλάμε), χλιαρά στο χιόνι (M&S), αλλά από θόρυβο, άνεση και κατανάλωση επίσης χλιαρά. Είναι όμως ΚΟΡΥΦΑΙΑ σε αντοχή: 3 τετράδες φόρεσα, τις δύο τις πήγα μέχρι τα 80,000χλμ και μου άρεσαν πολύ. Αλλά δεν είμαι και πολύ γκρινιάρης σε θέματα άνεσης και θορύβου.

Ευχαριστώ! Για το χιόνι πραγματικά δεν με νοιάζει να βάλω αλυσίδες αν ζοριστώ οπότε αυτό βγαίνει από την εξίσωση.
Επίσης με τα 90-10 ελαστικά δεν έχω κολλήσει ποτέ στο βουνό μιας και είμαι εντός ορίων. Εαν τα βάλουμε κάτω μιλάμε για:
max 10.000Km / έτος
90% χρήση άσφαλτο
2 φορές χιονοδρομικό (που τις πιο πολλές φορές ανεβαίνεις με νορμάλ δρόμο)
10 φορές χωματόδρομο (παραλίες, ελιές)

Για αυτή τη χρήση ΔΕΝ θα έδινα 580€. Θα προτιμούσα θερινό μιας και τα πιο πολλά χιλιόμετρα γίνονται καλοκαίρι και μιας και ο τόπος κατοικίας είναι η Αθήνα.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 14, 2020 9:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

M' αυτά που γράφεις επίσης προκύπτει και κάτι άλλο: η μεγάλη αντοχή στα χιλιόμετρα σου είναι πρακτικά άχρηστη, γιατί τα λάστιχα θ' αναγκαστείς να τ' αλλάξεις λόγω ημερομηνίας (θα αρχίσουν να σκαν) και όχι επειδή τα έλιωσες.

Επίσης προκύπτει πως εγώ είμαι μάλλον από τους χειρότερους εδώ μέσα να σε συμβουλέψω 8-) , μια και λιώνω μέχρι τελικής πτώση μια τετράδα λάστιχα κάθε 3-3,5 χρόνια, πατάω χιόνι αρκετές φορές κάθε χειμώνα και τα ταλαιπωρώ και σε κοφτερές πέτρες σε αντιπυρικές ζώνες, κτλ. Από ασφάλτινα ελαστικά για το RAV4 δεν ξέρω και πολλά, εκτός από το ότι βρήκα τα μανίσια Toyo του Mk3 Cityscape μου τρισάθλια και τ' άλλαξα στα 30k. :wink:

Tα Michelin Latitude Cross πάντως που σου πρότεινα (και ξανα-υπέδειξε ο Μιχάλης-meco) είναι ένας καλός συμβιβασμός, αν δεν είσαι ψείρας με τον θόρυβο και την άνεση. Είναι 70-30, καλά στην άσφαλτο και κρατούν ανοιχτό το ενδεχόμενο ν' αρπάξεις μιαν ευκαιρία για εκτός δρόμου, χωρίς να αρχίσεις να σκέφτεσαι "κι αν οι πέτρες μου σκίσουν τα λάστιχα;" Είναι επίσης πιο οικονομικά από άλλα στην τιμή αγοράς (ακόμη και δεδομένου ότι μάλλον δε θα εκμεταλλευτείς την ανθεκτικότητά τους στην φθορά).

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 17, 2020 12:00 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

meco έγραψε:
Όταν λες μικρή χρήση σε χωματόδρομους τι εννοείς;
Να κάνεις 100μέτρα ή μπορεί και να διανύσεις 10-20χλμ έστω και δύο φορές το καλοκαίρι προκειμένου να πας σε κάποια παραλία;
Αν είσαι περισσότερο προς το πρώτο τότε εγώ θα πρότεινα τα Goodyear EfficientGrip SUV 225/65R17 102H τα οποία είναι και πάρα πολύ "ήσυχα" (μόλις 67dB). Διαφορετικά και αφού μας μιλάς για νορμάλ χρήση σε άσφαλτο θα επέλεγα τα Michelin Latitude Cross 225/65R17 102H. Τα Michelin CrossClimate SUV 225/65R17 106V που σου πρότεινε ο kalapodi είναι πολύ καλά ελαστικά επίσης, απλά το θέμα είναι να εκμεταλλευτείς και τον "ημιχειμερινό" χαρακτήρα που έχουν.

