Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 14 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 am 
Χωρίς σύνδεση
6th gear (λασποτρελλλαμένος)

Για να καταλάβω γιατί το θέμα είναι νομικό και δεν σηκώνει ασάφειες.
Βρίσκεις γρατζουνισμένο το αυτοκίνητο.
Παίρνεις τηλέφωνο την αστυνομία και κάνεις καταγγελία.
Δίνεις ενυπόγραφη κατάθεση.
1ο ερώτημα: Αυτό δεν απαιτεί να γίνει και μήνυση;
2ο ερώτημα: Αυτός δεν μπορεί να σου κάνει μήνυση (ακόμα και αν δεν του έχεις κάνει εσύ) ότι τον κατηγόρησες χωρίς λόγο;

Ευχαριστώ.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 31, 2018 5:36 pm 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Στην ενυπόγραφη κατάθεση μπορείς να πεις τι συνέβη και ποιον υποψιάζεσαι βάσει του τι έχει συμβεί στο παρελθόν.
Φαντάζομαι ότι αυτό έγινε.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 01, 2018 3:47 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

evankouros έγραψε:
Στην ενυπόγραφη κατάθεση μπορείς να πεις τι συνέβη και ποιον υποψιάζεσαι βάσει του τι έχει συμβεί στο παρελθόν.
Φαντάζομαι ότι αυτό έγινε.

Εν μέρει έχεις δίκιο, Evankoure, ορίστε όλη η ιστορία.

Τον συνάντησα την στιγμή που έφευγε από το αυτοκίνητο (είχα μπει να πάρω έναν από τους γιους μου από προπόνηση, 3' έλειψα). Ήταν σούρουπο και δεν κατάλαβα ότι μόλις είχε προκαλέσει ζημιά στο αμάξι μου (μαύρο αμάξι στο σούρουπο, κτλ).

Ήταν φανερά ταραγμένος (δεν καταλάβαινα γιατί, μετά κατάλαβα) και άρχισε να μου φωνάζει να μην παρκάρω εκεί, γιατί ήταν λέει δικός του χώρος- η άκρη του πεζοδρομίου μπροστά από το σπίτι του! Απείλησε πως αν το ξανακάνω "θα σου κάνω φίλε χοντρή ζημιά".

Του είπα να μην μου φωνάζει και ότι δεν έχει δικαίωμα να οικειοποιείται δημόσια θέση παρκαρίσματος, ούτε φυσικά να απειλεί με βανδαλισμούς, και άρχισε να γίνεται επιθετικός. Του είπα πως αν έχει πρόβλημα να καλέσει την τροχαία, να γελάσουμε όλοι μαζί.

Γυρνώντας σπίτι διαπίστωσα ότι υπήρχε γρατζουνιά κατά μήκος του αμαξιού (με κλειδί, πιθανόν), καθώς και έλειπε μια από τις 2 τάπες ρυμούλκας στον μπροστά προφυλακτήρα.

Πήγα στο τοπικό αστυνομικό τμήμα και τα ανέφερα όλα αυτά, και παραπονέθηκα για το ότι παρενοχλεί τον κόσμο που παρκάρει νόμιμα, ενώ το αυτοκίνητο το δικό του (το δεύτερο) ήταν φαρδύ πλατύ παρκαρισμένο πάνω στο πεζοδρόμιο, προφανώς παράνομα. Τους έδειξα και φωτογραφία. Τους είπα πως παρενοχλούσε και άλλους γονείς που έπαιρναν τα παιδιά τους από την προπόνηση, καθώς και γείτονές του (γνωστός μαϊντανός της γειτονιάς).

Ο αξιωματικός υπηρεσίας έφριξε: το αμάξι του ήταν παρκαρισμένο παράνομα, το σπίτι παραβίαζε 2-3 κανονισμούς της πολεοδομίας (παράνομες προεκτάσεις, όπως ο ίδιος διαπίστωσε από την φωτογραφία), ενώ λειτουργούσε και παράνομο γκαράζ επισκευών στο υπόγειό του (το τελευταίο το έμαθε αφού τον έψαξαν την επόμενη ημέρα, πριν τον καλέσουν στο τμήμα). Χώρια βέβαια από το ότι δεν έπρεπε να κάνει τον αυτόκλητο τροχονόμο, ούτε να απειλεί με (χειρότερους) βανδαλισμούς.

Μου πήραν κατάθεση του τί συνέβη, τα έγραψαν και με έβαλαν να τα υπογράψω. Φώναξαν κι εκείνον στο αστυνομικό τμήμα, τον ρώτησαν κατά πόσον αληθεύουν, κι αναγκάστηκε να τ' αρνηθεί όλα (έλεγξα την επόμενη εβδομάδα). Προβλέψιμο. Μόνον που τώρα είχε πει ψέματα στην αστυνομία, και μάλιστα σε έγγραφη κατάθεση που του ζήτησαν κι εκείνου να υπογράψει, όπως και έκανε (τα δικά του λόγια ήταν άλλωστε). Και τώρα έχει ΠΟΛΥ πιο βρεγμένη την φωλιά του έχοντας πει ψέματα ενυπόγραφα στην αστυνομία, οπότε (θέλω να ελπίζω πως) θα πάψει να παρενοχλεί κόσμο. Υπήρχαν και μάρτυρες που τον άκουσαν να με απειλεί, αλλά δεν είμαι τέτοιος χαρακτήρας, δεν είχα σκοπό να το τραβήξω ούτε να τον βλάψω παραπέρα (αυτός όμως δεν το ήξερε, και σ' αυτό βασίστηκα).

Δεν ήταν δική μου ιδέα. Είναι τακτική που τους μαθαίνουν στην σχολή αξιωματικών της αστυνομίας, οπότε δεν αμφιβάλλω πως είναι νόμιμη η όλη διαδικασία. Το ονομάζουν "κλιμακούμενη αντίδραση" και πάει ως εξής: ενυπόγραφη κατάθεση --> εξώδικο --> μήνυση. Ξεκινάν δηλαδή με το πρώτο ελπίζοντας να πάψει η παράβαση, αν δεν δουλέψει αυτό συμβουλεύουν αυτόν που διαμαρτύρεται να πάει στο επόμενο βήμα (εξώδικο) και μόνον αν κι αυτό δεν δουλέψει συμβουλεύουν για μήνυση.

Συχνά βαριούνται να το κάνουν για να μην δακτυλογραφούν, αλλά αν ζητήσεις ευγενικά και δεν είναι και πολύ απασχολημένος ο αξιωματικός υπηρεσίας εκείνη την στιγμή, το φροντίζουν.

(μα πόσο off topic μπορούμε να βγούμε ξεκινώντας από έναν προφυλακτήρα; :D )

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 01, 2018 11:34 pm 
Χωρίς σύνδεση

Δεν πειράζει. Καλό είναι να τα μαθαίνουμε αυτά γιατί δυστυχώς η δικαιοσύνη στη χώρα μας πάσχει και είναι χρήσιμο να έχουμε υπόψη μας ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να βρεις το δίκιο σου σε απλά καθημερινά προβλήματα.
Ευχαριστώ και πάλι. Ας ελπίσουμε βέβαια να μη μου χρειαστεί ποτέ αυτή η πληροφορία.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 14 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com