Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΑΞΕΣΟΥΑΡ » Ελαστικά, Ζάντες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 798 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά 225/65/17 RAV4 ΜΚΙΙΙ
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 20, 2019 5:04 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)

meco έγραψε:
kalapodi έγραψε:
Μάγκες, έχει κανείς εντυπώσεις για τα.............
Pirelli Scorpion Verde All Season
8-)

Τα πρωτα 2χρονια τα Pirelli ολα οκ.Οχι σε ακραιες καταστασεις, δεν εχω αποψη.Μετα το οτι ζω ειναι θεμα τυχης. Στη βροχη εκανα πατιναζ.Τωρα φοραω 1 χρονο το cross climate, μεχρι στιγμης καννενα προβλημα.Βροχη φρεσκο χιονι στεγνο εχει δειξη καλη συμπεριφορα.Οχι ακραια πραγματα επαναλαμβανω.Θεωρω ομως οτι ο χρονος ειναι μικρος για σωστες γνωμες.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 20, 2019 10:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

maki έγραψε:
meco έγραψε:
kalapodi έγραψε:
Μάγκες, έχει κανείς εντυπώσεις για τα.............
Pirelli Scorpion Verde All Season
8-)

Τα πρωτα 2χρονια τα Pirelli ολα οκ.Οχι σε ακραιες καταστασεις, δεν εχω αποψη.Μετα το οτι ζω ειναι θεμα τυχης. Στη βροχη εκανα πατιναζ.Τωρα φοραω 1 χρονο το cross climate, μεχρι στιγμης καννενα προβλημα.Βροχη φρεσκο χιονι στεγνο εχει δειξη καλη συμπεριφορα.Οχι ακραια πραγματα επαναλαμβανω.Θεωρω ομως οτι ο χρονος ειναι μικρος για σωστες γνωμες.

Την ίδια χείριστη άποψη έχω να καταθέσω και εγώ για τα Pirelli Scorpion Verde All Season. Τώρα όμως φοράω 100% δρόμου εδώ και 3 μήνες τα michelin latitude sport 3 (ένα από τα χαρακτηριστικά τους που μου έκανε εντύπωση ήταν η μείωση θορύβου κύλισης)

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 21, 2019 6:38 pm 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)
Άβαταρ μέλους

Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας, το εκτιμώ πολύ.

Μου κάνουν ιδιαίτερη εντύπωση οι κακές γνώμες για τα Pirelli Scorpion Verde All Season. Τα φοράει ο Βαγγέλης (evankouros), γνωστός ψείρας και διαχειριστής του φόρουμ αυτού 8-) και θα περίμενα να τον ακούω να τα "στολίζει" 3 φορές τον μήνα. Τουναντίον τα έχει συμπαθήσει αρκετά, δεν μπορώ να καταλάβω τί στην ευχή συμβαίνει. Το ίδιο και ο λαστιχάς μου, μου είπε πως είναι αρκετά καλό, αλλά έχει περιορισμένο στοκ στην Ελλάδα αυτήν την στιγμή και μπαγιάτικο. Μιλάμε για το ίδιο ελαστικό;

Αυτό; https://bit.ly/2AYrqQ2 (έχει πολύ χαρακτηριστικό πέλμα ψηφιακής σχεδίασης, κι επειδή κυκλοφορούν πολλά Pirelli Scorpion λέω μήπως δεν φορούσατε το All Season?!?)

Πάμε τώρα και σε μερικές πληροφορίες που έχω να προσφέρω εγώ.

Πήγα σήμερα στον λαστιχά μου να πάρω τιμές και να τον ρωτήσω για προτάσεις.

Του ζήτησα συγκεκριμένα τιμές για τα Michelin Cross Climate και τα Pirelli Scorpion Verde All Season. Τον εμπιστεύομαι σε γνώσεις και σε τιμές, αλλά έχει μια τάση να κακολογεί λάστιχα τα οποία δεν θέλει να μου πουλήσει (γιατί δεν μπορεί να τα φέρει, δεν θέλει να τα φέρει, κτλ).

Μου τα μάσησε για τα Michelin Cross Climate: δεν έχουν πάρει πιστοποίηση για All Season, επέμενε (αλλά εγώ άλλα βλέπω σε διάφορους ιστότοπους στο διαδίκτυο, συμπεριλαμβανομένου και αυτού της Michelin). Δε τα συνιστά, λέει, έχει ακούσει ότι γλιστράν στο βρεγμένο. Του είπα πως έχουν καλή πιστοποίηση, άρχισε να μου τα μασάει.

Για τα Pirelli Scorpion Verde είπε αυτά που προανέφερα, τα θεωρεί καλά ελαστικά αλλά έχουν πρόβλημα με το στοκ στην Ελλάδα και ότι βρίσκει αυτήν την στιγμή είναι μπαγιάτικο (μπορεί να αλλάξει αυτό από εβδομάδα, είπε).

Και τέλος, τον ρώτησα για το τί θα πρότεινε εκείνος για ένα εμπροσθοκίνητο RAV4 Mk3 του 2009.

Είπε πως θεωρεί με μεγάλη διαφορά καλύτερα λάστιχα από τα προαναφερθέντα τα Goodyear, 4 Season G2 (τα νέα, είπε, πρέπει να τα έχουν βγάλει βελτιωμένα). Τα έχει βάλει αυτά κανείς; Έχει άποψη;

Υπενθυμίζω πως ο συγκεκριμένος λαστιχάς προσπάθησε να με τρομάξει να μην (ξανα)βάλω τα Michelin Latitude Cross που φοράω, και φυσικά δεν τον άκουσα και είμαι τρισευτυχής με την 3η τετράδα μου (είναι ερπύστριες).

Τέλος, και μερικές τιμές, να έχουμε όλοι για σύγκριση. Γενικά ο τύπος τό ΄χει με τις τιμές, ξέρει και εισάγει οικονομικές φουρνιές ελαστικά, τουλάχιστον για δεδομένα Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Οι τιμές είναι για 215/65/R16 (ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, αλλά δεν βλάπτει να τις αναφέρω, ελπίζω).

4δα Goodyear 4 Season G2 (το νέο): 460Ε
4δα Michelin Crossclimate: 440E
4δα Pirelli Scorpion Verde All Season: 425E

Όλες οι τιμές είναι για διάσταση 215/65/R16 και περιλαμβάνουν περαστικά, καινούριες βαλβίδες, ζυγοστάθμιση και ΦΠΑ. :wink:

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 21, 2019 9:23 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)

Εγω φοραγα ιδια pirelli με τον Βαγγελη.Οταν τα πεταξα, επειδη ηταν σχεδον 4 χρονων κ σε αριστη κατασταση εσκισα με φαλτσετα τα πλαινα μη τυχον κ τα ξαναπουλησουν κ σκοτωθει καποιος.Αγορα το pirelli το 2014 225/65/17 600euro
MCC 11/2017 590euro
Απορια,αφου εισαι τοσο ευχαριστημενος απο τα λαστιχα που τοσες φορες (3)εχεις βαλει γιατι ψαχνεσαι????

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 23, 2019 12:30 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

kalapodi έγραψε:
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας, το εκτιμώ πολύ.

Μου κάνουν ιδιαίτερη εντύπωση οι κακές γνώμες για τα Pirelli Scorpion Verde All Season. Τα φοράει ο Βαγγέλης (evankouros), γνωστός ψείρας και διαχειριστής του φόρουμ αυτού 8-) και θα περίμενα να τον ακούω να τα "στολίζει" 3 φορές τον μήνα. Τουναντίον τα έχει συμπαθήσει αρκετά, δεν μπορώ να καταλάβω τί στην ευχή συμβαίνει. Το ίδιο και ο λαστιχάς μου, μου είπε πως είναι αρκετά καλό, αλλά έχει περιορισμένο στοκ στην Ελλάδα αυτήν την στιγμή και μπαγιάτικο. Μιλάμε για το ίδιο ελαστικό;

Αυτό; https://bit.ly/2AYrqQ2 (έχει πολύ χαρακτηριστικό πέλμα ψηφιακής σχεδίασης, κι επειδή κυκλοφορούν πολλά Pirelli Scorpion λέω μήπως δεν φορούσατε το All Season?!?)

Πάμε τώρα και σε μερικές πληροφορίες που έχω να προσφέρω εγώ.

Πήγα σήμερα στον λαστιχά μου να πάρω τιμές και να τον ρωτήσω για προτάσεις.

Του ζήτησα συγκεκριμένα τιμές για τα Michelin Cross Climate και τα Pirelli Scorpion Verde All Season. Τον εμπιστεύομαι σε γνώσεις και σε τιμές, αλλά έχει μια τάση να κακολογεί λάστιχα τα οποία δεν θέλει να μου πουλήσει (γιατί δεν μπορεί να τα φέρει, δεν θέλει να τα φέρει, κτλ).

Μου τα μάσησε για τα Michelin Cross Climate: δεν έχουν πάρει πιστοποίηση για All Season, επέμενε (αλλά εγώ άλλα βλέπω σε διάφορους ιστότοπους στο διαδίκτυο, συμπεριλαμβανομένου και αυτού της Michelin). Δε τα συνιστά, λέει, έχει ακούσει ότι γλιστράν στο βρεγμένο. Του είπα πως έχουν καλή πιστοποίηση, άρχισε να μου τα μασάει.

Για τα Pirelli Scorpion Verde είπε αυτά που προανέφερα, τα θεωρεί καλά ελαστικά αλλά έχουν πρόβλημα με το στοκ στην Ελλάδα και ότι βρίσκει αυτήν την στιγμή είναι μπαγιάτικο (μπορεί να αλλάξει αυτό από εβδομάδα, είπε).

Και τέλος, τον ρώτησα για το τί θα πρότεινε εκείνος για ένα εμπροσθοκίνητο RAV4 Mk3 του 2009.

Είπε πως θεωρεί με μεγάλη διαφορά καλύτερα λάστιχα από τα προαναφερθέντα τα Goodyear, 4 Season G2 (τα νέα, είπε, πρέπει να τα έχουν βγάλει βελτιωμένα). Τα έχει βάλει αυτά κανείς; Έχει άποψη;

Υπενθυμίζω πως ο συγκεκριμένος λαστιχάς προσπάθησε να με τρομάξει να μην (ξανα)βάλω τα Michelin Latitude Cross που φοράω, και φυσικά δεν τον άκουσα και είμαι τρισευτυχής με την 3η τετράδα μου (είναι ερπύστριες).

Τέλος, και μερικές τιμές, να έχουμε όλοι για σύγκριση. Γενικά ο τύπος τό ΄χει με τις τιμές, ξέρει και εισάγει οικονομικές φουρνιές ελαστικά, τουλάχιστον για δεδομένα Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Οι τιμές είναι για 215/65/R16 (ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, αλλά δεν βλάπτει να τις αναφέρω, ελπίζω).

4δα Goodyear 4 Season G2 (το νέο): 460Ε
4δα Michelin Crossclimate: 440E
4δα Pirelli Scorpion Verde All Season: 425E

Όλες οι τιμές είναι για διάσταση 215/65/R16 και περιλαμβάνουν περαστικά, καινούριες βαλβίδες, ζυγοστάθμιση και ΦΠΑ. :wink:

Απορια,αφου εισαι τοσο ευχαριστημενος απο τα λαστιχα που τοσες φορες (3)εχεις βαλει γιατι ψαχνεσαι????[/quote]
Σωστός!. Αφού είσαι ευχαριστημένος γιατί ψάχνεσαι και σου λέει ο κάθε λαστιχάς τα δικά του λές και είχε rav mk iii για να μας πεί εντυπώσεις. Τώρα για το ότι σου είπε ότι τα μισελέν κρος κλιμέιτ γλυστράνε στην βροχή τι να του πώ!, με 100 φρενάρισα στην βροχή και δεν κατάλαβε τίποτα!. άν γυρίζανε ταινία μη σου πώ ότι θα σκούζανε κιόλας!. Τα λάστιχα τα έχω ένα μήνα σχεδόν και έχω πάθει πλάκα μαζί τους.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 23, 2019 12:53 am 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

Michelin Cross climate εχει επισημη πιστοποιηση για χιονι και ειδικο σημα πανω στο ελαστικο και ειδικη καρτα που επιτρεπει να περασεις μπλοκο για αλυσιδες στο χιονι, ειναι χιονολαστιχα
στη βροχη ειναι καταπληκτικα
δεν εχει πεσει η αποδοση τους για δευτερη χρονια που τα φορω και κανω 35.000 χλμ το ετος
στο χιονι μονο καινουργια τα πηγα, καλα ειναι αλλα ηταν ιδια στη συγκριση με all season Yokohama που ειχα

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 23, 2019 1:39 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Ψάχνομαι γιατί προχωράει και η τεχνολογία στα λάστιχα, θέλω το καλύτερο για το αμάξι, την οικογένεια και για τα χρήματα που διαθέτω.

Το "ερπύστριες" για τα Michelin Latitude Cross αναφερόταν στην ανθεκτικότητά τους στα σκισίματα (δεν έχω ξαναδεί λάστιχο τόσο άψογο στο θέμα αυτό). Αλλά έχουν άλλα ελαττώματα: κάνουν θόρυβο κύλισης, είναι μέτρια στην απόσβεση, έχουν σκληρή γόμα (έχει άλλα που φρενάρουν καλύτερα τόσο στο στεγνό όσο και στο βρεγμένο), τσιρίζουν υπερβολικά πολύ σε ζεστή άσφαλτο και στο χιόνι δεν είναι άχρηστα, αλλά δεν λεν και πολλά.

Οπότε σκεφτόμουν τα Crossclimate της Michelin, ιδιαίτερα γιατί ο μεγάλος ο γιος πλέον με αλανιάζει να τον πηγαίνω για σκι τον χειμώνα και αρχίζει να μετράει η πρόσφυση στο χιόνι. Για εκεί κλίνω εδώ και μήνες, αλλά είμαι περίεργος να μάθω περισσότερα και για τα Goodyear G2 All Season που παίνεψε ο λαστιχάς. Μπορεί να είναι χειριστικός ο λαστιχάς αυτός αλλά ξέρει πολλά και έχει καλές τιμές, γι' αυτό δεν τον αλλάζω.

Οπότε ανάμεσα σε σας που έχετε πρώτο χέρι εμπειρίες από διάφορα λάστιχα σε RAV και σε κείνον που ξέρει πολλά από λάστιχα γενικά (αλλά έχει συμφέρον να με χειραγωγήσει), προσπαθώ να μορφώσω άποψη... 8-)

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 23, 2019 1:49 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Άλλαξε λαστιχά και αύξησε την παρέα με τον Βαγγέλη! :wink: :D

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΩΟ!!!

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 23, 2019 2:08 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Πιο εύκολα βρίσκεις γυναίκα που να μετράει τα λόγια της στην Ελλάδα παρά λαστιχά να μπορείς να βασιστείς... Θα τον αλλάξω μόλις βρω καλύτερο, αλλά για την ώρα οι άλλοι είτε μου παίρνουν τ' αυτιά στο μπλα μπλα, είτε είναι ακόμα λιγότερο αξιόπιστοι, είτε είναι ακριβότεροι. :wink:

Τον Βαγγέλη δεν πρόκειται να τον αλλάξω πάντως: σταθερή αξία ο evankouros, απλά έχουμε χαθεί, ήρθε η ώρα για πιο στενό μαρκάρισμα... :mrgreen:

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 23, 2019 6:09 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)

kalapodi έγραψε:
Ψάχνομαι γιατί προχωράει και η τεχνολογία στα λάστιχα, θέλω το καλύτερο για το αμάξι, την οικογένεια και για τα χρήματα που διαθέτω.

Το "ερπύστριες" για τα Michelin Latitude Cross αναφερόταν στην ανθεκτικότητά τους στα σκισίματα (δεν έχω ξαναδεί λάστιχο τόσο άψογο στο θέμα αυτό). Αλλά έχουν άλλα ελαττώματα: κάνουν θόρυβο κύλισης, είναι μέτρια στην απόσβεση, έχουν σκληρή γόμα (έχει άλλα που φρενάρουν καλύτερα τόσο στο στεγνό όσο και στο βρεγμένο), τσιρίζουν υπερβολικά πολύ σε ζεστή άσφαλτο και στο χιόνι δεν είναι άχρηστα

Καλα κανεις κ ψαχνεσαι,εξ αλλου αυτο εχει κ την ομορφια του.Πιστευω ομως οτι η τεχνολογια στα λαστιχα δεν εξελισεται κ τοσο πολυ κ τελικα το λαστιχο για ολες τις χρησεις δεν θα φτιαχτει ποτε.Βρες λοιπον αυτο που σου καλυπτει τις περισσοτερες αναγκες σου κατα προτεραιοτητα.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 798 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80  Επόμενο

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΑΞΕΣΟΥΑΡ » Ελαστικά, Ζάντες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com