Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΑΞΕΣΟΥΑΡ » Ελαστικά, Ζάντες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 798 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 75, 76, 77, 78, 79, 80  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά 225/65/17 RAV4 ΜΚΙΙΙ
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 24, 2019 12:11 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Michelin CrossClimate 225/65/17 και καθάρισες. Μην ακούς κανέναν λαστιχά!, άκουσε εμάς που τα έχουμε βάλει και είμαστε ευχαριστημένοι!. Πόσες φορές και εγώ εμπιστεύθηκα τις γνώμες των παιδιών στο σάιτ για διάφορα θέματα-προβλήματα που μου είχε βγάλει τα ραβάκι μου! Δεν βγήκα χαμένος!, στο 100% τελικά ακολούθησα την γνώμη τους!.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 25, 2019 1:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)
Άβαταρ μέλους

Ναι, κι εγώ για κει κλίνω ακόμη περισσότερο μετά από αυτήν την συζήτηση. Crossclimate, ιδιαίτερα με τις ανάγκες μου να περιλαμβάνουν ολοένα και περισσότερο την καλύτερη πρόσφυση στο χιόνι τα τελευταία χρόνια.

Όσοι φορέσατε τα Crossclimate: τα ταλαιπωρήσατε καθόλου σε αντιπυρικές ζώνες με πέτρες ξυράφια; (το κάνω τακτικά, θα παίξει κι αυτό ρόλο στην επιλογή μου). Το είχα ρωτήσει και πέρυσι αλλά είσασταν όλοι φρέσκοι με τα Crossclimate τότε, μήπως έχουμε νέα;

Το άλλο που θα παίξει ρόλο για μένα είναι η διάρκεια ζωής τους, αλλά είναι τόσο νέο ελαστικό που προφανώς θα πρέπει να περιμένουμε να παλιώσει (το τί λέει η κατασκευάστρια εταιρεία για το tyre wear δεν το πολυπιστεύω, γιατί τα τεστ τους δεν πολυ-αντιπροσωπεύουν την πραγματική χρήση).

Το μόνο μυστήριο που εξακολουθεί να υφίσταται για μένα είναι οι δραματικά διαφορετικές απόψεις για τα Pirelli Scorpion Verde A/S, αλλά αφού τελικά δεν θα τα φορέσω τα λάστιχα αυτά και για άλλους λόγους, θα ζήσω και χωρίς να ξέρω... 8-)

Όσο για το σχόλιο κατά πόσο το τέλειο all-season λάστιχο θα φτιαχτεί ποτέ: εντάξει, όπως οποιαδήποτε επίπεδο τελειότητας, προσεγγίζεται, δεν κατακτάται. Και από τότε που άρχισαν οι εταιρείες ελαστικών να τρέχουν χιλιάδες και χιλιάδες σχεδιαστικά σενάρια σε εξομοιώσεις σε υπολογιστές, ουσιαστικά αφήνοντας τον υπολογιστή να δοκιμάζει διάφορα ασυνήθιστα χαραγμένα πέλματα και να βελτιώνει μόνον τα πιο πολλά υποσχόμενα (survival of the fittest design), πλέον μπήκαμε σε καινούρια εποχή. Π.χ. δείτε την χάραξη πέλματος που έχει το Michelin Latitude Cross και -ακόμη περισσότερο- το Pirelli Scorpion Verde, κάνουν μπαμ πως ο σχεδιασμός του πέλματός τους περιέχει ιδέες που δεν προήλθαν μόνον από άνθρωπο, αλλά και από κώδικα τεχνητής νοημοσύνης... (γενετικούς αλγορίθμους, μαντεύω) Με την εξάπλωση αυτής της τεχνολογίας νομίζω πως αργά ή γρήγορα θα δούμε "παπάδες", δηλαδή σκληρά κι ανθεκτικά λάστιχα (ανθεκτικά στην φθορά, στα σκισίματα, στα κλαταρίσματα, κτλ) να φρενάρουν σαν να ήταν φτιαγμένα από μαλακή γόμα, να κολλάν στο χιόνι σαν βδέλες, κτλ.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 25, 2019 2:01 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Εγώ τα έχω 20 ημέρες επάνω και δεν έχω προλάβει να πάω σε τέτοια μέρη!. Σίγουρα θα ξέρω τον Οκτώβριο όταν θα έχω πάει για κυνήγι σε τέτοια και χειρότερα εδάφη!.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 25, 2019 2:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

εμενα μονο ασφαλτο πανε εδω και 35000 χλμ στην ασφαλτο δεν ειχαν προβλημα προωρης φθορας. Δυστυχως δε μου δοθηκε ευκαιρια να το παω χωμα

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 25, 2019 9:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)

Οσο καιρο (10μηνες) περιπου το χρησιμοποιουσα εγω με χρηση ασφαλτο 95% κ πολυ τρυφεροτητα δεν υπηρχαν εμφανη σημαδια φθορας.Τους τελευταιους 4μηνες που το παιρνει ο υιος κ παει κ χωμα (δεν μπορω να γνωριζω σε τι εδαφη ακριβως αλλα δεν ειναι απο τους ανθρωπους που λυπουνται τα <σιδερα> οπως χαρακτηριζει τα αυτοκινητα) εχω παρατηρησει
κοψιματα στα τακουνια κυριως στα δυο μπροστινα.Βεβαια το λαστιχο νομιζω δεν ειναι για πολλα-πολλα off road.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 31, 2019 2:57 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.

