Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Νέα Μέλη

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 68 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: StuparArt: Rav4 Mk2 f/l (Project)
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 26, 2019 11:24 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

Εδώ καί παααρα πολύ καιρό έχω θέμα κατά την είσοδο στο forum αλλά και στο να γράψω πόστ. Έχω προσπαθήσει να κάνω ανανέωση στο θέμα, όπως και να απαντήσω σε κάποια άλλα θέματα χωρίς να έχω καταφέρει κάτι.

Εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει και θα απαντήσω αναλυτικά σε ότι θέλετε!

Υ.γ ελπίζω να το δεχτεί αυτό το ποστ.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 27, 2019 4:44 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

StuparArt έγραψε:
Εδώ καί παααρα πολύ καιρό έχω θέμα κατά την είσοδο στο forum αλλά και στο να γράψω πόστ. Έχω προσπαθήσει να κάνω ανανέωση στο θέμα, όπως και να απαντήσω σε κάποια άλλα θέματα χωρίς να έχω καταφέρει κάτι.

Εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει και θα απαντήσω αναλυτικά σε ότι θέλετε!

Υ.γ ελπίζω να το δεχτεί αυτό το ποστ.

Το ιδιο αντιμετωπισα κ εγω σημερα...Μια βοηθεια στον StuparArt παιδες!!!!!

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 07, 2019 2:18 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

thch23 έγραψε:
Aπιστευτα ομορφο το project σου φιλε Νικο.Τα συγχαρητηρια μου!!!!Απο περιεργεια γραψε μας αν θες με ποσα χιλιομετρα ταξιδευεις πλεον εντος εθνικης πχ...Ενα μεσο ορο κ μια τελικη στο περιπου,διαφορα στην επιταχυνση,στην καταναλωση ,τριξιματα κ ηχοι στην καμπινα κτλ...Γενικοτερα για τις διαφορες που εχεις εντοπισει σε σχεση με οταν ηταν μαμα..Τα συν κ τα πλην...Ρωταω γτ ειμαι λατρης των ''ψηλωμενων'' αν κ δεν ειχα ποτε αλλα σκοπευω να αποκτησω φτιαχνοντας το δικο μου.Ευχαριστω προκαταβολικα...

Με τα λάστιχα που φοράω ταξιδεύω με 110 -120 σταθερά. Σαν αυτοκίνητο σαφώς μπορεί να πάει με περισσότερα χιλιόμετρα αλλά η αστάθεια είναι πολύ μεγαλύτερη όπως και ο έλεγχος του αυτοκινήτου. Την τελική του δεν την ξέρω με αυτά τα λάστιχα. Μια φορά το πήγα 180 και έκοψα μιας και ήταν ήδη υπερβολή. Παρόλα αυτά σε σχέση με άλλα τζιπ με παρόμοια ελαστικά και ύψος, ταξιδεύει πολύ πολύ πιο άνετα και ανθρώπινα!

Σίγουρα δεν συγκρίνεται με την οδική συμπεριφορά όσο ήταν μαμά (γονέας 2 χεχε) πράγμα που ισχύει σε όλα τα αυτοκίνητα που ψηλώνεις. Υπάρχει ένα ρητό "όσο πιο ικανό εκτός δρόμου τόσο πιο ασταθές και χειρότερο στην άσφαλτο"

Από τριγμούς δεν έχω καθόλου (εάν εξαιρέσεις τα ναυτικά κλειδιά και διάφορα άλλα που έχω στο πορτμπαγκάζ). Γενικά τα αυτοκίνητα τα περιποιούμαι και δεν αφήνω να εκδηλωθούν τριγμοί κλπ. Στο συγκεκριμένο να σου πω την αλήθεια δεν χρειάστηκε να επέμβω ιδιαίτερα όσο αφορά τα τριξιματα ίσως επειδή τα λάστιχα κάνουν αρκετή φασαρία με αποτέλεσμα να υπερκαλύπτουν κάποιους ήχους χαχα.

