Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Νέα Μέλη

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 13 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 11, 2018 12:51 pm 
Χωρίς σύνδεση
2nd gear (καμπίσιος)

kalapodi έγραψε:
cmak έγραψε:
evankouros έγραψε:
Καλοτάξιδο το νέο σου SUV (ποιο;) κι όποτε δεν βαριέσαι εδώ θα 'μαστε. :)

Στο αρκουδάκι της Skoda πήγα φίλε evankouros.

Ε, ναι, πού αλλού να πήγαινες μετά από RAV4, το Kodiaq εννοείς μάλλον. Τί αρκουδάκι, αρκουδάρα είναι.

Να σου πω κι εγώ λατρεύω το RAV4 Mk3 μου αλλά αν το άλλαζα με καινούριο αυτήν την περίοδο στο ίδιο θα πήγαινα, κυρίως λόγω τιμής αγοράς, κατανάλωσης, φορολογίας και χώρου αποσκευών (σε βάθος).

Μετά από κανένα μήνα αν θέλεις γράψε στην αλυσίδα μηνυμάτων αυτήν μια λίστα από τί σου έχει λείψει από το RAV4 και τί δεν σου έχει λείψει, ΟΚ;

Καλοτάξιδο και καλορίζικο φίλε cmak.

Καλή Χρονιά και με Υγεία πάνω από όλα.
Φέτος ο Άγιος Βασίλης έφερε το καινούργιο μας αυτοκίνητο τέλη Δεκεμβρίου οπότε το ταξινόμησα αρχές τους έτους προκειμένου να δώσω όσο το δυνατόν λιγότερο στον τσίπρα. Μετά από 1 εβδομάδα χρήσης και μόλις 500χλμ στο κοντέρ δε μπορώ να σας μεταφέρω πολλά πράματα αλλά μία πρώτη εντύπωση.
- Το αυτοκίνητο είναι τεράστιο. Δε μπορείτε να φανταστείτε τους χώρους και την άνεση που έχει. Όχι μόνο στο πορπαγκάζ που είναι τεράστιο (720 λίτρα) αλλά και στους μπροστινούς αλλά και πίσω χώρους. Είμαι 1,87 και ο από πίσω μου μπορεί να κάτσει σταυροπόδι άνετα.
- Έχει όλα τα ηλεκτρονικά καλούδια που μπορεί να ζητήσει κάποιος χωρίς βέβαια αυτό να είναι κριτήριο του κατά πόσο είναι καλό ή όχι.
- Τα 1400cc & τα 125 άλογα μετακινούν με μεγάλη άνεση τον όγκο του και τα κιλά του τουλάχιστο το ίδιο με το RAV4 κάτι που είναι εντυπωσιακό.
- Η κατανάλωση του απλά δεν υπάρχει. Μικτός κύκλος είμαι στα 6,9 λίτρα/ 100χλμ
- Είναι αθόρυβο εντελώς ακόμη και πάνω από 150χλμ
- Η ανάρτηση του απορροφάει σχεδόν τα πάντα.

Γενικά μου άφησε μία πολύ καλή εντύπωση και η αλλαγή ήταν ομαλή χωρίς προβληματισμούς. Αρνητικά δεν έχω να σχολιάσω ακόμη, πέραν της απουσίας της τετρακίνησης και ότι συνεπάγεται αυτό, αλλά σε κανένα μήνα θα επανέλθω.

Το μόνο έτσι που με κάνει να είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος είναι η "αξιοπιστία(?)" του ομίλου VW εν αντιθέση με την αξιοπιστία της Toyota.

To τίμιο Ραβάκι στα 10 χρόνια συμβίωσης και 160,000χλμ ΔΕΝ έβγαλε απολύτως τίποτα. Μόνο νερό στις πιτσιλίθρες και βενζίνη. Τίποτα άλλο. Πραγματικά εντυπωσιακό. Δε νομίζω ότι θα υπάρχει σύγκριση με το Kodiaq σε αυτό το επίπεδο, ελπίζω τουλάχιστον να μήν απέχει παρασάγκας.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 12, 2018 11:54 am 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)
Άβαταρ μέλους

Καλή χρονιά και καλοτάξιδο το εργαλείο!

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΩΟ!!!

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 12, 2018 8:57 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Πέρα από καλοτάξιδο, εύχομαι κι απροβλημάτιστο. :D

Εντυπωσιακότατη η ΜΚ που έχεις :shock: , όπως & ότι ένας 1400άρης κινητήρας καταφέρνει να τραβάει καλά τέτοιο θηρίο!

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 13 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » ΓΕΝΙΚΑ » Νέα Μέλη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com