Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 5 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 24, 2017 5:28 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Εχω το mk iii με ηδη υπαρχουσα θυρα usb και aux (λογικα) βυσμα 3,5 mm. Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να εχω τον ηχο απο κινητο ή tablet στα ηχεια του αυτ/ του και να βλεπω πχ. και το βιντεο στη συσκευη. Δοκιμασα καλωδιο 3.5 jack σε 3.5 jack απο κινητο και tablet στο βυσμα aux αλλα τζιφος δεν εκανε τιποτα λες και δεν το αναγνωριζε καν οταν πατουσα το κουμπι aux απο την κονσολα. Το ιδιο και οταν συνδεσα ενα mp4 παλι με το ιδιο καλωδιο. Οταν παλι βαζω το στικακι με τραγουδια στη θυρα usb το αναγνωριζει σαν cd1 και παιζει κανονικα. Θελω να δοκιμασω και ενα καλωδιο 3.5 jack σε usb μελλοντικα μηπως δω φως στο τουνελ. Ευχαριστω προκαταβολικα για οποια μεταλαμπαδευση της γνωσης και εμπειριας σας.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 28, 2017 2:38 am 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)
Άβαταρ μέλους

Αν κατάλαβα καλά τον πειραματισμό σου θα έπρεπε να δουλέψει.

Έχω το Mk3 σε ελαφρώς προηγούμενη έκδοση (δεν έχω USB θύρα στο υποβραχιόνιο, μόνον 3.5mm AUX audio in) και με ένα απλό καλώδιο 3.5mm αρσενικό-αρσενικό μια χαρά ακούω ήχο από το κινητό. Δεν δοκίμασα να παίξω βίντεο και να ακούω τον ήχο από τα ηχεία του αμαξιού, αλλά είμαι σίγουρος ότι κι αυτό αντίστοιχα θα δουλέψει.

Κάθονται καλά τα βύσματα στο κινητό σου και στο αμάξι; (ειδικά το πρώτο, δοκίμασε να βγάλεις τυχόν θήκη που φοράει το κινητό σου μήπως εμποδίζει το βύσμα 3.5mm να μπει καλά)

Το καλώδιο το εμπιστεύεσαι; Το δοκίμασες σε καμιάν άλλη συσκευή με το συγκεκριμένο κινητό να δεις αν μεταφέρει τον ήχο;

Στην κονσόλα χρειάζεται να ανάψεις το στερεοφωνικό, μετά να παίξεις από το κινητό σου και τότε (και μόνον τότε) να επιχειρήσεις να γυρίσεις το στερεοφωνικό στο AUX. Aν δεν υπάρχει input στην θύρα AUX δεν γυρνάει, σε αγνοεί. Οπότε κάτι συμβαίνει και δεν έρχεται το input από το βύσμα του κινητού στο μπριζάκι στο υποβραχιόνιο, μαντεύω...

Τελευταία πιθανή εξήγηση: να μην είναι συνδεδεμένο το μπριζάκι AUX στο υποβραχιόνιο με το καλώδιο από πίσω (είτε από λάθος είτε να ξεκόλλησε από δονήσεις). Βγαίνει με λίγο τράβηγμα απ' όσο θυμάμαι, μπορείς να του ρίξεις μια ματιά... :wink:

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 28, 2017 10:48 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Μια λεπτομερεια. Ποσες εγκοπες (μαυρα δαχτυλιδια στο βυσμα) εχει το 3.5 βυσμα που χρησιμοποιεις? Γιατι αυτο που εχω εχει δυο ενω εχει και με τρεις που ειναι πιο μακρυ. Παντως το καλωδιο ειναι δοκιμασμενο και το κινητο το αναγνωριζει κανονικα αφου βγαζει την ενδειξη των ακουστικων οταν το συνδεω. Ρωταω για το μηκος μηπως θελει μακρυτερο βυσμα για να κανει επαφη στη θυρα αλλιως εχει πιθανον ξεκουμπωσει οποτε πρεπει να το δω. Παντως σημερα πηρα και καλωδιο usb σε 3.5 βυσμα για να δοκιμασω και μεσω της usb θυρας. Εχω γεμισει ενα συρταρι καλωδια με τις δοκιμες. Ευχαριστω παντως για τη βοηθεια. Αν βρω ακρη θα ανεβασω σχετικα.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 29, 2017 4:07 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Δυστυχως και με το καλωδιο usb σε 3.5 βυσμα παλι με αγνοει και δεν γυρναει καθολου στο aux και το δοκιμασα με ολους τους τροπους ( κλειστο ανοιχτο το στερεοφωνικο να παιζει το κινητο κλπ). Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι απο τη θυρα γιατι το στικακι το διαβαζει κανονικα και παιζει μουσικη. Απορω μηπως συνδεεται μονο με συγκεκριμενες συσκευες οπως ipod ή iphone. Που θα παει θα βρω ακρη.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 02, 2018 3:01 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Φαντάζομαι ότι η θύρα USB μπήκε after market, δεν θυμάμαι/νομίζω να υπήρχε από "μαμά". Το δικό μου MK3 f/l_1 έχει μόνο το βύσμα 3,5mm, το οποίο δουλεύει & παίζει η μουσική στο AUX του "μαμά" στερεοφωνικού. Καμιά φορά βέβαια κάνει "νερά", ανάλογα με τη συσκευή (συνήθως android κινητό) που συνδέω.

Για να γράφεις ότι θέλεις να βγάλεις & video στη συσκευή, φαντάζομαι ότι στο ΜΚ3 σου έχεις κάποιο after market android με οθόνη. Αν εννοείς να βγάλεις ήχο στο στερεοφωνικό & να βλέπεις το video στην οθόνη του κινητού/tablet/mp4 που συνδέεις, ίσως υπάρχει ασυμβατότητα του αρχείου ήχου_&_video με το στερεοφωνικό του ΜΚ3. Δοκίμασε να βάλεις να παίξει αρχείο μόνο ήχου, όχι ήχου_&_video.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 5 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση