Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: MAD +6
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 04, 2011 11:52 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

chris_76 μπορείς να κατεβάσεις τον κατάλογο της OLD MAN EMU από εδώ:
http://www.4x4parts.fi/kuvat/kuvastot/O ... EXPORT.pdf
κατόπιν ανέτρεξε στη σελίδα 9 (στον σελιδοδείκτη του acrobat reader εμφανίζεται ως σελίδα 11) και εκεί θα δείς ότι τα ΟΜΕ 539 & 540 είναι αυτά που ταιριάζουν στο μοντέλο ΜΚΙΙΙ (2006 έως σήμερα).
Κάτι επίσης που αναφέρεται είναι ότι το αναμενόμενο σήκωμα (lift) είναι 30 mm εμπρός πίσω, πράγμα που όπως ανέφερα σε άλλη απάντησή μου, το δικό μου RAV4 το έχει ξεπεράσει.
Δεν έχω βρεί ανάλογο αναλυτικό κατάλογο για τα ελατήρια MAD.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 04, 2011 12:53 pm 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)

giotri1970 ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 17, 2012 12:06 am 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

Μετά απο 150000 χιλιομετρα το αμαξι (και λογικό) αρχιζει να μην ακουει και νομιζω οτι εφτασε η ωρα για αλλαγή Αμορτισερ. Σκεφτομαι για τα Μαυρα Kayaba που προτεινει η toyota. Στο μυαλο μου γυριζουν και τα ελατηρια old man emu του giorti οχι τοσο για το ψηλωμα οσο για την άνεση..Επειδη δεν μπορω να τα κάνω ολα μαζι σκεφτομαι πρώτα την άλλαγη αμορτισερ. Αργότερα, με την αλλαγη ελατηριων σε OME, μπροστα απο οτι καταλαβα δεν θα εχω προβλημα..Θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος αν θα συνεργαστουν τα μαυρα KAYABA πίσω με τα ΟΜΕ η θα πρεπει να αλλαχτουν και παλι τα αμορτισερ με MONROE σαν του giorti (giotri μ ακούς; ()_ )

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 21, 2012 1:13 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

io@nnis έγραψε:
Μετά απο 150000 χιλιομετρα το αμαξι (και λογικό) αρχιζει να μην ακουει και νομιζω οτι εφτασε η ωρα για αλλαγή Αμορτισερ. Σκεφτομαι για τα Μαυρα Kayaba που προτεινει η toyota. Στο μυαλο μου γυριζουν και τα ελατηρια old man emu του giorti οχι τοσο για το ψηλωμα οσο για την άνεση..Επειδη δεν μπορω να τα κάνω ολα μαζι σκεφτομαι πρώτα την άλλαγη αμορτισερ. Αργότερα, με την αλλαγη ελατηριων σε OME, μπροστα απο οτι καταλαβα δεν θα εχω προβλημα..Θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος αν θα συνεργαστουν τα μαυρα KAYABA πίσω με τα ΟΜΕ η θα πρεπει να αλλαχτουν και παλι τα αμορτισερ με MONROE σαν του giorti (giotri μ ακούς; ()_ )

Τα μαύρα KAYABA (κωδ. 349024) δεν θα συνεργαστούν με τα ΟΜΕ πίσω διότι έχουν μικρή διαδρομή και ως εκ τούτου θα τερματίζουν κατά την έκταση του ελατηρίου (επικίνδυνο πράγμα). Τα δικά μου πίσω αμορτισέρ, μόλις έβαλα τα ΟΜΕ έκαναν ακριβώς αυτό, οπότε αναγκάστηκα να ψάξω για αμορτισέρ με μεγαλύτερη διαδρομή. Τα KAYABA έχουν μήκος σε πλήρη έκταση 415 mm, μήκος σε πλήρη συμπίεση 274 mm άρα διαδρομή 415 - 274 = 141 mm. Έτσι μίλησα με την AMORTEAM και για 40-50 mm ψήλωμα που είχα στον πίσω άξονα διαλέξαμε τα MONROE ADVENTURE D2563 με διαστάσεις 505 / 315 mm αντίστοιχα άρα διαδρομή 505 - 315 = 190 mm. Μία βασική παρατήρηση! Εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι τα αμορτισέρ αυτά προορίζονται για ... LADA NIVA!!! Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη μάρκα, απλά τα ελατήρια που φοράει το NIVA έχουν σκληρότητα 330 λίβρες ανά ίντσα συμπίεσης έναντι των 420 που έχουν τα πίσω ΟΜΕ. Αποτέλεσμα; Μικρότερη διάρκεια ζωής αφού το αμορτισέρ πρέπει να τιθασεύσει ένα συγκριτικά ισχυρότερο ελατήριο. Έχω συμπληρώσει 40.000 km και τα αμορτισέρ πρέπει να αλλαχτούν (το προσεχές Σάββατο ίσως). Θα προσπαθήσω να βρω ένα πιο "στιβαρό" αμορτισέρ για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (κάνω πολλά χιλιόμετρα). Θα ενημερώσω το forum αμέσως μετά την αλλαγή.
ΥΓ_ Ο φίλος PanosRAV έχει βάλει OME ελατήρια και μου κάνει εντύπωση πως κράτησε τα μαμίσια αμορτισέρ μπρος - πίσω! Αν μας διαβάζει ας μας το επιβεβαιώσει διότι μου κάνει εντύπωση πως και δεν τερματίζουν τα πίσω. Πάντως τα μπροστινά της KAYABA (κωδ. 339031 και 339032) συνεργάζονται άψογα με τα ΟΜΕ.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 21, 2012 11:01 am 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)
Άβαταρ μέλους

giorti σ ευχαριστώ παρα πολυ ημουν ετοιμος για kayaba και πίσω..περιμενουμε να ακουσουμε απο τον panoRav μήπως τα μανισια πισω κανουν δουλεια..Σ ευχαριστω και πάλι γιατι ξερω τι τραβηξες, οπως επισης ξερω οτι θελουμε το ιδιο πραγμα απο την αναρτηση του rav μας...χαιρετώ

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 16, 2014 8:48 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

Μετα απο 7 χρονια ηρθε η ωρα να αλλαξω αμορτισερ (εχει διαρροη λαδιου το πισω δεξι).Επειδη ειμαι κατα των αλλαγων των εργοστασιακων αναρτησεων εψαχνα στο εμποριο για τα kayaba excel_g αερος λαδιου και μαζι με τα εργατικα του μαστροβασιλη της γειτονιας μου ειναι 400 ευρω.(290+110 εργατικα). Πριν συμφωνησω ειπα να παρω και στην Τογιοτα να μαθω τιμη. Η τιμη που μου εδωσαν (βαζουν τα ιδια) με αφησε εκπληκτο.409 ευρω τοποθετημενα με ευθυγραμμηση.Τη Δευτερα εχω ραντεβου για τοποθετηση στο Γιαννιτσα.Εντυπωσεις μολις τα βαλω.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 17, 2014 1:39 am 
Χωρίς σύνδεση
RAV4Club Team
RAV4Club Team
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Με το καλό να τα βάλεις & περιμένουμε τις εντυπώσεις σου. :)

Πόσα km έχεις κάνει με τα "μαμά" αμορτισέρ;

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 17, 2014 2:04 am 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

evankouros έγραψε:
Με το καλό να τα βάλεις & περιμένουμε τις εντυπώσεις σου. :)

Πόσα km έχεις κάνει με τα "μαμά" αμορτισέρ;
79000km με οχι λιγες "ταρζανιες" στα βουνα.Μεχρι και με Nivaclub στη Ζήρεια είχα πάει(τότε υπήρχε εγγύηση).Τωρα δεν υπάρχει εγγύηση αλλά κυριως ούτε και διάθεση.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 27, 2018 6:54 pm 
Χωρίς σύνδεση
1st gear (ασφάλτινος)

giotri1970 έγραψε:
OLD MAN EMU 539 & 540 (ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΜΠΡΟΣ - ΠΙΣΩ).
ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ!!!!
ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ KAYABA 339023 & 339024 (ΕΜΠΡΟΣ)
ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ MONROE ADVENTURE 4X4 D2563 (ΠΙΣΩ)
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: +4 cm ΨΗΛΩΜΑ & ΤΕΛΟΣ ΠΛΕΥΣΕΩΝ, ΑΝΑΠΗΔΗΣΕΩΝ & ΚΟΠΑΝΗΜΑΤΩΝ.

Επειδή μαζεύω κανα φράγκο να δοκιμάσω το setup αυτό, θέλω να σιγουρέψω τους κωδικούς των KYB εμπρός.

Οι σωστοί είναι 339023/339024 ή 339031/339032? Το πρώτο βλέπω στο ιντερνετ οτι είναι για Camry/Lexus, μήπως ο Giorti έκανε λάθος στο πρώτο πόστ? Γιατι βλέπω παρακάτω τα αναφέρει 339031/339032.

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com