Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 179 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Επόμενο

Να βάλω λάμπες πορείας (μεσαία σκάλα) Xenon σε ΜΚ3 ή όχι ?
ΝΑΙ, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. 45%  45%  [ 17 ]
ΝΑΙ, είναι όμως πιθανό να υπάρχει πρόβλημα. 16%  16%  [ 6 ]
ΟΧΙ, θα υπάρχει πρόβλημα. 24%  24%  [ 9 ]
ΟΧΙ, διότι δεν το προτείνει η Toyota. 16%  16%  [ 6 ]
Σύνολο ψήφων : 38

Συγγραφέας Μήνυμα
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 01, 2018 6:42 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)

gatsoulos έγραψε:
Μην λέμε πράγματα που δεν ξέρουμε,δεν τα έχουμε δουλέψει ή δοκιμάσει,γιατί παρασέρνουμε ανθρώπους που διαβάζουν,σε περιπέτειες.
Η μόνη βελτίωση είναι αυτή που λέει ο Βαγγέλης.
Καμία άλλη...
Τα άλλα είναι για να συζητάμε.

δηλαδη εσυ πιστεύεις οτι αυτά για τα οποία γράφω δεν τα έχω δοκιμάσει?

εχω πληρωσει δυο πολυκατοικιες επανω στα αυτοκινητά μου...οτι γραφω εδω μέσα ειναι πολλες φορες δοκιμασμενο και πληρωμενο.. 8-)

Εικόνα

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 01, 2018 7:38 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
dimitrios έγραψε:
το συστημα αυτοματης διορθωσης υψους δεσμης δεν ειναι απαραιτητο

Λάθος αυτό, μεγαλύτερο να μπουν HID σε φωτιστικά σώματα τύπου καθρέφτη. Τα έχω γράψει/εξηγήσει αναλυτικά, ψάξτε το.

Συμφωνώ ότι είναι απαραίτητο το σύστημα πλύσης φανών, όπως κι ότι είναι απίθανο να δουλέψει σωστά η αυτόματη ρύθμιση ύψους δέσμης. Βασικοί λόγοι κι οι δυο, για τους οποίους είναι λάθος η τοποθέτηση HID/LED αν δεν έχει σχεδιαστεί γι' αυτά.

After market HID (xenon): Επίσημη ενημέρωση αν είναι νόμιμα!

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 02, 2018 11:59 am 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)

GTR 4 έγραψε:
Μιχάλη θα πρότεινα χωρίς δεύτερη σκέψη να δοκιμάσεις λάμπες led. Δε χρειάζονται καμία μετατροπή και το φως που βγάζουν είναι εκπληκτικό!!!! (uu) (uu) (uu) Βέβαια είναι λίγο ακριβές αλλά προσωπικά πιστεύω πως αξίζουν κάθε ευρώ.

Led είναι αυτά και μάλιστα τα πιο ακριβά (που έχω βρει). Απλά θα ήθελα έστω ένα feedback για να το αποφασίσω.

Δε νομίζω πως αξίζει να αναλωθούμε πάλι σε συζητήσεις για το αν μπορούμε να βάλουμε Xenon σε αυτοκίνητο που δεν έχει από τη μάνα του. Το ερώτημα έχει απαντηθεί εδώ και μερικά χρόνια. Ένα κατηγορηματικό ΟΧΙ είναι η απάντηση και δε σηκώνει συζήτηση. Σε αυτή την ενότητα είχε συζητηθεί λίγο παλιότερα. Μην ξαναλέμε τα ίδια. Και δεν μιλάω μόνο για τη νομοθεσία. Οι περισσότεροι χωρίς να το καταλαβαίνετε καταλήγετε με χειρότερα φώτα. Μια λαμπρότητα μπροστά που εντυπωσιάζει και μετά τα 25-30m σκοτάδι.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 02, 2018 3:26 pm 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)
Άβαταρ μέλους

dimitrios έγραψε:
gatsoulos έγραψε:
Μην λέμε πράγματα που δεν ξέρουμε,δεν τα έχουμε δουλέψει ή δοκιμάσει,γιατί παρασέρνουμε ανθρώπους που διαβάζουν,σε περιπέτειες.
Η μόνη βελτίωση είναι αυτή που λέει ο Βαγγέλης.
Καμία άλλη...
Τα άλλα είναι για να συζητάμε.

