Εγγραφή    Σύνδεση    Δ. Συζήτηση    Αναζήτηση    Συχνές Ερωτήσεις

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 21 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΛΛΑΓΉ ΕΛΑΣΤΙΚΏΝ
 Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 26, 2019 8:36 am 
Χωρίς σύνδεση
3rd gear (χαλικόπληκτος)

meco έγραψε:
Έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα τα Yokohama G015 σε 225/70/16. Είχα καταλήξει ανάμεσα σε αυτά και στα BF KO2 αλλά τελικά το αυξημένο βάρος των ΚΟ2 (σχεδόν 2,5κιλά ανά ελαστικό) με οδήγησε στα Yokohama.
Πρόλαβα και έκανα γύρω στα 400χλμ μιας και πήγα ένα 4ήμερο στον Ξερόκαμπο Λασιθίου. Έκανα κάθε μέρα χώμα, άλλοτε πολύ, άλλοτε λίγο, αλλά στην ουσία μόνο μία φορά μπήκα σε χωματόδρομο "αξιώσεων" με εμφανή τα σημάδια από τον χειμώνα που πέρασε. Οι υπόλοιποι ήταν "light" στους οποίους κυκλοφορούσαν εύκολα δικίνητα χαμηλά επιβατικά. Αυτό που μου έκανε καλή εντύπωση ήταν το πόσο άνετα και μαλακά ήταν. Νομίζω πώς δεν έχω ξανανιώσει ποτέ το rav4 τόσο άνετο και υπενθυμίζω ότι εδώ και 8 μήνες περίπου φοράει "custom made" σκληρότερα αμορτισέρ. Θέμα πρόσφυσης δεν είχα πουθενά και τα ελαστικά δεν παρουσίασαν φθορές.
Στην άσφαλτο τώρα όλα καλά, άνετα και ήσυχα. Βέβαια πλέον στις στροφές το αυτοκίνητο έχει χάσει το turn in και την αμεσότητά που είχε, όχι μόνο εξαιτίας της "φιλοσοφίας" 60-40 των G015 αλλά και επειδή από 225/55/18 (90-10) άλλαξε σε 225/70/16. Παρατήρησα επίσης ότι όταν πιεστούν στη στροφή ακούγεται ένα βουητό προφανώς από τις άκρες/πλαϊνά του ελαστικού που είναι σχεδιασμένα για πρόσφυση στη λάσπη και όχι για "στρίψιμο".
Μόνο για ένα πράγμα έχω αμφιβολίες. Ίσως έπρεπε να επιστρέψω στη μαμά διάσταση 215/70/16 αντί της 225/70/16. Επειδή είχα ξαναβάλει 225 και έμεινα ευχαριστημένος είπα να το ξανακάνω. Όμως αυτή τη φορά επειδή τα ελαστικά δεν είναι OWL (-άσπρα γράμματα) όλο αυτό το μαύρο πράγμα όπως γεμίζει το θόλο δεν μου αρέσει. Από την άλλη μέτρησα την απόσταση από το έδαφος σε διάφορα σημεία και την βρήκα την ελάχιστη στους 21+ πόντους οπότε δεν ανησυχώ για τίποτα.

Υ.Γ. Δεν το περίμενα αλλά οι εργοστασιακές 18άρες αλουμινίου (από το ΜΚ3) με τα λάστιχα είναι σημαντικά ελαφρύτερες από τις σιδερένιες 16άρες, με τα λάστιχα πάντα.

αυτο για τις ζάντες ισχύει.. έβαλα τις ζαντες απο STI 06 σε mk1 rav4 και πρωτη φορα ειδα αυτοκίνητο να αλλαζει τοσο η συμπεριφορά του (προς το καλυτερο) από αλλαγή ζαντών..

Εικόνα

Κορυφή 
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 21 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com