Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΑΞΕΣΟΥΑΡ » Ελαστικά, Ζάντες

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 798 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 80  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ελαστικά 225/65/17 RAV4 ΜΚΙΙΙ
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 18, 2009 9:51 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

{edit by "evankouros": link για εύκολη ανεύρεση του συγκριτικού πίνακα "Λάστιχα 225/65/17 για RAV4" Εικόνα που έκανα - για την κατανόηση του καλό θα ήταν όποιος δεν παρακολούθησε το θέμα να το διαβάσει.}

(**) Καλησπέρα σε όλους.Σάν νέο μέλος του rav4 club θέτω για πρώτη φορά θέμα στο forum.Καταρχήν θα ήθελα να πω πως έχω ήδη διαβάσει όλα τα σχετικά θέματα για ελαστικά.Ίσως το τοπίο είναι λίγο θολό.Γι' αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Ενδιαφέρομαι για ελαστικά ασφάλτινα ( 90-10 ) 225/65/17.
Τί θα μου προτείνατε βάσει εμπειρίας και όχι κριτικών τις οποίες εχω ήδη συμβουλευτεί.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά 225/65/17 RAV4 ΜΚΙΙΙ
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 22, 2009 10:52 am 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Αυτα που φοράει ηδη

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 22, 2009 3:37 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

manosRAV έγραψε:
Αυτα που φοράει ηδη

Ευχαριστώ για την απάντηση,αλλά εγώ κάνω όσο υπομονή μπορώ μέχρι να αλλάξω τα μαμίσια YOKOHAMA GEOLANDAR G91 ( 225/65/17 ) με κάτι καλύτερο.
Έλπιζα λοιπόν ότι κάποιος θα φοράει σε 90 - 10 ή 80 - 20 αυτή τη διάσταση έτσι ώστε να μου πει τις εντυπώσεις του.Άν υπάρχει κάποιος ας μας βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 23, 2009 11:29 am 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)

φιλε ηδη αυτο που φοραει,ειναι ενα απο τα καλυτερα,για ασφαλτο.
Αντι να παρεις παλι ασφαλτινο(τσαμπα χρημα)αφου το φορας ηδη,γιατι δεν παιρνεις ενα ALL TERAIN,να εισαι καλυμενος απο ολα;

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 23, 2009 2:20 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

Αυτή είναι και η δική μου γνώμη RAV MAN....με τα all terrain Θα κάνεις και 2-3 πραγματάκια παραπάνω με μεγαλύτερη ασφάλεια..

(MKIII, off-road extras: προστατευτική ποδιά αλουμινίου 6mm,
ελαστικά 50-50 Cooper ATR)

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 23, 2009 5:33 pm 
Χωρίς σύνδεση
Overdrive (προφέσορας)
Άβαταρ μέλους

RAV MAN έγραψε:
Τί θα μου προτείνατε βάσει εμπειρίας και όχι κριτικών τις οποίες εχω ήδη συμβουλευτεί.

Μετα απο 3 χρονια και 40000 χλμ περιπου, με τα Pirelli scorpion STR (90/10 ασφαλτινο), http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp ... orpion+STR μπορω να πω οτι εμεινα αρκετα ικανοποιημενος σε ολους τους τομεις. Αυτα, για λαστιχα των οποιων εχω την εμπειρια. Αν υπαρχει καποιος λογος που θα αλλαζα εταιρεια, ειναι μονο το οτι σαν μοντελο το συγκεκριμενο λαστιχο, ειναι αρκετα παλιο. Απο εμπειριες φιλων ομως, σ' αυτη τη κατηγορια νεωτερα μοντελα αλλων εταιρειων με καλη κριτικη απο τους χρηστες τους, ειναι το Mishelin latitude tour, http://www.michelin.gr/greece/front/aff ... 0302104441 και βεβαιως, οπως ηδη ανεφεραν και αλλοι φιλοι, αυτα που ηδη φορας. Κατα τα λοιπα, συμφωνω με οσους σου μιλησαν για εναλλακτικη λυση καποιου ελαστικου Α/Τ, μια και ηδη υιοθετησα κατι παρομοιο βαζοντας τα Dunlop grandtrek AT3, http://www.vitaraclub.gr/viewtopic.php?t=1372 Επισης, στην ιδια κατηγορια, με ελαφρα πιο ασφαλτινο προσανατολισμο, ειναι και το Mishelin latitude cross http://www.off-road.gr/article1495.html που φοραει ηδη ενα απο τα ενεργα μας μελη (Βασιλης).

Με την ελπιδα οτι βοηθησα... φιλικα,
Σταυρος

κι επειδη δεν το βρισκεις ευκολα οπως ολα τα συλλεκτικα κομματια υψηλης αξιας,
σκεφτομαι να τους δωσω για την ανταλλαγη δωρο κι ενα SANTA-FE... που το 'χω για πεταμα" !!!!!!!

Εικόνα (Moderatorισμένη υπογραφή :mrgreen: )

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 24, 2009 9:09 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

staref έγραψε:
RAV MAN έγραψε:

Μετα απο 3 χρονια και 40000 χλμ περιπου, με τα Pirelli scorpion STR (90/10 ασφαλτινο), http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp ... orpion+STR μπορω να πω οτι εμεινα αρκετα ικανοποιημενος σε ολους τους τομεις. Αυτα, για λαστιχα των οποιων εχω την εμπειρια. Αν υπαρχει καποιος λογος που θα αλλαζα εταιρεια, ειναι μονο το οτι σαν μοντελο το συγκεκριμενο λαστιχο, ειναι αρκετα παλιο. Απο εμπειριες φιλων ομως, σ' αυτη τη κατηγορια νεωτερα μοντελα αλλων εταιρειων με καλη κριτικη απο τους χρηστες τους, ειναι το Mishelin latitude tour, http://www.michelin.gr/greece/front/aff ... 0302104441 και βεβαιως, οπως ηδη ανεφεραν και αλλοι φιλοι, αυτα που ηδη φορας. Κατα τα λοιπα, συμφωνω με οσους σου μιλησαν για εναλλακτικη λυση καποιου ελαστικου Α/Τ, μια και ηδη υιοθετησα κατι παρομοιο βαζοντας τα Dunlop grandtrek AT3, http://www.vitaraclub.gr/viewtopic.php?t=1372 Επισης, στην ιδια κατηγορια, με ελαφρα πιο ασφαλτινο προσανατολισμο, ειναι και το Mishelin latitude cross http://www.off-road.gr/article1495.html που φοραει ηδη ενα απο τα ενεργα μας μελη (Βασιλης).

Με την ελπιδα οτι βοηθησα... φιλικα,
Σταυρος

Σταύρο σε ευχαριστώ πολύ. Ήσουν πολύ κατατοπιστικός και ξεκαθάρισες ορισμένα πράγματα.Όσο αφορά την κατηγορία ελαστικού που πρέπει ο καθένας να επιλέγει πιστεύω ότι πρέπει να επιλέγουμε ανάλογα με το σε τις δρόμους κινούμαστε.Εγώ είμαι κατά κύριο λόγο ασφάλτινος.Επειδή μένω σε νησί των Κυκλάδων κάνω δύο μεγάλα ταξίδια το χρόνο ένα στο τέλος του καλοκαιριού και ένα το χειμώνα όπου πηγαίνω στα χιόνια και σε κάποια χιονοδρομικά κέντρα.
Τον χειμώνα τον καλύπτω αν χρειαστεί με αλυσίδες.'Ετσι λοιπόν δεν νομίζω να καταληξω σε κάποιο ελαστικό Α/Τ θυσιάζοντας την άνεση,τις επιδόσεις και την ησυχία ενός ασφάλτινου ελαστικού.
Πολύ κάλη για μένα είναι η σκέψη για το MICHELIN LATITUDE CROSS το οποίο είναι 65 - 35 έχει αρκετές δυνατότητες εκτός δρόμου και δεν θυσιάζει τις δυνατότητες ενός ασφάλτινου ελαστικού.Βγαίνει βέβαια με δείκτη ταχύτητας
Τ ( 190 χλμ ) και όχι Η ( 210 χλμ μαμίσια ελαστικά ).
Σημαντική λοιπόν θεωρώ την εμπειρία του Βασίλη που μου είπες ότι φοράει ήδη
αυτό το λάστιχο τον οποίο θα ήθελα να ρωτήσω :
α) ποιά είναι η συμπεριφορά του ελαστικού στην άσφαλτο με μεγάλες ταχύτητες και
β) τι γίνεται απο πλευράς θορύβου και άνεσης

Ευχαριστώ

RAV MAN

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 25, 2009 1:02 pm 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)

RAVMAN καλημέρα!

Εϊμαι πολύ ευχαριστημένος από τα Cross. Δεν κάνουν θόρυβο, είναι σταθερά και πολύ άνετα. Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα στο χιόνι αλλά επειδή είναι "Mud+Snow" δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Στο παρακάτω link viewtopic.php?f=16&t=2299&start=20
μπορείς να διαβάσεις και απόψεις άλλων μελών που τα έχουν ήδη φορέσει.
Πάντως και τα άλλα λάστιχα που σου προτείνει ο φίλος Staref είναι εξίσου καλά. Σου εύχομαι καλή επιλογή αλλά αν τα λάστιχα σου είναι σε καλή κατάσταση και από τη στιγμή που οδηγείς κυρίως στην άσφαλτο, δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς. Κάθε πράγμα στο καιρό του...

MK3 Off Road pack:
Michelin Latitude Cross, ποδιά κινητήρα, ιμάντας/ ναυτικά κλειδια, αλυσίδες, PMR, GPS, CB

"Tο να κυνηγήσεις το oνειρό σου έχει ένα μόνο κίνδυνο: το ξεβόλεμα από την ευθεία!"

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 25, 2009 7:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Βασίλης έγραψε:
RAVMAN καλημέρα!

Εϊμαι πολύ ευχαριστημένος από τα Cross. Δεν κάνουν θόρυβο, είναι σταθερά και πολύ άνετα. Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα στο χιόνι αλλά επειδή είναι "Mud+Snow" δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Στο παρακάτω link viewtopic.php?f=16&t=2299&start=20
μπορείς να διαβάσεις και απόψεις άλλων μελών που τα έχουν ήδη φορέσει.
Πάντως και τα άλλα λάστιχα που σου προτείνει ο φίλος Staref είναι εξίσου καλά. Σου εύχομαι καλή επιλογή αλλά αν τα λάστιχα σου είναι σε καλή κατάσταση και από τη στιγμή που οδηγείς κυρίως στην άσφαλτο, δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς. Κάθε πράγμα στο καιρό του...

Βασίλη σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και τις πληροφορίες.
Έχεις δίκιο θα κρατήσω τα ελαστικά που ήδη φοράω όσο αντέξουν, και όταν τα αλλάξω θα πάω στο MICHELIN LATITUDE CROSS.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 25, 2009 8:04 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Kalhspera.Kai ego eimai neo melos, proteino Continental 235/60/16.Milame mono gia asfalto ta forao kai eimai poly euxaristimenos.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 798 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 80  Επόμενο

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΑΞΕΣΟΥΑΡ » Ελαστικά, Ζάντες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com