δηλαδη εσυ πιστεύεις οτι αυτά για τα οποία γράφω δεν τα έχω δοκιμάσει?

εχω πληρωσει δυο πολυκατοικιες επανω στα αυτοκινητά μου...οτι γραφω εδω μέσα ειναι πολλες φορες δοκιμασμενο και πληρωμενο.. 8-)

Δεν ξέρω που έχεις επενδύσει για τις πολυκατοικίες,αλλά αυτό που ξέρω μετά από 35 χρόνια στο χώρο,είναι ότι χωρίς ρύθμιση ύψους,είναι έγκλημα να μπουν xenon.
Και ακόμα χειρότερα,να διαβάζουν νέα παιδιά και να πειραματίζονται,τυφλώνοντας κόσμο.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΩΟ!!!

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 04, 2018 12:00 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
meco έγραψε:
Led είναι αυτά και μάλιστα τα πιο ακριβά (που έχω βρει). Απλά θα ήθελα έστω ένα feedback για να το αποφασίσω.

Κουμπαροσύντεκνε, feedback δεν μπορώ να σου δώσω, αλλά προφανώς μιλάς για τις Philips X-treme Ultinon LED, όχι τις PHILIPS H4 X-TREME VISION που έγραψες & είναι αλογόνου (btw, τα link σου δεν δουλεύουν).
Με μια ματιά που έριξα, στην Ελλάδα τις βρίσκεις ~200€ (φαντάζομαι το ζευγάρι). Από έξω τις βρίσκεις οικονομικότερα. Έχω ψωνίσει αρκετές φορές από το powerbulbs, είναι αξιόπιστοι & βρίσκεις ό,τι θες σε αρκετά χαμηλότερες τιμές. Στις 127,49 £ (με NOW25 κωδικό), δηλ. ~143,30 € (προτιμάμε αγορά σε £ & μετατροπή από την τράπεζα της πιστωτικής μας επιλέγοντας την εγγλέζικη σημαία επάνω, όχι της ΕΕ).

Σημειώνω πως δεν νομίζω να είναι νόμιμη λύση*, αλλά πέρα απ' αυτό δεν νομίζω ότι θα έχει τόσο καλό αποτέλεσμα, λόγω των διαφορετικών οπτικών που πρέπει να απαιτούν οι προβολείς LED σε σχέση με τους αλογόνου. Είχα σκεφτεί κι εγώ να βάλω LED αλλά για τους παραπάνω λόγους δεν πειραματίστηκα, ειδικά αφού το κόστος τους είναι αρκετά υψηλό ακόμα.
*edit
Δεν είναι νόμιμη λύση, όπως πληροφορεί για τις LED λάμπες το powerbulbs:
"PLEASE NOTE: These bulbs do not have ECE approval, and as such their usage is currently not approved for use on public roads: their usage is limited to ‘off-road’ applications."

meco έγραψε:
Δε νομίζω πως αξίζει να αναλωθούμε πάλι σε συζητήσεις για το αν μπορούμε να βάλουμε Xenon σε αυτοκίνητο που δεν έχει από τη μάνα του. Το ερώτημα έχει απαντηθεί εδώ και μερικά χρόνια. Ένα κατηγορηματικό ΟΧΙ είναι η απάντηση και δε σηκώνει συζήτηση. Σε αυτή την ενότητα είχε συζητηθεί λίγο παλιότερα. Μην ξαναλέμε τα ίδια. Και δεν μιλάω μόνο για τη νομοθεσία. Οι περισσότεροι χωρίς να το καταλαβαίνετε καταλήγετε με χειρότερα φώτα. Μια λαμπρότητα μπροστά που εντυπωσιάζει και μετά τα 25-30m σκοτάδι.

