Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 179 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Επόμενο

Να βάλω λάμπες πορείας (μεσαία σκάλα) Xenon σε ΜΚ3 ή όχι ?
ΝΑΙ, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. 45%  45%  [ 17 ]
ΝΑΙ, είναι όμως πιθανό να υπάρχει πρόβλημα. 16%  16%  [ 6 ]
ΟΧΙ, θα υπάρχει πρόβλημα. 24%  24%  [ 9 ]
ΟΧΙ, διότι δεν το προτείνει η Toyota. 16%  16%  [ 6 ]
Σύνολο ψήφων : 38

Συγγραφέας Μήνυμα
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 27, 2018 3:46 pm 
Χωρίς σύνδεση
2nd gear (καμπίσιος)

που ηταν ρε παιδια η μετατροπή απο h11 σε h9 ? την ψαχνω και δεν την βρίσκω .

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 27, 2018 8:17 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
H9 σε H11: Δες από εδώ ως εδώ.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 28, 2018 1:13 pm 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)

DimitrisM έγραψε:
Παιδιά διάβασα τα παραπάνω που λέγατε και κάπου 'χάθηκα' με τις ορολογίες απο τις λάμπες.

Στο δικό μου mk3 έχω ακόμα τα μαμίσια, απο τα οποία δεν είμαι ικανοποιημένος απο το φωτισμό.
Τι λύσεις υπάρχουν για καλύτερο φωτισμό? Αλλάζω μόνο λάμπες, και αν ναι ποιές?

Καθάρισε τα φανάρια. Είναι πολύ πιθανόν να είναι θαμπωμένα. Αν είναι εντάξει, τότε υπάρχουν λάμπες νόμιμες πυρακτώσεως σε Η11 (δεν ήξερα ότι είναι τέτοιες του ΜΚ3 νόμιζα Η7 φοράει) με λογικό κόστος της osram και της philips οι οποίες βελτιώνουν πάρα πολύ το φωτισμό.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 28, 2018 1:18 pm 
Χωρίς σύνδεση

Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι και για αυτό το διπλό ποστ:

Σκέφτηκα να κάνω μία βελτίωση στα φώτα του RAV4 (MK2 f/l) περισσότερο για λόγους ανανέωσης (το έχω πλέον σχεδόν 13 χρόνια) και κατέληξα στις παρακάτω λάμπες.

PHILIPS H4 X-TREME VISION LED 12V 23W

https://autoplanet.gr/el/11791-lamptire ... oFHoOfLjcc

https://autoplanet.gr/48918-thickbox_de ... 2v-23w.jpg

Υπάρχουν και πολύ φθηνότερες λύσεις στην αγορά όμως το φως που βγάζουν είναι απαράδεκτο. Οι συγκεκριμένες βγάζουν σωστό φως και σωστή δέσμη όπως είδα σε σχετικό video στο youtube και μάλιστα από φανάρι τύπου reflector (το λέω σωστά; ) όπως έχει το RAV4 και όχι projector. Διαπίστωσα όμως ότι είναι "παράνομες" εξαιτίας της θερμοκρασίας χρώματος. Είναι 6500Kelvin με το νόμιμο, όπως έμαθα, να είναι μέχρι 4000 ή 4200Kelvin (δεν θυμάμαι ακριβώς).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τις έχει δοκιμάσει κάποιος ώστε να μου μεταφέρει τις εντυπώσεις του γιατί δυστυχώς ωραία τα video και τα κείμενα στο web αλλά καλό είναι να έχουμε και μία πιο "κοντινή" άποψη. Φυσικά αν κάποιος έχει άποψη έτσι κι αλλιώς ευχαρίστως να την μοιραστεί μαζί μου (μας).

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 28, 2018 2:33 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)

Εχουν βγει φαναρια με projector για mk1 και για mk2 απ'οσο εχω δει στο EBAY και για LHD οχήματα..

Σε εκεινα μπαινουν κιτ xenon και νομιζω φωτιζουν πολυ καλα, ετσι είχα κανει στο mk3 που ειχα..

Εικόνα

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 28, 2018 7:27 pm 
Χωρίς σύνδεση
5th gear (ορεσίβιος)
Άβαταρ μέλους

Μιχάλη θα πρότεινα χωρίς δεύτερη σκέψη να δοκιμάσεις λάμπες led. Δε χρειάζονται καμία μετατροπή και το φως που βγάζουν είναι εκπληκτικό!!!! (uu) (uu) (uu) Βέβαια είναι λίγο ακριβές αλλά προσωπικά πιστεύω πως αξίζουν κάθε ευρώ.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 28, 2018 11:15 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

meco έγραψε:
DimitrisM έγραψε:
Παιδιά διάβασα τα παραπάνω που λέγατε και κάπου 'χάθηκα' με τις ορολογίες απο τις λάμπες.

Στο δικό μου mk3 έχω ακόμα τα μαμίσια, απο τα οποία δεν είμαι ικανοποιημένος απο το φωτισμό.
Τι λύσεις υπάρχουν για καλύτερο φωτισμό? Αλλάζω μόνο λάμπες, και αν ναι ποιές?

Καθάρισε τα φανάρια. Είναι πολύ πιθανόν να είναι θαμπωμένα. Αν είναι εντάξει, τότε υπάρχουν λάμπες νόμιμες πυρακτώσεως σε Η11 (δεν ήξερα ότι είναι τέτοιες του ΜΚ3 νόμιζα Η7 φοράει) με λογικό κόστος της osram και της philips οι οποίες βελτιώνουν πάρα πολύ το φωτισμό.

Χτες που τα καθάρισα είδα οτι στο κέντρο και των 2 φαναριών (στο τζάμι, στο ίδιο σημείο) έχει μείνει μια μόνιμη στάμπα/θαμπάδα σαν να είναι γρατζουνιές, μέγεθος όσο ένα αυγό. Δεν φεύγει με τίποτα. Ίσως γι αυτό με ανάβουν τα φώτα πολλές φορές οι απέναντι τελευταία.

Αύριο θα ανεβάσω φώτο.

Η θα δοκιμάσω ένα καλό ξεθόλωμα (που δεν νομίζω να γίνει κάτι) η πάω για αλλαγή φαναριών (πάλι έξοδα :roll: )

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 01, 2018 8:50 am 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
@meco:
Ναι, τύπου reflector (καθρέφτη) έχει το ΜΚ2.
Δεν δοκίμασα τις λάμπες που έγραψες, αλλά δεν είναι παράνομα τα 6500 kelvin. Παρανομο (& συνήθως με μικρότερη πραγματική απόδοση ακόμη & σε projector) είναι να βάζεις HID (xenon) ή LED σε φωτιστικά σώματα που σχεδιάστηκαν για αλογόνου, αλλά στην Ελλάδα κανείς δεν το ελέγχει αυτό. Έχω postάρει επικοινωνία μου με επίσημες αρχές που επιβεβαιώνει ότι είναι παράνομο (δεν υπάρχει σχετική έγκριση τύπου).
Αυτό που ξέρω επίσης είναι ότι τα πάνω από 4000-4200 kelvin βγάζουν πιο λευκό φως (έως & μπλε/μοβ όσο ανεβαίνουν), αλλά σε βάρος της απόδοσης. Αυτό γίνεται γιατί βάζουν μπροστά στη λάμπα μια επίστρωση, η οποία κόβει από απόδοση.
Πολύ καλές λάμπες αλογόνου στα 4000k που εχω δοκιμάσει στο RAV (H11) & στο Scenic (H7), είναι οι Osram NightBreaker. Σε προηγούμενα post στο θέμα έχω γράψει αναλυτικά κι έχω δώσει link για αγορά σε καλή τιμή από Αγγλία.

@dimitrios:
Καλό είναι τα φανάρια να είναι projector (γλόμπος), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κατάλληλα & για HID (xenon), γιατί ο σχεδιασμός τους είναι για λάμπες αλογόνου. Θα πρέπει να έχουν σχεδιαστεί για HID για να τα βάλεις. Υπάρχουν τέτοιες retrofit λύσεις φαναριών σχεδιασμένων για HID, αλλά είναι ακριβές. Επιπρόσθετα, θα πρέπει το όχημα να έχει σύστημα αυτόματης διόρθωσης του ύψους της δέσμης. Τα έχω γράψει/παραθέσει αρκετές φορές τα παραπάνω κι έχω δοκιμάσει τα HID στο ΜΚ3 μου με κακά αποτελέσματα (τυφλωναν τον μπροστινό μου), διαβάστε στο θέμα.

@GTR 4:
LED δεν έχω δοκιμάσει, αλλά πιστεύω πως ισχύει (για τους ίδιους λόγους) ό,τι & με τα HID.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 01, 2018 2:02 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)

το συστημα αυτοματης διορθωσης υψους δεσμης δεν ειναι απαραιτητο, εκεινο που ειναι καλό να υπάρχει στα xenon ειτε ειναι αυτά που φοράει το αυτοκινητο απο τη μανα του ειτε τα retrofit, είτε projector με λαμπα xenon μεσα, ειναι το σύστημα πλύσης φανών..

Το συστημα αυτοματης διορθωσης υψους δεσμης για να δουλεψει σε αυτοκίνητο που δεν έχει xenon απο τη μανα του ειναι αρκετά πολύπλοκο, ακόμη και αν του φορέσεις τα γνήσια φανάρια με xenon..

Εικόνα

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 01, 2018 2:57 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Μην λέμε πράγματα που δεν ξέρουμε,δεν τα έχουμε δουλέψει ή δοκιμάσει,γιατί παρασέρνουμε ανθρώπους που διαβάζουν,σε περιπέτειες.
Η μόνη βελτίωση είναι αυτή που λέει ο Βαγγέλης.
Καμία άλλη...
Τα άλλα είναι για να συζητάμε.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΩΟ!!!

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 179 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com