Η κατανάλωση ταξιδεύοντας με 100-110 είναι 10,5 - 11,2l Εάν πάω με 120 και πάνω αρχίζει η αεροδυναμική να μου υπενθυμίζει ότι ο μισθός δεν θα με φτάσει μέχρι το τέλος του μήνα χαχα.
Με άλλα λάστιχα κάτι σε 50-50 η ακόμα και πρωτογενή σίγουρα θα ήταν καλύτερα τα πράγματα. Τα συγκεκριμένα λάστιχα που φοράω φαντάσου πως φρενάρουν και κάνουν το αυτοκίνητο σε κατηφόρα να κόβει χιλιόμετρα αντί να επιταχύνει όπως θα έπρεπε φυσιολογικά.

Από επιδώσεις σαφώς και είναι αρκετά πιο κάτω από το εργοστασιακό. Πιστεύω πώς κάποιος κάτοχος ίδιου rav το οδηγήσει θα ξενερώσει και σίγουρα θα νιώσει έναν φόβο λόγο της συμπεριφοράς. Μιλάω για την απότομη αλλαγή που θα έκανε κάποιος. Εξάλλου όταν επιλέξεις να φτιάξεις ένα αυτοκίνητο για βουνό δεν περιμένεις να έχεις καλή οδική συμπεριφορά, επιδώσεις, κατανάλωση, να τρέχεις όπως με το Ι.Χ.

Εάν είσαι από Αθήνα πολύ ευχαρίστως να βρεθούμε να το οδηγήσεις. Επίσης εάν είσαι λάτρης της γρήγορης και νευρικής οδήγησης, θα πρέπει η να συμβιβαστείς η να μην προχωρήσεις σε απόκτηση ψηλού αυτοκινήτου.

Ελπίζω πώς καλυψα όλα σου τα ερωτήματα :mrgreen:

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 07, 2019 2:38 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

meco έγραψε:
Εγώ πάλι θα ήθελα να ρωτήσω που έχεις βιδώσει τους προβολείς.

Εάν εννοείς τους προβολής στο ύψος της μάσκας.... αυτούς τους βίδωσα χωρίς να κάνω τρύπα στην γρίλια. Η βίδα του προβολέα περνάει μέσα από την γρίλια, απλά από την πίσω μεριά έχω βάλει χοντρό λαμακι σαν ροδέλα ώστε στο σφίξιμο να πιάσει μεγαλύτερο μέρος της γριλιας. Μέχρι εκεί όλα οκ. Μετά και επειδή έτρεμαν οι προβολής πήρα μια ντίζα Μ6 την οποία έκοψα και την προσάρμοσα με τέτοιον τρόπο ώστε να γίνει ταυτόχρονα ρεγουλατόρος για το ύψος της δέσμης των φώτων πράγμα που ρεγουλάρω πίσω από την γρίλια στο πάνω μέρος της τραβέρσας αλλά ταυτόχρονα να λειτουργήσει και ως στήριγμα στο πάνω μέρος του προβολέα για να μη τρέμουν τα φώτα όταν τα έχω αναμμένα.

Γενικά προσπάθησα ότι έξτρα έβαλα να μπει με τέτοιον τρόπο που δεν θα αφήσει σημάδια η κακοτεχνίες σε περίπτωση αφαίρεσης των έξτρα (είτε μέσα είτε έξω από το αυτοκίνητο)

Έχω αρκετό φωτογραφικό υλικό από διάφορα στάδια βελτίωσης αλλά έχω σταματήσει να ανεβάζω φωτό λόγο του photobucket.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 08, 2019 12:25 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Νικο 1000 ευχαριστω!!! Χαλαλι του,εξαλλου πλεον ταξιδευω με 100-120 κ τωρα που ειναι μαμα...Ειχα διαβασει σε παλιοτερο ποστ σου οτι παει δεν παει 100χλμ κ ειχα τρομαξει,χαχχαχα καταλαβα οτι εκανες χιουμορ μετα την απαντηση σου. Μεγαλη ανακουφιση μιλαμε χαχχααχ Ενα ευχαριστω ακομα για το οτι εισαι κατατοπιστικοτατος κ προσωπικα το θεμα που ανοιξες θα με βοηθησει πολυ οταν με το καλο προχωρησω στις μετατροπες..Να σαι καλα φιλε μου!!!Κριμα που δεν μπορεις να ανεβασεις κ αλλες φωτος απο το εργαλειο... :(

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 10, 2019 11:45 pm 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)

