Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 17 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 14, 2016 2:34 am 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Αν στρίψεις τέρμα τους τροχούς έχεις αρκετό χώρο;
Θυμάμαι πως κάτι έπαιζε με τα ΜΚ2 στο στρίψιμο του τροχού, αλλά όχι τι ακριβώς & με ποια (ΜΚ2 ή ΜΚ2 f/l).

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 14, 2016 10:26 am 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

Πολυ χρησιμα αυτα που μαθαινω. Σε ευχαριστω!
Θα το ελεγξω αν και λογικα δεν θα εχω θεμα διοτι εχω και αποστατες τροχων με αποτελεσμα ο καθε τροχος να βγενει 15mm πιο εξω.

Αυτο που δεν ξερω (τωρα που το σκεφτομαι) και θα χρειαστει να ελεγξω επισεις ειναι το τι γινετε οταν θα συμπιεζεται τερμα ο τροχος. Ισως να δημιουργουνται προβληματα στο off road.

Ισως καποιος με mk2 να γνωριζει ακριβως τι γινεται.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 15, 2016 1:17 pm 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)

Δεν έχει ξεφύγει καθόλου. Η μαμά διάσταση του RAV4 MK2 είναι 215/70/16. Αν κάνουμε εκεί τους υπολογισμούς θα φανεί ότι είναι εντός ορίων. Το 235/60/16 είναι περισσότερο λάθος επιλογή σε σχέση με το 225/70/16. Όταν οδήγησα 1-2 RAV4 ΜΚ2 με 235/60/16 πραγματικά απόρησα με την επιλογή της Toyota. Μεγάλη προχειρότητα.

Φορούσα 225/70/16 7 χρόνια. Δεν βρίσκει πουθενά και με τίποτα. Το ίδιο ισχύει και για το 235/70/16, σύμφωνα με αναφορές στο rav4world.com
Για αλυσίδες δεν ξέρω.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 15, 2016 3:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

Εμενα με τα 225/70 μου φαινεται αρκετα μακρυ. Μου αρεσε περισσοτερο με το πιο κοντο βημα. Τωρα το αμαξι δειχνει να ζοριζεται περισσοτερο, ιδικα στα ανηφορικα τμηματα και πηγαινοντας με χαμηλες σ.α.λ (νορμαλ οδηγηση)

Ακουω τα πυρακια πολυ συχνα (με οτι αυτο συνεπαγεται) με αποτελεσμα να εχω προβληματιστει. Καταλαβαινω οτι εχει να κανει εκτος απο το πιο μακρυ βημα και με το μεγαλυτερο βαρος των BFG.

Δεν ξερω εαν οι κατοχοι των rav με 215/70 εχετε την ιδια αισθηση. Σας φαινεται μακρυ το βημα? Εχετε θεματα με τα πυρακια?

Εχω δοκιμασει διαφορα πρατηρια αλλα μονο με την 95αρα.

Υ.Γ. Γνωριζετε εαν μπορω (πηγαίνοντας στην αντιπροσωπεία) να δηλώσω στον εγκεφαλο του rav την νεα διαστσση ελαστικων - βηματος η εστο την κοντινότερη ωστε να εχω μικροτερες αποκλίσεις στο trip και τον χιλομετριτή?

Sorry για το offtopic :oops:

Τελευταία επεξεργασία από StuparArt και Πέμ Δεκ 15, 2016 4:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 15, 2016 3:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

Εγώ φοράω all terrain ελαστικό 215/70R16 και 16mm αλυσίδες χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.
Οι αποστάσεις από θόλους και πλαϊνά είναι τεράστιες.
Είμαι ψηλωμένος βέβαια.

Επίσης Νίκο, με το μεγαλύτερο βήμα είσαι πιο κοντά στις πραγματικές ενδείξεις του χιλιομετρητή γιατί αυτός "κλέβει".

Θα συμβούλευα - αν έχεις σκοπό να αγοράσεις δεύτερη τετράδα ελαστικών για βουνό (mud) - να βάλεις για καθημερινή χρήση και light offroad, 215/70R16 διάσταση και ένα εκ των Bridgestone 694, Michelin LC ή Yokohama Geolander go12-15.

ΜΚ2 (χωρίς ηλεκτρονικά)-μεταλλική ποδιά-ελατήρια ψηλώματος 3,5cm + προσθήκες 3,5cm-αποστάτες αμορτισέρ-fedima extreme (mud ελαστικά)-διακόπτης απενεργοποίησης ABS- δίσκος συμπλέκτη και πλατώ από celica GT4.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 15, 2016 4:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

Γιωργο, εκτος απο την ταχύτητα που δεν με απασχολεί και τοσο κλεβει και σε αποσταση. Το εχω τσεκάρει προχειρα με αλλο αμαξι οπως και μεσω google map. Ο κυριος λογος που ρωταω ειναι αυτος. Εαν μου δείχνει πιο σωστα τις αποστάσεις θα μπορω να υπολογιζω και πιο σωστα την καταναλωση μου απο γεμισμα σε γεμισμα.

Για λαστιχα που λες. Απο την στιγμη που εβαλα τα bfg προσφατα θα τα αφησω ως εχει. Μελλοντικα ισως να στραφω σε αυτη την λύση που λες και πιθανών να βαλω τα Geolander. :wink:

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 15, 2016 11:47 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

Πιστεύω ότι ο μετρητής είναι ρυθμισμένος στην μαμά διάσταση του ελαστικού δηλαδή στο 215/70R16.
Από κει και μετά, στη διάσταση 225/70R16 θα σου κλέψει περίπου 1200Km ανά 100000km...για μένα είναι αμελητέο.

ΜΚ2 (χωρίς ηλεκτρονικά)-μεταλλική ποδιά-ελατήρια ψηλώματος 3,5cm + προσθήκες 3,5cm-αποστάτες αμορτισέρ-fedima extreme (mud ελαστικά)-διακόπτης απενεργοποίησης ABS- δίσκος συμπλέκτη και πλατώ από celica GT4.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 17 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com