Ευχαριστώ. Μου φαίνεται τίμια η επιλογή των Goodyear.

Τα Continental ContiCrossContact LX 2 225/65R17 102H τα έχει δοκιμάσει κάποιος?

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 17, 2020 1:41 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

berdoni έγραψε:
Ευχαριστώ. Μου φαίνεται τίμια η επιλογή των Goodyear.

Τα Continental ContiCrossContact LX 2 225/65R17 102H τα έχει δοκιμάσει κάποιος?

Τα συγκεκριμένα τα φοράω απο τον Οκτώμβριο του 17, γενικώς ένα καλό λάστιχο χωρίς να εντυπωσιάζει. Δεν τα έχω φάει ακόμη, έχουν ακόμη αρκετό πέλμα. Πολύ καλό στο βρεγμένο, δίνουν την αίσθηση οτι 'δένουν' με την άσφαλτο (E rolling resistance), δεν ακούγονται ιδιαίτερα αλλά όχι και εντελώς αθόρυβα.

Θα προτιμούσα κάπως σκληρότερα τα πλαϊνά τους. Επίσης, θέλουν λίγο προσοχή στις μυτερές πέτρες και γενικά σε δύσκολες εκτός δρόμου διαδρομές.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 18, 2020 8:43 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Ευχαριστώ. Άρα είμαστε στα:

Continental ContiCrossContact : Θα το ψάξω λίγο ακόμα το συγκεκριμένο.
GoodYear EfficientGrip : Φαίνεται σίγουρη και οικονομικη λύση και επιπλέον είναι αρκετά αθόρυβο.
Michelin LatitudeCross : Η μόνη υπέρβαση που μπορώ να κάνω σε θερινό ελαστικό που θα με υποστηρίξει άφοβα σε off road αλλά θα χάσω σε θόρυβο. Και ο θόρυβος που έχω ήδη είναι αρκετός οπότε με προβληματίζει. Η επιπλέον κατανάλωση δεν με νοιάζει γιατί τα ετήσια χλμ είναι λίγα.

Υπάρχει και το Yokohama Geolandar G91A στην κατηφορία αυτή που είναι το μαμά λάστιχο? Το χρησιμοποιεί πλέον κανείς;

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 20, 2020 1:54 pm 
Χωρίς σύνδεση

berdoni έγραψε:
Υπάρχει και το Yokohama Geolandar G91A στην κατηφορία αυτή που είναι το μαμά λάστιχο? Το χρησιμοποιεί πλέον κανείς;

Οι 18άρες που είχα αγοράσει μεταχειρισμένες για το RAV4 είχαν αυτά τα ελαστικά. Τα κράτησα κάνα χρόνο νομίζω επειδή ήταν παλιά (5ετίας). Κρατούσαν πάντως μέχρι το τέλος. Το κακό είναι ότι είναι πλέον παλιό ελαστικό (τουλάχιστον 13ετών) οπότε λογικά δεν θα μπορεί να ανταγωνιστεί τα πιο σύγχρονα (τόσο σε σχεδιασμό όσο και σε υλικό).

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 21, 2020 4:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

εμενα τα clossclimate ηταν εξαιρετικα τον πρωτο χρονο κατι που ειναι χαρακτηριστικο της Michelin. To δευτερο χρονο ως συνηθως για τη μαρκα δεν ειναι τιποτε σπουδαιο στο βρεγμενο και τωρα πια δεν κρατανε καλα στη βροχη. Λογικα με το ζορι θα το κταησω 3 χρονια οπως συνηθως κανω με αυτη τη μαρκα. Μαλιστα μονο ασφαλτο τα χρησιμοποιω. Στο χιονι δεν τρελαθηκα τον πρωτο χρονο, φαντασου τωρα, αλλα δεν εχω χρονο να παω σε χιονι πια, ουτε εκτος δρομου

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 19, 2020 7:12 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Goodyear Efficient Grip τελικά. Ο θόρυβος εξαφανίστηκε (λογικό μιας κ τα παλιά ήταν σαν πέτρινα). Η κατανάλωση στα πρώτα 130χλμ (μόνο εθνική) έγραψε 7.9 με ταχύτητες από 100 εώς 130.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 21, 2020 8:50 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Ωραίος! Βάλε μας καμιά φωτογραφιούλα να δούμε το λάστιχο πάνω στο όχημα. 8-)

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 800 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 76, 77, 78, 79, 80

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΑΞΕΣΟΥΑΡ » Ελαστικά, Ζάντες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com