StuparArt έγραψε:
Εάν εννοείς τους προβολής στο ύψος της μάσκας.... αυτούς τους βίδωσα χωρίς να κάνω τρύπα στην γρίλια. Η βίδα του προβολέα περνάει μέσα από την γρίλια, απλά από την πίσω μεριά έχω βάλει χοντρό λαμακι σαν ροδέλα ώστε στο σφίξιμο να πιάσει μεγαλύτερο μέρος της γριλιας. Μέχρι εκεί όλα οκ. Μετά και επειδή έτρεμαν οι προβολής πήρα μια ντίζα Μ6 την οποία έκοψα και την προσάρμοσα με τέτοιον τρόπο ώστε να γίνει ταυτόχρονα ρεγουλατόρος για το ύψος της δέσμης των φώτων πράγμα που ρεγουλάρω πίσω από την γρίλια στο πάνω μέρος της τραβέρσας αλλά ταυτόχρονα να λειτουργήσει και ως στήριγμα στο πάνω μέρος του προβολέα για να μη τρέμουν τα φώτα όταν τα έχω αναμμένα.

Γενικά προσπάθησα ότι έξτρα έβαλα να μπει με τέτοιον τρόπο που δεν θα αφήσει σημάδια η κακοτεχνίες σε περίπτωση αφαίρεσης των έξτρα (είτε μέσα είτε έξω από το αυτοκίνητο)

Αυτούς εννοώ. Κατάλαβα τι έκανες μέχρι μέχρι το σημείο που αναφέρεις τη ντίζα. Μια φωτογραφία (ίσως και περισσότερες) θα βοηθούσαν.

Συμφωνώ και εγώ με τη λογική ότι προσθέτω πράγματα χωρίς να ανοίγω τρύπες κ.λ.π. για αυτό άλλωστε και σε ρώτησα.

Ευχαριστώ πολύ.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 05, 2019 6:23 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

Λοιπών, το αυτοκίνητο δόθηκε σε άλλα χέρια εδώ και δύο μήνες. Ελπίζω ο επόμενος ιδιοκτήτης να το χαρεί όσο και εγώ και γιατί όχι και παραπάνω!!

Για όσους μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν από την αρχή αυτό το θέμα θα κατάλαβαν πως ζητούσα κάτι παραπάνω από ένα suv - τζιπ. Το αυτοκίνητο δεν με πρόδωσε ποτέ και γενικά ήμουν υπέρ ευχαριστημένος από αυτό και γενικά την οδική του συμπεριφορά εντός αλλά και εκτός δρόμου.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι ένα τίμιο και αρκετά ικανό αυτοκίνητο με πολύ καλή εργονομία και ποιότητα κατασκευής.

Εάν ποτέ "ηρεμήσω" θα το ξανά επέλεγα σαν αυτοκίνητο (να πω την αμαρτία μου θα επέλεγα το ΜΚ3 ως πιο πολιτισμένο μιας και δεν θα είχα μεγάλες απαιτήσεις για τρελες διαδρομές εκτός δρόμου χαχαχα)

Όποτε με φέρνει ο δρόμος θα γράφω και κάνα ποστ γιατί αγαπάμε rav4 ()(_)cool ()(_)cool

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 05, 2019 7:10 pm 
Χωρίς σύνδεση

Παρόλο που δεν απάντησες παραπάνω, κατάλαβα τελικά τι έκανες με τη ντίζα. Πώς όμως τη στήριξες στο πάνω μέρος των προβολέων;

Αν ήθελες "off road monster" καλά έκανες και το έδωσες. Μέχρι πολύ δύσκολους χωματόδρομους μια χαρά είναι το RAV4. Αυτό εμένα με καλύπτει.

Για πες τώρα, πήρες Land Cruiser ή κάποιο Grand Vitara?

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 06, 2019 4:34 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

Test

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 10, 2019 12:53 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Ποιά Grand Vitara και Land Cruiser?

(γατάκια...)

Εδώ ο StuparArt με το καινούριο του τουτού...

Να συνεχίσεις να μπαίνεις να τα λέμε πάντως, θα μας λείψεις.

Και το Korres P4 owners' club δεν έχει και πολλά μέλη... 8-)

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 68 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Νέα Μέλη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com