Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Νέα Μέλη

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 48 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: StuparArt: Rav4 Mk2 f/l (Project)
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 27, 2016 3:27 am 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

Γεια σας, με λένε Νίκο και είμαι από Αθήνα (hi)

Κάτοχος ενός Rav4 Mk2 f/l ’05 5d Executive ασημί αν και στο forum μέλος από τον Νοέμβριο του 2015. Το αυτοκίνητο το απέκτησα περίπου πριν από 3 μήνες αν και κάποια θέματα (κυρίως στην ενότητα των μικρούληδων --l ) τα έχω διαβάσει εδώ και αρκετό καιρό. Επειδή όμως θεωρώ τα forum αρκετά χρήσιμα όσο αφορά την ανταλλαγή των απόψεων και όχι μόνο, είπα να παρουσιαστώ πρώτα και στην συνέχεια να επεκταθώ με τις απορίες μου και σε άλλα θέματα.

Ως Νίκος προέρχομαι από την κατηγορία των “sport” αυτοκινήτων και όπως καταλαβαίνετε με το off roading δεν έχω και ιδιαίτερες σχέσεις η και εμπειρίες τουλάχιστον σε επίπεδο πρακτικής διότι στην θεωρία όσα και να διαβάσεις εάν δεν “καβαλήσεις” τα βουνά και εάν δεν γευτείς από κοντά κάποιες καταστάσεις η θεωρεία από μόνη της δεν λέει και πολλά.

Ο σκοπός απόκτησης του συγκεκριμένου αυτοκινήτου κυρίως εκδρομικός (light off roading) και όσο μας το επιτρέπουν οι καταστάσεις. Επέλεξα το Rav μετά από πολύ σκέψη και αρκετό διάβασμα σε διάφορα forum πιστεύοντας ότι θα με δικαιώσει μελλοντικά στην απόφαση μου.

Οι λόγοι που το αγόρασα:
1. Ήθελα κάτι αξιόπιστο και ιδικά όταν μιλάμε για μεταχειρισμένο δεκαετίας και βαλε
2. Οικονομικό ως προς την απόκτηση του και την συντήρηση του (αυτό είναι σχετικό βέβαια)
3. Από την στιγμή που κατέληξα και πήρα την απόφαση να αγοράσω 2.0l ήθελα να έχει όσο το δυνατόν χαμηλότερη κατανάλωση και καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο μιας και εκεί θα κινείτε περισσότερο
4. Να έχει όσο το δυνατών μεγαλύτερες δυνατότητες εκτός δρόμου για την κατηγορία του.
5. Να έχει χώρους
6. Λόγο της εμφάνισης (πάντα μου άρεσε αυτό το αυτοκίνητο)
7. Να μπορεί να κινηθεί σχετικά αξιοπρεπώς για τα κιλά του στην άσφαλτο
8. Και να έχει όσο το δυνατών καλύτερη συμπεριφορά στον δρόμο

Αυτά ήταν τα βασικότερα κριτήρια όπου φυσικά το Rav με κέρδισε.

Υ.Γ υπήρχε και ένα άλλο κριτήριο και είναι η γυναίκα μου --(*) δεν ήθελε κάτι σε τρακτέρ όπως αποκαλούσε κάποια από τα αυτοκίνητα που της έδειχνα κατά καιρούς. Ξέρετε αυτά τα πολύ ψιλά με σιδεριές με κάτι λάστιχα τρακτερίσια . Επειδή ο στόχος είναι να φτιάξω ένα light εκδρομικό φοβόταν μη ξεφύγω και φτιάξω κάτι που δεν θα μπορεί να κυκλοφορεί μιας και θα είναι το μοναδικό μας μεταφορικό μέσο. :):):)

Το αυτοκίνητο το αγόρασα από ιδιώτη όπου ήταν και πρώτο χέρι. Φυσικά και το έψαξα πολύ καλά πριν προβώ στην αγορά του, όπως επίσης είχα δει και αρκετά άλλα, αλλά κανένα από αυτά που είχα δει δεν μου έκανε αυτό το κάτι που συνήθως το νιώθεις όταν ερωτεύεσαι. Το αυτοκίνητο πεντακάθαρο με 136.000 και απ ότι όλα δείχνουν με πραγματικά χιλιόμετρα.
Σε αυτό το σύντομο διάστημα που το έχω στην κατοχή μου του έχω κάνει τα εξής αν και το πακέτο δεν σταματάει σε αυτά μόνο

Τα παραθέτω με την σειρά που τα έκανα:
1. Μεμβράνες 3Μ CS20
2. Parktronic (από κίνα και εγκατάσταση μόνος μου)
3. Πολυόργανο DashDyno SPD για παρακολούθηση και προειδοποιήσει των λειτουργιών του εγκεφάλου της Auterra
4. Ελατήρια MAD +3,5cm
5. Λάστιχα BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 σε διάσταση 225/70/16 (μαμά 235/60/16)
6. CB Albrecht AE 6110 + εξωτερικό ηχείο Albrecht CB-250 (εγκατάσταση μόνος μου)
7. Μαγνητική βάση Midland 140 PL με κεραία Μidland ML-145 (εγκατάσταση και ρύθμιση μόνος μου. Έλεγχος ρύθμισης σταθερών από House of Radio)
8. Επίσης στον χώρο του πορτ παγκάζ σαν μόνιμη εγκατάσταση και σε πλήρη οργάνωση υπάρχουν: ιμάντες , ναυτικά κλειδιά, κρικοπάλαγκο, φτυάρι, κομπρεσέρ αέρος, φαρμακείο , πριόνι, γάντια, καλώδια εκκίνησης και άλλα διάφορα …αχρείαστα νάνε.
9. Εσωτερικός φωτισμός αλλαγμένος με led cmd

Μελλοντικές τοποθετήσεις:
1. Αποστάτες ελατήριων και αμορτισέρ +3cm (τα έχω αλλά δεν τα έχω βάλει ακόμα διότι ψάχνω για αμορτισέρ)
2. Αμορτισέρ (εδώ θα χρειαστώ την βοήθεια σας διότι είμαι ενδιάμεσα σε κάποια. Θα κάνω τις απαραίτητες ερωτήσεις στις αντίστοιχες ενότητες)
3. Ποδιά κινητήρα (και εδώ θα χρειαστώ την βοήθεια σας διότι κάποιους που προτείνατε δεν φτιάχνουν πια η έχουν κλείσει τα μαγαζιά τους)
4. Ανοξείδωτο τελικό εξάτμισης
5. 1 ζευγάρι προβολής στο ύψος της μάσκας ενδιάμεσα από τα μπροστινά φανάρια
6. 1 προβολέα εργασίας στην πίσω πόρτα
7. Αποστάτες τροχών 15mm (τους έχω παραγγείλει και αναμένω)
8. Εγκατάσταση cruise control χάρη στο θέμα που άνοιξαν κάποιοι φίλοι από το φόρουμ
9. Διακόπτης απενεργοποίησης ηλεκτρονικών (και εδώ θα χρειαστώ την βοήθεια σας έστω μέσω π.μ διότι κοιτάζοντας το σχεδιάγραμμα μέσο Autodata παρατήρησα ότι τα παιδιά στην φωτογραφία που έχουν ποστάρει έχουν επέμβει στην ασφάλεια του ABS και όχι στην κεντρική ασφάλεια του εγκεφάλου του ABS.)
10. Τοποθέτηση πίσω “μπλοκε”διαφορικου από το Μκ2 προ f/l
11. Τοποθέτηση 4 διακοπτών τύπου ARB για τον έλεγχο των έξτρα ηλεκτρονικών.
12. Αλυσίδες χιονιού

…… μακάρι να σταματήσω κάπου εδώ διότι φοβάμαι πως μελλοντικά όλο και κάτι άλλο θα του κοτσάρω. Πχ δεύτερες ζάντες με mud λάστιχα καμιά σκηνή οροφής καμιά πατέντα για εργάτη με πλάσμα μπροστά κλπ αχαχαχ. (-)-(

Ελπίζω να έχω μια καλή και ευχάριστη διαμονή στο forum με ωραίες και χρήσιμες ανταλλαγές απόψεων όπως επίσης… να έχω υγεία, δουλειά και ειρήνη ώστε να καταφέρω να τα κάνω όλα αυτά. (bleh)

Φιλικά Νίκος...