Ωραίος ο υιός, maki, συμφωνώ μαζί του πέρα για πέρα! 8-)

Πόσο άσχημα είναι τα κοψίματα; Αμυχές ή φύγαν κομμάτια σαν να τα ροκάνισε ποντικός;

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 05, 2019 10:07 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)

kalapodi έγραψε:
Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.

Πόσο άσχημα είναι τα κοψίματα; Αμυχές ή φύγαν κομμάτια σαν να τα ροκάνισε ποντικός;

Ναι αλλα ο μπαμπας πληρωνει.Απ'ολα εχει κ αμυχες κ λειπουν κομματακια απ'την πιτα.Οχι σε μεγαλη εκταση το κακο.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 10, 2019 9:12 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

maki έγραψε:
kalapodi έγραψε:

Ναι αλλα ο μπαμπας πληρωνει.

Πρόταση: να πληρώνει και ο γιος (πες του ότι η ζημιά θα είναι το επόμενο δώρο γεννεθλίων του, έστω και σαν μπλόφα 8-) ).

Μπορεί να συμφώνησα μαζί του, αλλά τα γούστα πληρώνονται. :wink:

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 08, 2019 8:47 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Λοιπόν, σαΐνια, τα φόρεσα σήμερα τελικά.

Μια 4τετράδα Michelin CrossClimate SUV σε 215/70/R16 έναντι 480€, με αλλαγή βαλβίδων και ζυγοστάθμιση (τιμές ανατολικής Θεσσαλονίκης).

Ναι, ξέρω ότι ο τίτλος του θέματος είναι για την άλλη διάσταση, αλλά δεν νομίζω ότι μιλάμε για τραγικές διαφορές.

Υπενθυμίζω πως το RAV4 μου είναι δικίνητο Mk3 Cityscape του 2009 (με τον καινούριο κινητήρα και σύστημα VSC της χρονιάς εκείνης).

Τα απερχόμενα ελαστικά: φορούσα Michelin Latitude Cross τα τελευταία 3 χρόνια (από τον Μάρτιο του 2016). Μ' αυτά είχα βγάλει πάνω από 70k χλμ (ακριβώς πόσο δε θυμάμαι, μπορεί και κοντά 80k χλμ). Είχαν φαγωθεί αρκετά, αλλά είχαν λίγο τακούνι ακόμη πάνω από το όριο. Τα άλλαξα γιατί σκλήρυναν και εδώ και 1-2 μήνες είχαν αρχίσει να γλιστρούν.

Πρώτες εντυπώσεις από τα καινούρια MCC:

- περίμενα δραματική διαφορά στην άνεση σε σχέση με τα απερχόμενα Michelin Latitude Cross, δεν κατάλαβα και πολλά (λίγο πιο μαλακά στις λακούβες και τις εγκάρσιες ανωμαλίες)

- είναι πιο ήσυχα στην κύλιση, σ' αυτό υπάρχει κάποια αισθητή διαφορά. Επίσης δεν τσιρίζουν τόσο εκκωφαντικά σε ζεστή άσφαλτο.

- δεν είναι τόσο εντυπωσιακή η χάραξή τους, δείχνουν πιο συμβατικά (το τελευταίο που με ενδιαφέρει, αλλά είναι το πρώτο που πρόσεξα μόλις είδα το αμάξι μου να τα φοράει στην ράμπα)

- 50-60€ πιο ακριβά (αυτό οπωσδήποτε το πρόσεξα!)

Διαπίστωσα πως φρενάρουν λίγο πιο καλά σε στεγνή και νωτισμένη άσφαλτο (αλλά αυτό πάντα συμβαίνει όταν βγάζεις φθαρμένα λάστιχα και φοράς φρέσκα). Επίσης σε απότομη εκκίνηση δεν πατινάρουν και τόσο οι τροχοί, ούτε αρχίζει ν' αναβοσβήνει το traction control τόσο εύκολα.

Παραπάνω δεν μπορώ να σχολιάσω με τα μόλις 20χλμ που έχω κάνει, θα επανέλθω αργότερα. Πάντως τα φόρεσα κυρίως για τις επιδόσεις τους στο χιόνι (πιστοποίηση νιφάδας), οπότε θα πρέπει να περιμένω τον επόμενο Δεκέμβρη.

Σε γενικές γραμμές τα Michelin Latitude Cross θα μου λείψουν (πολύ καλό λάστιχο, την 3η μου τετράδα έβγαλα), αλλά είμαι ικανοποιημένος και μ' αυτά που βλέπω στα καινούρια MCC. Θα είμαι πολύ πιο ικανοποιημένος αν δω δραματική βελτίωση σε εκκινήσεις σε χιονισμένες ανηφόρες τον επόμενο χειμώνα.

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες που με βοήθησαν ν' αποφασίσω.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 09, 2019 2:04 pm 
Χωρίς σύνδεση
2nd gear (καμπίσιος)

Καλορίζικα και καλοτάξιδα.Τα έβαλες σε πολύ καλή τιμή.Τον Απρίλιο παίζει και μια προσφορά της michelin https://performance.michelin.gr/ .Δίνει κουπόνι καύσιμου 20 ή 40 ευρώ ανάλογα με τη διάσταση του ελαστικού.Επίσης εγγύηση αντικατάστασης μεχρι 20000km https://www.plus.michelin.eu/

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 798 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 75, 76, 77, 78, 79, 80  Επόμενο

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΑΞΕΣΟΥΑΡ » Ελαστικά, Ζάντες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com