Συμφωνώ. Για τα 25-30m δεν είμαι βέβαιος, αλλά σίγουρα λιγότερα m από τις λάμπες για τις οποίες σχεδιάστηκε το φωτιστικό σώμα.
viewtopic.php?p=52239#p52239
Και για όσους δεν θυμούνται ή βαριούνται να ψάχνουν, link για τα βασικότερα πληροφοριακά post υπάρχουν στην αρχή του 1ου post του θέματος.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 04, 2018 1:26 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)

evankouros έγραψε:
dimitrios έγραψε:
το συστημα αυτοματης διορθωσης υψους δεσμης δεν ειναι απαραιτητο

Λάθος αυτό, μεγαλύτερο να μπουν HID σε φωτιστικά σώματα τύπου καθρέφτη. Τα έχω γράψει/εξηγήσει αναλυτικά, ψάξτε το.

Συμφωνώ ότι είναι απαραίτητο το σύστημα πλύσης φανών, όπως κι ότι είναι απίθανο να δουλέψει σωστά η αυτόματη ρύθμιση ύψους δέσμης. Βασικοί λόγοι κι οι δυο, για τους οποίους είναι λάθος η τοποθέτηση HID/LED αν δεν έχει σχεδιαστεί γι' αυτά.

After market HID (xenon): Επίσημη ενημέρωση αν είναι νόμιμα!

Δεν εγραψα να μπουνε HID σε φωτιστικο με κατοπτρα καθρέφτη.

Εγραψα να μπουν HID σε φωτιστικα σώματα με projectors είτε εργοστασιακά είτε retrofit.

Δεχομαι παντως να γινω πειραματόζωο και θα δοκιμαστεί η λύση με retrofit φαναρια στο Mk1 πριν και μετά.

Οσον αφορά τη ρυθμισης υψους, σας καταλαβαινω γιατι στα τζιπ οταν καθονται πισω σηκωνεται η δεσμη ψηλα, υπαρχουν ομως και αλλα αυτοκίνητα πχ στα subaru μου οταν εβαζα γνησια φαναρια ξένον, δεν άλλαζε κάτι ούτε τύφλωνα ποτε τους απέναντι. Βεβαια τα subaru ειναι πιο χαμηλα αμάξια απο τα τζιπ, και δεν αφήνω ποτε καποιον να καθεται στο πισω καθισμα (χαλάνε τα πίσω αμορτισέρ :D ) ..Αυτά... 8-)

Εικόνα

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 04, 2018 2:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Σίγουρα είναι καλύτερα αν μπουν retrofit για HID, αλλά χωρίς αυτόματη ρύθμιση ύψους είναι επίσης σίγουρο ότι πολλές φορές θα τυφλώνουν (π.χ. σε σαμαράκια), ανεξαρτήτως οχήματος.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 05, 2018 6:27 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)

Γιατι στο σαμαρακι οταν το περνάς , ειδικά με ταχύτητα, προλαβαίνει να το κατεβάσει? Αφού ο αισθητηρας ειναι στην πισω αναρτηση....Και δουλευει με step motor, δλδ τα ζα μου αργά...

η αυτοματη ρυθμιση υψους ειναι χρησιμη οταν φορτώνεις το αμαξι, και καθεται πισω...

δεν έχει τοσο γρήγορα αντανακλαστικά όσο νομιζεις.. :D :D :D

Εικόνα

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 05, 2018 9:53 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Προφανώς έχεις τη λανθασμένη εντύπωση ότι δεν υπάρχουν αισθητήρες για τον μπροστινό άξονα κι ότι η τεχνολογία αισθητήρων/υπολογισμών/ενεργειών έχει μείνει στον καιρό που για να δουλέψει κάτι προλαβαίναμε να ψήσουμε καφέ! :mrgreen:
Ψαξ'το.
https://www.hella.com/techworld/uk/Tech ... stem-838/#
https://auto.howstuffworks.com/adaptive-headlight1.htm

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 05, 2018 11:08 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)

το ιδιο πραγμα λεμε...ο αισθητηρας ειναι στον πισω βραχιονα της αναρτησης...ουτε καν προλαβαινει να αλλαξει θεση το ballast μεσα στο φαναρι οταν περνας το σαμαρι/ανωμαλια με ταχύτητα..

Εικόνα

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 179 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com