Τελευταία επεξεργασία από StuparArt και Τετ Οκτ 05, 2016 2:44 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Θέμα δημοσίευσης: Re: StuparArt: Rav4 Mk2 f/l (Project)
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 28, 2016 8:05 am 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)
Άβαταρ μέλους

Αρχοντας!

Καλως ηρθες και με το καλο όλα!

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΩΟ!!!

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 28, 2016 10:02 am 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Πρώτα-πρώτα, καλωσόρισες στο R4C! *welcome*

Εντυπωσιακό το 1ο post σου, εύχομαι να υπάρχει ανάλογη συνέχεια & -κυρίως- να απολαμβάνεις το... ΜΚμικρούλι σου! :mrgreen:

Καλοτάξιδος! :)

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 28, 2016 11:59 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και για τα καλά σας λόγια. (hi)

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 29, 2016 9:55 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Καλωσόρισες Νίκο!

Πραγματικά εντυπωσιακή η πρώτη σου ανάρτηση, καλορίζικο και το Mk2 σου. Κι εγώ νομίζω ότι είναι το πιο όμορφο από όλα τα RAV (κι ας έχει πορτ μπαγκάζ 20% του χώρου του Mk3 + bonus χώρο για έναν φάκελο Α4). :D

Βλέπω πιάνουν τα χέρια σου από ηλεκτρονικά (Parktronic, κεραία, οθόνες μετρήσεων, διακόπτες), κι εμένα το ίδιο, θα τα πάμε καλά οι 2 μας!

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 29, 2016 10:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

Σε ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα.. :)

Θα προσπαθήσω στο άμεσο μέλλον να ποστάρω μαζί με τις ανάλογες φωτο έστω και αυτά τα λίγα που του έχω κάνει μέχρι τώρα.

Υ.Γ Επειδή είμαι καινούργιος σε αυτό το forum και έχω αρκετή διάθεση για εκμάθηση και ανταλλαγή απόψεων δεν σας κρύβω ότι έχω μια απορία. Βλέπω ότι υπάρχουν μεγάλα ημερομινιακά κενά στα θέματα και στις απαντήσεις όπως επίσης ότι δεν υπάρχουν συνδεδεμένοι χρήστες. Επομένως ,μου δημιουργήθηκε η απορία εάν θα μπορέσω να βρω ανθρώπους να συνομιλώ, να ανταλλάσω απόψεις η ακόμα να παραβρεθώ σε κάποια συνάντηση και γιατί όχι σε εκδρομή εάν φυσικά διοργανώνονται ακόμα. --()

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 30, 2016 12:10 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα και πάλι Stupart,

έχουμε πολλούς εγγεγραμμένους αλλά λιγότερους ενεργούς (τα εξειδικευμένα φόρουμ έτσι είναι συνήθως στην Ελλάδα). Επίσης τείνουμε να είμαστε πολυάσχολοι, οπότε μερικοί από εμάς σβήσαμε την αυτόματη ειδοποίηση στα email μας και μπαίνουμε στην ιστοσελίδα του φόρουμ μόνον όποτε θυμηθούμε, μας κάνει κέφι κι έχουμε και λίγο χρόνο.

Αν θέλεις live chat δύσκολο νομίζω να πετύχεις κόσμο. Ακόμη και να συμπέσεις με κάποιον είναι πιθανό να είναι "αόρατος" (όπως π.χ. τώρα εγώ). Ο καθένας όπως του κάνει κέφι, προσωπικά είμαι λίγο σβούρα και δεν μου αρέσει να "σκαλώνω" σε chat, οπότε για να μην φανώ άθελά μου αγενής σε όποιον με καλέσει προτιμώ το αόρατος.

Είναι διαφορετική προσέγγιση, νομίζω την έχουν αρκετοί στο φόρουμ αυτό: κάνουμε κουβέντες μοιρασμένες... σε εβδομάδες (λίγο σαν τους δράκους των παραμυθιών που ζουν 1000+ χρόνια: διακόπτουν τις κουβέντες τους για 3 χρόνια και μετά τις συνεχίζουν σαν να βγήκαν από το δωμάτιο για 1 λεπτό και μόλις ξαναμπήκαν :wink: ).

Μερικοί είναι πιο γρήγοροι, όπως θα δεις και από τις χρονοετικέτες. Κι αν "ανάψουν" τα πράγματα γινόμαστε όλοι πιο γρήγοροι από ζωηρό ενδιαφέρον, ενώ μετά ξαναπέφτουν οι ρυθμοί.

Ελπίζω αυτό να απαντάει στο ερώτημά σου.

Συναντήσεις γίνονται που και που. Σε ποιά πόλη είσαι; Αν είσαι Θεσσαλονίκη είναι καιρός για συνάντηση, όλο και κάτι θα σκαρώσουμε με τον Evankouro. Για Αθήνα δεν ξέρω λεπτομέρειες, ούτε για άλλες πόλεις, θα σου πουν οι υπόλοιποι.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 30, 2016 11:11 am 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

Καλως τον.

Για πες περισσοτερα γιαυτο:
3. Πολυόργανο DashDyno SPD για παρακολούθηση και προειδοποιήσει των λειτουργιών του εγκεφάλου της Auterra

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 30, 2016 11:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα,

@ kalapodi

Είμαι από Αθήνα περιοχή Μεταμόρφωση. Θα περιμένω, κάποια σχετική ανακοίνωση ώστε να δώσω το παρών μου. :wink:
Σχετικά με την απορία που είχα για το εάν εν τέλη είναι ενεργό το forum, με κάλυψες πλήρως. Αυτήν την απορία την είχα ίσως επειδή είχα συνηθίσει από κάποια άλλα forum που είμαι μέλος να γίνεται ένας σχετικός χαμός (όχι τα τζιποειδή). Βασικά πιστεύω και αυτό το έχω συζητήσει και με άλλα παιδιά από άλλα forum ότι η κρίσει επηρέασε πάρα πολύ και την απλή ανταλλαγή απόψεων στα forum, πόσο μάλλον τις βελτιώσεις τις συναντήσεις και τις εκδρομές. --()

@ bros400pgm
Είναι ένα πολυόργανο το όποιο συνδέεται στην OBD2. Είναι πάνω κάτω κάτι σαν όλα τα μπιχλιμπίδια που συνδέονται στην OBD2 και στην πρώτη φάση κάνει ότι κάνουν και τα πολύ πιο φθηνά ακόμα και μέσο κινητού όπως πχ το Torque κλπ.

Δες το link με τις δυνατότητες που έχει: http://www.auterraweb.com/dashdynopropack.html

Έχω κάνει κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις ώστε να με προειδοποιεί με τα led εάν κάτι δεν πάει καλά όπως επίσης έχω φτιάξει έτσι την οθόνη ώστε να μου εμφανίζει πρώτα κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες σε πραγματικό χρόνο.

Το συγκεκριμένο αν και ξεπερασμένο σχεδιαστικά θεωρείται ένα από τα καλύτερα και με πολλές δυνατότητες τις οποίες ο ίδιος δεν τις χρησιμοποιώ πια. Το είχα από το προηγούμενο αυτοκίνητο το οποίο ήταν πετρέλαιο και ήταν από τα λίγα όργανα τέτοιου τύπου που μου έδειχναν την πίεση στο common rail και την κατάσταση επί % στην EGR ώσπου μου έσπασε τα νεύρα και την απενεργοποίησα. (uu)

Το DashDyno το έχω μόνιμα στο αμάξι.
Κάποια άλλα για data logging, μίγματα, προγραμματισμό εγκεφάλων κλπ που χρησιμοποιώ ερασιτεχνικά κατά καιρούς τα έχω όλα στο “μαγικό βαλιτσάκι”. 00-

Πριν από κάνα μήνα απέκτησα και το TIS Techstream της TOYOTA (MINI-VCI) με το οποίο δεν πρόλαβα να εξοικειωθώ καλά καλά. Μια φορά το σύνδεσα και έψαχνα να βρω τρόπο μήπως και απενεργοποιήσω τίποτα ηλεκτρονικά στο Μκ2. (bleh)

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 01, 2016 5:39 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

Προσπαθω να καταλαβω τι διαφορα εχει με ενα bluetooth obd και ενα ενα κινητο android με torque.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 48 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Νέα Μέλη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com