Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 3 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Εύλογες αποριες
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 04, 2018 8:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Καλησπέρα σας κύριοι μόλις έγινα κάτοχος ενός rav4 2006 αυτόματου στην πιο απλή εκδοση...έχω κάποιες απορίες ζωτικής σημασίας..
1. Υπάρχει κάποιο Κιτ ανύψωσης(μέχρι 4-5 cm) αξιόλογο; Και που μπορώ να το προμηθευτώ.
2.υπαρχει κάποιο διαφορικό (πίσω) lsd ή τύπου μπλοκέ που έχει βάλει κάποιος και να αξίζει τον κόπο και τα χρήματα;
3.υπαρχει κάποιος τρόπος να κοντίνω λίγο την μετάδοση;
Ο λόγος που τα ρωτάω όλα αυτά είναι γιατί το έβγαλα εκτός (άμμος,λάσπη,)και με το που κρέμασε λίγο τροχό έμεινα να φτυαρίζω..ευχαριστώ προκαταβολικά..

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εύλογες αποριες
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 04, 2018 10:30 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο club. Καλορίζικο το Μκ3 σου. Καλά χιλιόμετρα να έχετε!

Αν και κάτοχος του Μκ2 θα προσπαθήσω να απαντήσω στα θέματα σου.

1. Υπάρχουν ελατήρια της MAD και νομίζω ΟΜΕ όπως και KING τα οποία παίζουν από +3 έως +3,5cm εάν δεν απατώμαι. Επίσης εκτός από τα ελατήρια υπάρχουν και προσθήκες οι οποίες βγαίνουν η τις φτιάχνεις στην διάσταση που θέλεις. Νομίζω πως υπάρχουν έτοιμες μέχρι και +4cm.
Από αμορτισέρ κάτι μακρύτερο απ ότι γνωρίζω δεν υπάρχει αλλά κάτι καλύτερο από το εργοστασιακό φαντάζομαι πως θα υπάρχει για το οποίο μπορούν να σε ενημερώσουν οι κάτοχοι των Μκ3. Πιστεύω πως εκτός από το Monroe το οποίο είναι αρκετά πιο μαλακό, θα βγάζει και η Koni τα heavy.
2. Πίσω διαφορικό άλλο στο εμπόριο δεν υπάρχει για το Μκ3
3. Απ ότι ξέρω δεν υπάρχει τρόπος να το κοντύνεις. Εάν όπως αρχίσεις το ψάξιμο και εάν δεν σε φοβίζει το κόψε ράψε, δεν αποκλείεται ότι μπαίνει του ΜΚ1 η του Μκ2 κρατώντας την δική σου χελώνα ώστε να μην έχεις πρόβλημα με το transfer το οποίο είναι διαφορετικό σε σχέση με το Μκ1 και το Μκ2.

Η άμμος είναι ότι χειρότερο, ακόμα και για τα αμάξια που διαθέτουν τα αργά. είναι απρόβλεπτη και καλύτερα με το RAV να μην πολύ ανοίγεσαι μόνος στην άμμο.
Εάν το έχεις πάρει ώστε να κάνεις και off road τότε καλύτερα να το εξοπλίσεις όσο καλύτερα μπορείς και να είσαι όσο το δυνατόν πιο οργανωμένος στις εξορμήσεις σου. Φτυάρια, ιμάντες, ναυτικά κλειδιά, τσάπα είναι από τα βασικότερα. Από εκεί και πέρα εάν έχεις και ένα ζευγάρι πέδιλα θα μπορούσαν να σε σώσουν στην άμμο και όχι μόνο.

Από λάστιχα τι φοράς? Εκεί που κόλλησες, δοκίμασες να κλειδώσεις το μεσαίο διαφορικό το οποίο φαντάζομαι πως θα το είχες κλειδώσει πριν μπεις στην άμμο η λάσπη που αναφέρεις .

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εύλογες αποριες
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 07, 2018 8:37 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα...κι ευχαριστώ επίσης για τις πληροφορίες...η αλήθεια είναι ότι στην άμμο πάει καλύτερα χωρίς κλείδωμα διότι το αφήνει να σπινάρει λίγο παραπάνω και ανεβάζει στροφες δίνοντας δύναμη(αυτόματο)Οσο για τον εξοπλισμό εκτός των πέδιλων όλα τα υπόλοιπα τα έχω μόνιμα μέσα εξού και ακόμα δεν είμαι στην βόρεια Εύβοια να περπατάω για βοήθεια.. επίσης βοήθησε το ξεφούσκωμα αρκετά(μαζί με το φτυαρι).Νομίζω ότι λόγω αυτόματου δεν έχω επιλογή για κοντύτερο σασμάν οπότε θα ακολουθήσω μάλλον το δρόμο του ψηλώματος και τον καλύτερων ελαστικών.Ηλπιζα ότι κάποιος θα έχει χωρέσει πίσω διαφορικό τύπου μπλοκέ από κάποια φτερούγα (wrx,evo) και θα ξαναέρθει το χαμόγελο στα χείλη μου λέγοντας μου τί και πώς αλλά απ' ότι βλέπω δεν τα πολυπειράζουν τα mk3.Πήρα πριν μια εβδομάδα τηλ στην ARB να δω αν βγαίνει κάτι για βελτίωση και φυσικά μόλις τους είπα τι έχω βάλανε τα γέλια και μου το έκλεισαν...άλλη μια ερώτηση έχω μήπως ξέρει κάποιος...μου κάνει τρομερό βουητό όταν είναι κρύο και ξεκινάω σαν να εμπλέκεται η τετρακίνηση χωρίς λόγο..έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι ανάλογο;

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 3 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση